1967-1971-ci illərdə D.Bün­yadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İn­sti­tu­tu­nun (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) Sənayenin iqtisadiyyatı fakültəsində təhsil alib və həmin institutu əla qiymətlərlə bitirib. Həmin ildə təyinatla yeni tikilməkdə olan Bakı Maşınqayırma zavoduna iqtisadçı vəzifəsinə göndərilib.
1972-1973-cü illərdə Murmansk vilayətinində hərbi xidmətdə olub. 1974-1975-ci illərdə Azərbaycan SSR Dövlət Plan Ko­mi­tə­si nəzdindəki Elmi-Tədqiqat İqtisadiyyat İnstitutunda elmi işçi vəzifəsində çalışıb.
1975-1978-ci illərdə Azərbaycan Döv­­­­­­lət Universitetində siyasi iqtisad ixtisası üzrə as­pi­ran­tu­ra­da təhsil alıb. 1978-ci ildən təyi­natla “Siyasi iqtisad” kafedrasına müəllim təyin edilib.
1975-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Siyasi iqtisad ixtisası üzrə aspiranturanın əyani şöbəsinə daxil olub. 1978-ci ilin dekabr ayında Azərbaycan SSR Ali və Orta İxtisas Təhsili Nazirliyi tərəfindən təyinatla “Siyasi iqtisad” kafedrasına müəllim vəzifəsinə göndərilib.
1980-ci ildə “İctimai əmək bölgüsü qanunu və inkişaf etmiş sosializmdə onun fəaliyyəti” mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi adına layiq görülüb.
1982-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetində baş müəllim, 1986-cı ildə dosent seçilib.
1998-ci ilin iyun ayında Bakı Dövlət Universitetinin “İqtisadi nəzəriyyə” kafedrasının müdiri vəzifəsinə seçilib.
2001-ci ildə “İctimai əmək bölgüsünün sosial iqtisadi problemləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib.
2008-ci ildən elm və tədris sahə­sin­dəki fəaliyyətini Azərbaycan Dövlət İqtisad Uni­ver­sitetində davam etdirir.
2010-cu ildə İqtisad Uni­ver­si­te­ti­nin professoru seçilib və həmin ildə də AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərə­findən professorluğu təsdiq olunub.
1999-cu ildə “Beynəlxalq əmək bölgüsü: formalaşması, dinamikası və strukturu” adlı kitabı, elə həmin ildə “İctimai əmək bölgüsü və onun sosial-iqtisadi problemləri” adlı monoqrafiyası, 2002-ci və 2004-cü illərdə “İqtisadi nəzəriyyə” dərsliyi, 2005-ci ildə “Müasir iqtisadi sistem və qlo­ballaşma” adlı 632 səhifəlik irihəcmli monoqrafiyası, 2014-cü ildə “Pulun diktaturası” adlı 552 səhifəlik monoqrafiyası çap olunub. Ümumilikdə 6 kitabın, 122 məqalənin müəllifidir.
3 dəfə DAAD (Alman Akademik Mübadilə Xid­mə­ti) müsabiqəsinin qalibi olub. DAAD mü­sa­bi­qə­si­nin qa­­­­libi kimi 3 dəfə (01.10.1998 – 01.12.1998, 2004, 25.06 – 25.09 2010) Almaniyanın Ştut­­tqart Universitetində fəaliyyət göstərib.
10-dan çox doktorluq və namizədlik dissertasiyalarının rəsmi opponenti kimi çıxış edib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İqtisadiyyat İnstitutunun nəzdindəki respublikada doktorluq dissertasiyası üzrə İxtisaslaşdırılmış Şuranın (D.01.181) üzvüdür. Respublika elmi tədqiqatların təşkili və əlaqələndirilməsinin İqtisadiyyat üzrə problem Şurasının üzvüdür.
Hazırda UNEC-in “İqtisadiyyat” kafedrasının professorudur.
ELMİ ƏSƏRLIRİN SİYAHISI
“Liderlik və təşkilati davranış”. Dərslik. – Qafarov Ş.S., Rzayev R.Z.  Bakı: “İqtisad Universiteti” Nəşriyyatı (UNEC), 2026

He was born on January 19, 1950 in Aghdam region.
In 1967-1971 he studied at the faculty of Industrial Economics of Azerbaijan Institute of National Economy named after D. Bunyadzade (now Azerbaijan State University of Economics) and graduated with honors. In the same year, he was sent to work as an economist at the newly built Baku Machine-Building Plant.
In 1972-1973 he served in the military in   Murmansk region. In 1974-1975 he worked as a researcher at the Research Institute of Economics under the State Planning Committee of the Azerbaijan SSR.
In 1975-1978 he studied at the postgraduate course in political economy at  Azerbaijan State University. In 1978, he was appointed a teacher at the department of Political Economy.
In 1975, he entered the full-time postgraduate department of political economy at Azerbaijan State University (now Baku State University). In December 1978, he was appointed a teacher at the department of Political Economy by the Ministry of Higher and Secondary Special Education of the Azerbaijan SSR.
In 1980, he defended his dissertation on “The law of social division of labor and its activities in advanced socialism” and was awarded the title of Candidate of Economic Sciences.
In 1982 he was elected a senior lecturer at Azerbaijan State University, in 1986 he was elected an associate professor.
In June 1998, he was elected head of the department of Economic Theory at Baku State University.
In 2001, he defended his doctoral dissertation on “Socio-economic problems of the social division of labor.”
Since 2008 he has been working in the field of science and education at Azerbaijan State University of Economics.
In 2010, he was elected a professor at the University of Economics, and in the same year his professorship was approved by the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.
In 1999 he published a book entitled “International division of labor: formation, dynamics and structure”, in the same year he published a monograph “Social division of labor and its socio-economic problems”, in 2002 and 2004 textbook “Economic Theory”. In 2005 a large 632-page monograph entitled “Modern Economic System and Globalization” and a 552-page monograph entitled “The Dictatorship of Money” were published in 2014.
He is the author of 6 books and 122 articles.
He has won the GAES   (German Academic Exchange Service) competition three times. He was the winner of the GAES competition 3 times (01.10.1998 – 01.12.1998, 2004, 25.06 – 25.09 2010) at the University of Stuttgart, Germany.
He has been the official opponent of more than 10 doctoral and candidate dissertations.
He is a member of the Specialized Council for Doctoral Dissertation (D.01.181) in the Republic under the Institute of Economics of the Azerbaijan National Academy of Sciences. He is a member of the Republican Council on Problems of Organization and Coordination of Scientific Research on Economics.