elshan_haci19i.e.d., prof. Hacızadə Elşən Mahmud oğlu
1982-ci ildə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) uçot-iqtisad fakültəsini bitirərək, iqtisadçı-mühasib ixtisası alıb.
1982-1997-ci illərdə Azərbaycanın Yanacaq Enerji Kompleksində (SOCAR-ın H.Z.Tağıyev adına Neftqazçıxarma İdarəsi və Quruda Neftqazçıxarma İstehsalat Birliyi, “Azəriqaz” QSC) maliyyəçi, mühasib və iqtisadçı peşələri üzrə müxtəlif rəhbər vəzifələrdə işləmişdir.
1997-2014-cü illərdə elm və təhsil sahəsində təyinatlı və seçkili olan bir sıra vəzifələr (Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqında ekspert, AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun “Struktur dəyişiklikləri” sektorunun müdiri, “Makroiqtisadi inkişaf və iqtisadi artım” şöbəsinin baş elmi işçisi, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin – UNEC “Sosial-İqtisadi Elmi-Tədqiqat laboratoriyası”nın müdiri, “Azərbaycan Regionlarının İnkişaf Problemləri üzrə Elmi Araşdırma və Konsaltinq Mərkəzi”nin direktoru, “Magistr Hazırlığı Mərkəzi”nin direktor müavini) tutmuşdur.
2010-2018-ci illərdə “Azərbaycanın vergi jurnalı”nın baş redaktoru olmuşdur.
2019-cu ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin – UNEC-in “Enerji iqtisadiyyatı mərkəzi”nin rəhbəridir. “ENECO” (Enerji iqtisadiyyatı) jurnalının baş redaktorudur.
2022-ci ildən Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının (IAS-HE AS) Azərbaycan bölməsinin birinci vitse-prezidentidir.
II dərəcəli dövlət müşaviridir.
Elmi dərəcə və adları:
1.İqtisad elmləri namizədi. 1998-ci ildə «Quruda neftqazçıxarma sənayesində iqtisadi islahatlar və onların təkmilləşdirilməsi problemləri» mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsi alıb [İxtisas: 08.00.05-Xalq təsərrüfatının və onun sahələrinin iqtisadiyyatı, planlaşdırılması və idarə olunmsının təşkili (sənaye)].
2.İqtisad elmləri doktoru. 2005-ci ildə «Azərbaycanın quru ərazilərində neft və qaz hasilatının artırılması problemləri» mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək iqtisad elmləri doktoru elmi dərəcəsi alıb [İxtisas: 08.00.05-Xalq təsərrüfatının iqtisadiyyatı və idarə edilməsi (komplekslərin, sahələrin və müəssisələrin iqtisadiyyatı, təşkili və idarə edilməsi)].
3.Dosent – diplom DS№03505 2010. Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı (protokol № 16-R 20.04.2010).
4.Professor – diplom PR№01291 2013. Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı (protokol № 16-R 16.11.2013).
Xarici elmi dairələrdə təmsilçilik:
İqtisad elmləri doktoru. Professor.
Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının akademiki.
Beynəlxalq Menecment Akademiyasının akademiki.
Beynəlxalq Nəqliyyat Akademiyasının akademiki.
Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının xarici üzvü.
Beynəlxalq İqtisadçılar İttifaqının üzvü.
Elmi yaradıcılığı və pedaqoji fəaliyyəti:
237 elmi əsər (379,4 ç.v.), o cümlədən, 10 monoqrafiya, 1 dərslik, 3 tədris proqramı, 5 metodik göstəriş, 1 metodik tövsiyə, 1 biblioqrafik məcmüə, 8 braşur, 30-dək müxtəlif ictimai məzmunlu məqalələrin müəllifidir.
Xarici dövlətlərdə keçirilən beynəlxalq konfrans, simpozium və konqreslərdə 30-dan çox elmi məqalələrlə çıxış etmiş və əsərləri müvafiq olaraq bir sıra ölkələrin elmi nəşrlərində çap olunmuşdur.
1997-2010-cu illərdə “Təfəkkür” Universitetində müəllim, 2010-2018-ci illərdə isə UNEC-in “Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər” və “Beynəlxalq iqtisadiyyat” kafedralarında professor vəzifəsində işləmişdir.
Elmi fəaliyyətinin əsas istiqaməti:
Energetika;
Sənaye və nəqliyyat;
Yüksək texnologiyalar;
Dünya iqtisadiyyatı;
Təhsilin inkişafı problemləri;
Sosial-iqtisadi inkişaf,
Əhalinin həyat səviyyəsi,
Regionların inkişafı,
Rəqəmsal iqtisadiyyat
Ensiklopediya və iqtisadiyyat lüğətləri.
Milli yanacaq-enerji kompleksinin modernizasiyası problemləri ilə bağlı konseptual tədqiqatların müəllifidir. “Sosiallaşan iqtisadiyyat”, “Nobel iqtisadiyyatı” kimi yeni iqtisadi anlayışları elmi dövriyyəyə gətirmişdir.
Yeni konseptual əsaslandırmalar:
Sosiallaşan iqtisadiyyat konsepsiyası (sosiallaşan iqtisadiyyat – yeni iqtisadi anlayış), “Nobel iqtisadiyyatı” (yeni iqtisadi anlayış), dünya iqtisadiyyatı, sənaye siyasəti və infrastruktur problemləri, milli regional inkişaf strategiyası (avtonom fəaliyyət, Azad İqtisadi Zonalar, texnoparklar, regional klasterlər, biznes inkubatorları), enerji təhlükəsizliyi və milli enerji strategiyası, Yanaсaq Enerji Kompleksinin modernizasiyası problemləri, Azərbaycan neft sənayesində oliqopoliya modeli, karbohidrogen resurslarının nüvə potensialına çevrilməsi alternativliyi, yüksək texnologiyalar, informasiya iqtisadiyyatı, nanotexnologiyalar, şəhər ictimai nəqliyyatının inkişafı problemləri və avtomobilləşmənin yeni ekoloji tələbləri, regional nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi: Şərq-Qərb, Şimal-Cənub dəhlizləri, TRACECA, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti, Хəzər-Fars dəhlizi – geoiqtisadi rakurs (Xəzərdən Fars körfəzinə nəqliyyat su kanalının çəkilişinin iqtisadi təyinatları və effektivliyi), Yaxın Şərq energetikasında təhlükəsizlik kondominiumu və yeni maliyyə arxitekturası, Türkdilli ərazilərdə, Cənubi Qafqaz və Xəzər hövzəsi regionlarında iqtisadi potensialın qiymətləndirilməsi.
Qanunvericilik:
1.“Təhsil haqqında Azərbaycan Respublikasının qanunu. (Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin Elm və Təhsil Komitəsində Azərbaycan Respublikası qanununun hazırlanması və ekspertizasi üzrə işçi qrupunun üzvü).
2.“Elm və Dövlət Elmi-Texniki Siyasəti haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu. (Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin Elm və Təhsil Komitəsində Azərbaycan Respublikası qanununun hazırlanması və ekspertizası üzrə işçi qrupunun üzvü).
Təltiflər:
1.Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi (1918-2018) yubiley medalı. (Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 27 may tarixli 1205 nömrəli Sərəncamı).

He was born in Siyazan, Azerbaijan on August 9, 1961.
In 1982, he graduated from the accounting and economics faculty of the Azerbaijan Institute of National Economy (Azerbaijan State University of Economics) named after D. Bunyadzade, and received the qualification of economist-accountant.
Labor activity
In 1982-1997, Hajizadeh worked as auditor-bookkeeper, chief accountant and economist in the Fuel and energy Complex of Azerbaijan (The State Oil Company of the Azerbaijan Republic (SOCAR), Oil and gas extraction company «Azizbekovneft» (H.Z.Taghiev), Oil and gas extraction Industrial Association in Land, Joint-Stock Company “Azerigaz”).
In 1997-2014,he was hired to  a number of appointed and elected positions in the field of science and education (expert at the Union of Azerbaijan Economists, head of the “Structural changes” sector of the Institute of Economics of ANAS, senior researcher of the “Macroeconomic development and economic growth” department, Azerbaijan State Economy He was the head of the “Socio-Economic Scientific Research Laboratory” of the University – UNEC, the director of the “Scientific Research and Consulting Center for the Development Problems of Azerbaijan Regions”, the deputy director of the “Master’s Training Center”.
In 2010-2018, he worked as Chief Editor of the Journal “Taxes news of Azerbaijan”.
Since 2019, he has been the head of “Energy Economy Centre” of Azerbaijan State University of Economics – UNEC. He is the editor-in-chief of “ENECO” (Energy Economy) magazine.
From 2022, he is the first vice-president of the Azerbaijan branch of the International Academy of Sciences (IAS-HE AS).
He is a second-class state adviser.
Scientific degree and titles:
1. Candidate of Economic Sciences. In 1998, he defended his candidate thesis on the theme “Economic reforms and problems of their perfection in oil and gas extraction industry on land”[specialty: 08.00.05 – Economy, planning and organization of management of the national economy and his branches(industry)] and received the degree of the candidate of economics.
1. Doctor of Economic Sciences. In 2005, he defended his doctoral thesis on the theme “Challenges of increase of oil recovery and gas on land of Azerbaijan”[specialty: 08.00.05 – Economy and management of the national economy (economics, the organization and management of complexes, branches and enterprises)] and received the degree of the doctor of economics.
1. Associate Professor – diploma DS№03505 2010. The decision of the Higher Attestation Commission under the President of Azerbaijan Republic (protocol № 16-R20.04.2010).
1. Professor – diploma PR№01291 2013. The decision of the Higher Attestation Commission under the President of Azerbaijan Republic (protocol № 16-R 16.11.2013).
Representation in foreign scientific circles:
Doctor of economic sciences. Professor.
Academician of the International Academy of Sciences.
Academician of the International Academy of Management.
Academician of the International Transport Academy.
Foreign member of the Russian Academy of Natural Sciences.
Member of the International Union of Economists.
Scientific creativity and pedagogical activity:
He is the author of 237 scientific works (379.4 pages), including 10 monographs, 1 textbook, 3 educational programs, 5 methodical instructions, 1 methodical recommendation, 1 bibliographic collection, 8 brochures, and up to 30 articles of various public content.
He has made a speech with  more than 30 scientific articles at international conferences, symposiums and congresses held in foreign countries, and his works have been published in scientific publications of a number of countries.
In 1997-2010, he worked as a teacher at Tafakkur University, and in 2010-2018, he worked as a professor at UNEC’s “International Economic Relations” and “International Economy” departments.
The main direction of his  scientific activity:
Energy;
Industry and transport;
High technologies;
The world economy;
Education development problems;
Socio-economic development,
Standard of living of the population,
Development of regions,
Digital economy
Encyclopedia and economic dictionaries.
He is the author of conceptual studies on the problems of modernization of the national fuel and energy complex. He brought new economic concepts such as “socialized economy” and “Nobel economy” into scientific circulation.
New conceptual rationales:
Concept of socialized economy (socialized economy – new economic concept), “Nobel economy” (new economic concept), world economy, industrial policy and infrastructure problems, national regional development strategy (autonomous activity, Free Economic Zones, techno parks, regional clusters, business incubators ), energy security and national energy strategy, problems of modernization of the Fuel Energy Complex, the oligopoly model in the Azerbaijani oil industry, the alternative of converting hydrocarbon resources into nuclear potential, high technologies, information economy, nanotechnologies, problems of urban public transport development and new environmental requirements of automobiles, regional transport infrastructure improvement: East-West, North-South corridors, TRACECA, Baku-Tbilisi-Kars railway line, Caspian-Persian corridor – geo-economic perspective (economic purposes and efficiency of construction of transport water channel from Caspian to Persian Gulf), security condominium in Middle East energy and new financial architecture, assessment of economic potential in Turkic-speaking areas, South Caucasus and Caspian basin regions.
Legislation:
1. Law of the Republic of Azerbaijan “On Education”. (Member of the working group on preparation and expertise of the law of the Republic of Azerbaijan in the Science and Education Committee of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan).
1. Law of the Republic of Azerbaijan “On Science and State Scientific and Technical Policy”. (Member of the working group on preparation and expertise of the law of the Republic of Azerbaijan in the Science and Education Committee of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan).
Awards:
1. 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic (1918-2018) jubilee medal. (Decree No. 1205 of the President of the Republic of Azerbaijan dated May 27, 2019).
1. “Taraggi” medal.
(Decree No. 2702 of the President of the Republic of Azerbaijan dated June 23, 2021).
1. “Gold badge” of the International Academy of Sciences.
(“For exceptional services in the field of science and education” – Diploma #30Az/2022 Baku 18.06.2022)