i.e.n., dos. Hüseynli İlham Qəşəm oğlu
1983-cü ildə isə Bakı şəhər, 1sayli fizika-riyaziyyat təmayüllü Respublika internat məktəbini əla qiymətlərlə başa vuraraq Azərbaycan İnşaat Mühəndisləri İnstitutuna( indiki Memarlıq İnşaat Universteti) daxil olub.
1990-cı idə isə həmin İnstitutu “ Tikintinin iqtisadiyyatı və təşkili “ ixtisası üzrə  fərqlənmə diplomu ilə bitirmiş və  Təhsil nazirliyinin göndərişi ilə gənc mütəxəssis kimi universtetdə  saxlanılaraq, elmi-pedaqoji fəaliyyətini davam etdirmişdir.
2005-ci ildə “Azərbaycan Respublikasında kiçik və orta biznesə investisiya qoyuluşunun statistik tədqiqi” mövzusunda “ Mühasibat uçotu, statistika” ixtisası üzrə dissertasiya işini müdafiə edərək  “ İqtisad elimləri namizədi “ alimlik dərəcəsi almışdır.
2009-cu ildə ABŞ-ın paytaxtı Vaşinqtonda “İqtisadi Tədqiqat Mərkəzlərinin Yaradılması, Dəstəklənməsi və İdarə edilməsi”  Mübadilə Proqramının məzunu olmuşdur.
Respublikada kiçik biznesin mövcud vəziy­yətinin statistik təhlili, kiçik və orta sahibkarlığın problemləri, onların inkişafında inves­tisiyaların rolu, kiçik sahibkarlığın statistik uçotunun və bazar subyektlərinin maliyyə sabitliyinin statistik qiymətləndirilməsi problemlərinə dair onlarla əsərin və monoqrafiyanın müəllifidir.
ABŞ, Kanada, Fransa, Avstraliya,Almaniya, Avstriya,Cexiya, Türkiyə, Brləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Qazaxstan,Seneqal və  onlarla digər ölkələrdə müxtəlif səviyyəli Beynəlxalq konfrans və seminarların iştirakçısı olmuş, məruzə və çıxışlar etmişdir.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Univeristetinin  “Riyaziyyat və statistika “ kafedrasının dosentidir.
1990-1992-ci illərdə Azərbaycan İnşaat Mühəndisləri İnstitutunda müəllim;
1992-1993-cü illərdə Azərbaycan Respublikası, Binəqədi rayon İcra Hakimiyyətində baş iqtisadçı;
1993-1997-ci illərdə  ”Nərgiz” kiçik dövlət müəssisəsində Baş direktorun İqtisadi məsələlər üzrə müavini;
2000-2003-cü illərdə Azərbaycan Memarlıq İnşaat Univerisitetində müəllim;
2003-2006-cı illərdə Sosial Strateji Tədqiqatlar və Analitik Araşdırmalar İctimai Birliyində Vitse-Prezident;

Can.in Econ.,Assoc.Prof. Huseynli Ilham Qasham
In 1983 he finished the boarding-school of Baku city   on bias of physics -maths with honors and entered Azerbaijan University of Architecture and Construction.
In 1990 he graduated from the same university   with honors in “Economics and Organization of Construction” and continued his scientific and pedagogical activity as a young specialist by the Ministry of Education.
In 2005 defending his candidate thesis on “Statistical research of investment on small and medium-sized businesses in “Accounting and Statistics” he was awarded the title of candidate in economic sciences.
In 2009 he was a graduate of exchange program “Creation, Support and Management of Economic Research Centers” Washington, DC.
He is the author of dozens of works and monograph on statistical analysis of the current state of small business in the Republic, the problems of small and medium-sized businesses, the role of investments in their development, the statistical evaluation of small businesses and the financial stability of market entities.
He has participated and made reports  in various international conferences and seminars and  in the US, Canada, France, Australia, Germany, Austria, Czech Republic, Turkey, the United Arab Emirates, Kazakhstan, Senegal and dozens of other countries.
He is an Associate Professor of the Department of Statistics and Economics at  Azerbaijan State University of Economics.