i.e.n., dos. Eyvzova Nailə Kamal
1996-cı ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutuna daxil olmuşdur. 1995-ci ildən  Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunda “ASM-in iqtisadiyyatı və idarə edilməsi” kafedrasında laborant, böyük laborant, 2000-ci ildən isə müəllim, baş müəllim vəzifələrində işləyir.
2001-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin dissertantı təyin edilmişdir. 2006-cı ildə müvəffəqiyyətlə dissertasiya müdafiə edərək, iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsi almışdır.
Müxtəlif adda elmi məqalə, konfrans materialları tezisləri dərc edilmişdir. Müntəzəm olaraq kafedranın ixtisasına uyğun dövlət büdcəsi elmi-tədqiqat işlərinin yerinə yetirilməsində fəal iştirak edir.

She was born on June 6, 1971 in the city of Baku.
In 1996 she entered the Azerbaijan State Institute of Economics. Since 1995, she has been working as a laboratory assistant, senior laboratory assistant at the department of “Economics and Management of AIE” at the Azerbaijan State Institute of Economics, and since 2000 she has worked as a lecturer and  senior lecturer.
In 2001 she was appointed a candidate for a degree at the Azerbaijan State University of Economics. In 2006 she successfully defended her thesis and received the degree of Candidate of Economic Sciences.
She is currently an associate professor at the department of Theoretical and Practical Economics of UNEC.
Her articles and abstracts of conference materials have been published under various titles. She regularly takes an active part in the implementation of research work on her speciality.