Heydər Əliyev Azərbaycanda sabit inkişafın banisidir
UNEC-də Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr olunan elmi-praktiki seminar keçirilib.
Maliyyə və mühasibat fakültəsində təşkil edilən seminar “Heydər Əliyev Azərbaycanda sabit inkişafın banisidir” mövzusunda olub. Tədbirdə fakültə nəzdində fəaliyyət göstərən “Maliyyə və maliyyə institutları”, “Mühasibat uçotu və audit”, “Statistika”, “Nəzəri və praktiki iqtisadiyyat”, “Xarici dillər” və “Mülki müdafiə” kafedralarının professor-müəllim heyəti və tələbələr iştirak edib.
“Humanitar fənlər” kafedrasının tarix elmləri doktoru Məhəbbət Paşayeva Ulu öndərin həyat yolu, onun Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısındakı xidmətləri haqda məlumat verib.
Məruzə ətrafında çıxışlarda “Maliyyə və Maliyyə institutları” kafedrasının müdiri, iqtisad elmləri doktoru, professor Əvəz Ələkbərov, “Nəzəri və praktiki iqtisadiyyat” kafedrasının müdiri, iqtisad elmləri doktoru, professor Ümidvar Əliyev, “Mühasibat uçotu və audit” kafedrasının professoru, iqtisad elmləri doktoru, Cəmilə Namazova, “Mülki müdafiə” kafedrasının müəllimi Nemət Lətifov çıxış ediblər.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərlik etdiyi hökumətdə uzun müddət rəhbər vəzifələrdə çalışan “Maliyyə və Maliyyə institutları” kafedrasının müdiri Ə.Ələkbərov Ulu öndərlə bağlı təəsüratlarından, onunla görüşlərindən danışıb. Ulu öndərin yüksək insani, əxlaqi keyfiyyətlərindən, uzaqgörən siyasətindən, rəhbərlik bacarığından söhbət açaraq, onun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Digər natiqlər də Ulu öndərin həyat və fəaliyyətinin maraqlı cəhətləri barədə söhbət açıblar. Qeyd olunub ki, Ümummilli liderin irsi fakültəmizdə daimi olaraq öyrənilir, tətbiq edilir və bu ənənə gələcəkdə də davam etdiriləcək.

Гейдар Алиев основоположник стабильного развития Азербайджана
В UNEC состоялся научно-практический семинар, посвященный 94-ой годовщине со дня рождения Великого вождя Гейдара Алиева.
Организованный на факультете Финансов и бухгалтерии семинар состоял на тему «Гейдар Алиев основоположник стабильного развития Азербайджана». В семинаре приняли участие профессорско-преподавательский состав действующих при факультете кафедр «Финансы и финансовые институты», «Бухгалтерский учет и аудит», «Статистика», «Теоретическая и практическая экономика», «Иностранные языки», «Гражданская оборона», а также студенты.
Доктор исторических наук кафедры «Гуманитарные дисциплины» Махаббат Пашаева дала информацию о жизненном пути Великого вождя, заслугах перед Азербайджаном и народом.
С докладом выступили заведующий кафедрой «Финансы и финансовые институты», доктор экономических наук, профессор Авез Алекберов, заведующий кафедрой «Теоретическая и практическая экономика», доктор экономических наук, профессор Умидвар Алиев, профессор кафедры «Бухгалтерский учет и аудит», доктор экономических наук Джамиля Намазова, преподаватель кафедры «Гражданская оборона» Немет Лятифов.
Заведующий кафедрой «Финансы и финансовые институты» Авез Алекберов, работающий долгое время на руководящих должностях в период правления Общенационального лидера Гейдара Алиева, рассказал о своих впечатлениях, связанных с Великим вождем, встречах с ним. Говоря о высоких нравственных человеческих качествах, дальновидной политике, способностях руководителя Великого вождя, профессор высоко оценил его деятельность.
Другие выступившие также отметили интересные факты из жизни и деятельности Великого вождя. Было отмечено, что наследие Общенационального лидера постоянно изучается, применяется на факультете и эта традиция будет продолжаться и в будущем.