elshan_haci19i.e.d., prof. Hacızadə Elşən Mahmud oğlu
1982-ci ildə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) uçot-iqtisad fakültəsini bitirərək, iqtisadçı-mühasib ixtisası alıb.
1982-1997-ci illərdə Azərbaycanın Yanacaq Enerji Kompleksində (SOCAR-ın H.Z.Tağıyev adına Neftqazçıxarma İdarəsi və Quruda Neftqazçıxarma İstehsalat Birliyi, “Azəriqaz” QSC) maliyyəçi, mühasib və iqtisadçı peşələri üzrə müxtəlif rəhbər vəzifələrdə işləmişdir.
1997-2014-cü illərdə elm və təhsil sahəsində təyinatlı və seçkili olan bir sıra vəzifələr (Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqında ekspert, AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun “Struktur dəyişiklikləri” sektorunun müdiri, “Makroiqtisadi inkişaf və iqtisadi artım” şöbəsinin baş elmi işçisi, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin – UNEC “Sosial-İqtisadi Elmi-Tədqiqat laboratoriyası”nın müdiri, “Azərbaycan Regionlarının İnkişaf Problemləri üzrə Elmi Araşdırma və Konsaltinq Mərkəzi”nin direktoru, “Magistr Hazırlığı Mərkəzi”nin direktor müavini) tutmuşdur.
2010-2018-ci illərdə “Azərbaycanın vergi jurnalı”nın baş redaktoru olmuşdur.
2019-cu ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin – UNEC-in “Enerji iqtisadiyyatı mərkəzi”nin rəhbəridir. “ENECO” (Enerji iqtisadiyyatı) jurnalının baş redaktorudur.
2022-ci ildən Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının (IAS-HE AS) Azərbaycan bölməsinin birinci vitse-prezidentidir.
II dərəcəli dövlət müşaviridir.
Elmi dərəcə və adları:
1.İqtisad elmləri namizədi. 1998-ci ildə «Quruda neftqazçıxarma sənayesində iqtisadi islahatlar və onların təkmilləşdirilməsi problemləri» mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsi alıb [İxtisas: 08.00.05-Xalq təsərrüfatının və onun sahələrinin iqtisadiyyatı, planlaşdırılması və idarə olunmsının təşkili (sənaye)].
2.İqtisad elmləri doktoru. 2005-ci ildə «Azərbaycanın quru ərazilərində neft və qaz hasilatının artırılması problemləri» mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək iqtisad elmləri doktoru elmi dərəcəsi alıb [İxtisas: 08.00.05-Xalq təsərrüfatının iqtisadiyyatı və idarə edilməsi (komplekslərin, sahələrin və müəssisələrin iqtisadiyyatı, təşkili və idarə edilməsi)].
3.Dosent – diplom DS№03505 2010. Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı (protokol № 16-R 20.04.2010).
4.Professor – diplom PR№01291 2013. Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı (protokol № 16-R 16.11.2013).
Xarici elmi dairələrdə təmsilçilik:
İqtisad elmləri doktoru. Professor.
Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının akademiki.
Beynəlxalq Menecment Akademiyasının akademiki.
Beynəlxalq Nəqliyyat Akademiyasının akademiki.
Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının xarici üzvü.
Beynəlxalq İqtisadçılar İttifaqının üzvü.
Elmi yaradıcılığı və pedaqoji fəaliyyəti:
237 elmi əsər (379,4 ç.v.), o cümlədən, 10 monoqrafiya, 1 dərslik, 3 tədris proqramı, 5 metodik göstəriş, 1 metodik tövsiyə, 1 biblioqrafik məcmüə, 8 braşur, 30-dək müxtəlif ictimai məzmunlu məqalələrin müəllifidir.
Xarici dövlətlərdə keçirilən beynəlxalq konfrans, simpozium və konqreslərdə 30-dan çox elmi məqalələrlə çıxış etmiş və əsərləri müvafiq olaraq bir sıra ölkələrin elmi nəşrlərində çap olunmuşdur.
1997-2010-cu illərdə “Təfəkkür” Universitetində müəllim, 2010-2018-ci illərdə isə UNEC-in “Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər” və “Beynəlxalq iqtisadiyyat” kafedralarında professor vəzifəsində işləmişdir.
Elmi fəaliyyətinin əsas istiqaməti:
Energetika;
Sənaye və nəqliyyat;
Yüksək texnologiyalar;
Dünya iqtisadiyyatı;
Təhsilin inkişafı problemləri;
Sosial-iqtisadi inkişaf,
Əhalinin həyat səviyyəsi,
Regionların inkişafı,
Rəqəmsal iqtisadiyyat
Ensiklopediya və iqtisadiyyat lüğətləri.
Milli yanacaq-enerji kompleksinin modernizasiyası problemləri ilə bağlı konseptual tədqiqatların müəllifidir. “Sosiallaşan iqtisadiyyat”, “Nobel iqtisadiyyatı” kimi yeni iqtisadi anlayışları elmi dövriyyəyə gətirmişdir.
Yeni konseptual əsaslandırmalar:
Sosiallaşan iqtisadiyyat konsepsiyası (sosiallaşan iqtisadiyyat – yeni iqtisadi anlayış), “Nobel iqtisadiyyatı” (yeni iqtisadi anlayış), dünya iqtisadiyyatı, sənaye siyasəti və infrastruktur problemləri, milli regional inkişaf strategiyası (avtonom fəaliyyət, Azad İqtisadi Zonalar, texnoparklar, regional klasterlər, biznes inkubatorları), enerji təhlükəsizliyi və milli enerji strategiyası, Yanaсaq Enerji Kompleksinin modernizasiyası problemləri, Azərbaycan neft sənayesində oliqopoliya modeli, karbohidrogen resurslarının nüvə potensialına çevrilməsi alternativliyi, yüksək texnologiyalar, informasiya iqtisadiyyatı, nanotexnologiyalar, şəhər ictimai nəqliyyatının inkişafı problemləri və avtomobilləşmənin yeni ekoloji tələbləri, regional nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi: Şərq-Qərb, Şimal-Cənub dəhlizləri, TRACECA, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti, Хəzər-Fars dəhlizi – geoiqtisadi rakurs (Xəzərdən Fars körfəzinə nəqliyyat su kanalının çəkilişinin iqtisadi təyinatları və effektivliyi), Yaxın Şərq energetikasında təhlükəsizlik kondominiumu və yeni maliyyə arxitekturası, Türkdilli ərazilərdə, Cənubi Qafqaz və Xəzər hövzəsi regionlarında iqtisadi potensialın qiymətləndirilməsi.
Qanunvericilik:
1.“Təhsil haqqında Azərbaycan Respublikasının qanunu. (Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin Elm və Təhsil Komitəsində Azərbaycan Respublikası qanununun hazırlanması və ekspertizasi üzrə işçi qrupunun üzvü).
2.“Elm və Dövlət Elmi-Texniki Siyasəti haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu. (Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin Elm və Təhsil Komitəsində Azərbaycan Respublikası qanununun hazırlanması və ekspertizası üzrə işçi qrupunun üzvü).
Təltiflər:
1.Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi (1918-2018) yubiley medalı. (Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 27 may tarixli 1205 nömrəli Sərəncamı).

Д.э.н., проф. Гаджизаде Эльшан Махмуд оглы
В 1982 году окончил учётно-экономический факультет Азербайджанского института народного хозяйства им.Д.Буниатзаде (Азербайджанский государственный экономический университет).
В 1982-1997 гг. работал на разных руководящих должностях по специальностям финансов, бухгалтерии, экономиста в Топливно-энергетическом комплексе (управление по добыче нефти имени Г.З.Тагиева и Производственном объединении по добыче нефти на суше SOCAR, ЗАО «Азеригаз»)
В 1997-2014 годах работал на различных должностях по назначению и выбору в области науки и образования (эксперт Союза экономистов Азербайджана, заведующий сектором «Структурные изменения» Института экономики НАНА, старший научный сотрудник отдела «Макроэкономическое развитие и экономический рост», директор «Лаборатории социально-экономических научных исследований» Азербайджанского государственного экономического университета – UNEC, директор «Научно-исследовательского и консалтингового центра по проблемам развития регионов Азербайджана», заместитель директора «Центра подготовки магистров»).
В 2010-2018 годах был главным редактором журнала «Налоги Азербайджана».
С 2019 года является руководителем Центра энергетической экономики» Азербайджанского государственного экономического университета – UNEC. Главный редактор журнала «ENECO» (Энергетическая экономика).
С 2022 года является первым вице-президентом азербайджанского сектора Международной академии наук (IASHE AS).
Государственный советник II степени.
Учёные степени и звания:
1. Кандидат экономических наук. В 1998-м году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Экономические реформы и проблемы их совершенствования в нефтегазодобывающей промышленности на суше» [Специальность: 08.00.05 – Экономика, планирование и организация управления народным хозяйством и его отраслями (промышленность)].
2. Доктор экономических наук. В 2005-м году защитил докторскую диссертацию на тему «Проблемы повышения добычи нефти и газа на суше Азербайджана» [Специальность: 08.00.05 – Экономика и управление народным хозяйством (экономика, организация и управление комплексами, отраслями и предприятиями)].
3. Доцент – диплом DS№03505 2010. Решение Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте Азербайджанской Республики (протокол № 16-R20.04.2010).
4. Профессор – диплом PR№01291 2013. Решение Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте Азербайджанской Республики (протокол № 16-R 16.11.2013).
Представительство в зарубежных научных кругах:
Доктор экономических наук. Профессор.
Академик Международной академии наук.
Академик Международной академии менеджмента.
Академик Международной академии транспорта.
Иностранный член Российской академии естественных наук.
Член Международного союза экономистов.
Научное творчество и педагогическая деятельность:
Автор 237 научных трудов (379,4 п. л.), в том числе 10 монографий, 1 учебника, 3 учебных программ, 5 методических пособий, 1 методической рекомендации, 1 библиографического сборника, 8 брошюр, около 30 статей на различные общественные темы.
Выступал с докладами на международных конференциях, конгрессах и симпозиумах в зарубежных странах; более 30 научных статей были опубликованы в различных изданиях ряда иностранных государств.
1997-2010 гг. работал на должности преподавателя университета “Тефеккюр”, в 2010-2018 годах на должности профессора кафедры «Международные экономические отношения» и «Международная экономика» UNEC.
Основные направления научной деятельности:
Энергетика;
Промышленность и транспорт;
Высокие технологии;
Мировая экономика;
Проблемы развития образования;
Социально-экономическое развитие;
Жизненный уровень населения;
Развитие регионов;
Цифровая экономика;
Энциклопедия и экономический словарь.
Является автором концептуальных исследований по проблемам модернизации отечественного топливно-энергетического комплекса. Он ввел в научный оборот новые экономические концепции, такие как «Социализированная экономика» и «Нобелевская экономика».
Новые концептуальные обоснования:
Концепция социализированной экономики (социализированная экономика — новая экономическая концепция), «Нобелевская экономика» (новая экономическая концепция), мировая экономика, промышленная политика и инфраструктурные проблемы, национальная стратегия регионального развития (автономная деятельность, свободные экономические зоны, технопарки, региональные кластеры, бизнес) инкубаторы), энергетическая безопасность и национальная энергетическая стратегия, проблемы модернизации топливно-энергетического комплекса,  модель олигополии в нефтяной промышленности Азербайджана, альтернатива преобразования углеводородных ресурсов в ядерный потенциал, высокие технологии, информационная экономика, нанотехнологии, проблемы развития городского общественного транспорта и новые экологические требования автомобилей, совершенствование региональной транспортной инфраструктуры: коридоры Восток- Запад, Север-Юг, ТРАСЕКА, железнодорожная линия Баку-Тбилиси-Карс, Каспийско-Персидский коридор – геоэкономический ракурс (экономические цели и эффективность строительства транспортного водного канала от Каспийского моря до Персидского коридора), кондоминиум безопасности и новая финансовая архитектура в энергетике Ближнего Востока, оценка экономического потенциала в тюркоязычных регионах, регионах Южного Кавказа и Каспийского бассейна.
Законодательство:
1. Закон Азербайджанской Республики «Об образовании». (Член рабочей группы по подготовке и экспертизе закона Азербайджанской Республики в Комитете по науке и образованию Милли Меджлиса Азербайджанской Республики).
2. Закон Азербайджанской Республики «О науке и государственной и научно-технической политике» (член рабочей группы по подготовке и экспертизе закона Азербайджанской Республики в Комитете науки и образования Милли Меджлиса Азербайджанской Республики).
1. 100-летие Азербайджанской Народной Республики (1918-2018) юбилейная медаль.  (Распоряжение Президента Азербайджанской Республики № 1205 от 27 мая 2019 года).