“Global South Development Magazine” nəşrinin xüsusi numayəndəsi UNEC-də
IMG_3377Aprelin 7-də “Qonaq Elmi İşçilərin Mübadilə Proqramı” çərşivəsində Azərbaycanda səfərə gələn “Global South Development Magazine” nəşrinin xüsusi numayəndəsi Hriday Sarma UNEC-də olub.
UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (İAETİ) təşkil etdiyi seminara qatılan Hriday Sarma “Hindistan inkişaf ayrıcında: tərəfdaşlıq perspektivləri” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. O, Hindistanın mövcüd iqtisadi vəziyyəti, beynəlxalq əlaqələri, eləcə də Azərbaycanla iqtisadi əlaqələri və əməkdaşlığı haqqında seminar iştirakçılarına ətraflı məlumat verib.
İAETİ-nin direktor müavini, professor Rovşən Quliyev Hindistan və Azərbaycan arasında ticarət sahəsinin genişləndirilməsi məsələlərinin tədqiqatı ətrafında müzakirələr apararaq, əməkdaşlığın əhəmiyyəti qeyd edib.
H.Sarmanın beynəlxalq səviyyədə apardığı tədqiqat işinə dəstək məqsədini daşıyan tədbirdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin UNEC və Cavaharlal Nehru Universiteti arasında birgə lahiyələrin həyata keçirilməsi məsələləri müzakirə olunub.

Специальный представитель журнала “Global South Development Magazine” в UNEC
7 апреля специальный представитель журнала “Global South Development Magazine” Хридай Сарма, посетивший Азербайджан в рамках «Программы по обмену научных работников-гостей», побывал UNEC.
Хридай Сарма, принявший участие в семинаре, организованном Научно-исследовательским институтом экономических изысканий (НИИЭИ) при UNEC, выступил с докладом на тему «Индия на рубеже развития: перспективы партнерства». Он дал участникам семинара подробную информацию о современном положении Индии, международных связях, а также об экономических связях и сотрудничестве с Азербайджаном.
Заместитель директора НИИЭИ, профессор Ровшан Гулиев провел обсуждение вокруг темы расширения торговой сферы между Индией и Азербайджаном, отметил о значении сотрудничества.
На мероприятии, целью которой являлась поддержка проведенной на международном уровне исследовательской работы Х.Сармы, состоялся обмен мнениями вокруг вопросов, вызывающих взаимный интерес. Также обсуждались вопросы осуществления совместных проектов между UNEC и университетом Джавахарлал Неру.