1967-1971-ci illərdə D.Bün­yadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İn­sti­tu­tu­nun (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) Sənayenin iqtisadiyyatı fakültəsində təhsil alib və həmin institutu əla qiymətlərlə bitirib. Həmin ildə təyinatla yeni tikilməkdə olan Bakı Maşınqayırma zavoduna iqtisadçı vəzifəsinə göndərilib.
1972-1973-cü illərdə Murmansk vilayətinində hərbi xidmətdə olub. 1974-1975-ci illərdə Azərbaycan SSR Dövlət Plan Ko­mi­tə­si nəzdindəki Elmi-Tədqiqat İqtisadiyyat İnstitutunda elmi işçi vəzifəsində çalışıb.
1975-1978-ci illərdə Azərbaycan Döv­­­­­­lət Universitetində siyasi iqtisad ixtisası üzrə as­pi­ran­tu­ra­da təhsil alıb. 1978-ci ildən təyi­natla “Siyasi iqtisad” kafedrasına müəllim təyin edilib.
1975-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Siyasi iqtisad ixtisası üzrə aspiranturanın əyani şöbəsinə daxil olub. 1978-ci ilin dekabr ayında Azərbaycan SSR Ali və Orta İxtisas Təhsili Nazirliyi tərəfindən təyinatla “Siyasi iqtisad” kafedrasına müəllim vəzifəsinə göndərilib.
1980-ci ildə “İctimai əmək bölgüsü qanunu və inkişaf etmiş sosializmdə onun fəaliyyəti” mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi adına layiq görülüb.
1982-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetində baş müəllim, 1986-cı ildə dosent seçilib.
1998-ci ilin iyun ayında Bakı Dövlət Universitetinin “İqtisadi nəzəriyyə” kafedrasının müdiri vəzifəsinə seçilib.
2001-ci ildə “İctimai əmək bölgüsünün sosial iqtisadi problemləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib.
2008-ci ildən elm və tədris sahə­sin­dəki fəaliyyətini Azərbaycan Dövlət İqtisad Uni­ver­sitetində davam etdirir.
2010-cu ildə İqtisad Uni­ver­si­te­ti­nin professoru seçilib və həmin ildə də AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərə­findən professorluğu təsdiq olunub.
1999-cu ildə “Beynəlxalq əmək bölgüsü: formalaşması, dinamikası və strukturu” adlı kitabı, elə həmin ildə “İctimai əmək bölgüsü və onun sosial-iqtisadi problemləri” adlı monoqrafiyası, 2002-ci və 2004-cü illərdə “İqtisadi nəzəriyyə” dərsliyi, 2005-ci ildə “Müasir iqtisadi sistem və qlo­ballaşma” adlı 632 səhifəlik irihəcmli monoqrafiyası, 2014-cü ildə “Pulun diktaturası” adlı 552 səhifəlik monoqrafiyası çap olunub. Ümumilikdə 6 kitabın, 122 məqalənin müəllifidir.
3 dəfə DAAD (Alman Akademik Mübadilə Xid­mə­ti) müsabiqəsinin qalibi olub. DAAD mü­sa­bi­qə­si­nin qa­­­­libi kimi 3 dəfə (01.10.1998 – 01.12.1998, 2004, 25.06 – 25.09 2010) Almaniyanın Ştut­­tqart Universitetində fəaliyyət göstərib.
10-dan çox doktorluq və namizədlik dissertasiyalarının rəsmi opponenti kimi çıxış edib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İqtisadiyyat İnstitutunun nəzdindəki respublikada doktorluq dissertasiyası üzrə İxtisaslaşdırılmış Şuranın (D.01.181) üzvüdür. Respublika elmi tədqiqatların təşkili və əlaqələndirilməsinin İqtisadiyyat üzrə problem Şurasının üzvüdür.
Hazırda UNEC-in “İqtisadiyyat” kafedrasının professorudur.
ELMİ ƏSƏRLIRİN SİYAHISI
“Liderlik və təşkilati davranış”. Dərslik. – Qafarov Ş.S., Rzayev R.Z.  Bakı: “İqtisad Universiteti” Nəşriyyatı (UNEC), 2026

Родился в 1950 году в Агдамском районе Азербайджанской Республики.
В 1967 году поступил на факультет Экономики промышленности Азербайджанского института народного хозяйства им. Д. Буниатзаде. В 1971 году с отличием окончил институт и по назначению был направлен в Бакинский машиностроительный завод на должность экономиста.
В 1974 году по конкурсу был переведен на должность младшего научного сотрудника Научно-исследовательского института экономики при Государственном плановом комитете Азербайджанской ССР.
В 1975 году поступил в очную аспирантуру Азербайджанского государственного университета им. С.М.Кирова по специальности Политическая экономия.
С декабря 1978 года по направлению Министерства высшего и среднего специального образования Азербайджанской ССР назначен на должность преподавателя кафедры «Политическая экономия».
В 1980 году защитив кандидатскую диссертацию на тему «Закон общественного разделения труда и его деятельность в развитом социализме», был признан ученой степени кандидата экономических наук.
В 1982 году был избран на должность старшего преподавателя Азербайджанского государственного университета, в 1986 году на должность доцента.
В июне 1998 года был избран на должность заведующего кафедрой «Экономическая теория» Бакинского государственного университета.
В 2001 году защитил докторскую диссертацию на тему «Социально-экономические проблемы общественного разделения труда».
В 1999 году была опубликована книга под названием «Международное разделение труда: формирование, динамика и структура», в том же году монография «Общественное разделение труда и его социально-экономические проблемы» в объеме 24, 25 печатных листов.
В 2002 и 2004 годах в Азербайджане под его руководством и авторством был опубликован учебник «Экономическая теория». Эта единственный учебник в республике для неэкономических высших школ.
Является автором 5 книг, около 122 статей.
Выступал в качестве официального оппонента свыше 10 докторских и кандидатских диссертаций.
В мае 2003 года был избран на должность профессора Бакинского государственного университета.
Является членом Специализированного совета по республиканской докторской диссертации Института экономики при Азербайджанской национальной академии наук.
В настоящее время является профессором кафедры «Теоретическая и практическая экономика» Азербайджанского государственного экономического университета.