yn oğlu1954-cü ilin yanvar ayının 26-da Azərbaycan Respublikasının Qazax rayonunun Göycəli kəndində anadan olmuşdur.
1971-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin tətbiqi riyaziyyat fakultəsinə daxil olmuşdur.
1976-ci ildə həmin fakultəni bitirərək təyinatla Azərbaycan Milli Elimlər Akademiyasının Kibernetika İnstitutunda riyaziyyat-proqramist vəzifəsində çalışıb.
1979-cu ildə Kibernetika İnstitutunun məqsədli aspiranturasına qəbul edilmiş və Moskva şəhərində İdarəetmə İnstitutunun “Şəhər təsərrüfatının avtomatlaşdırılımış idarəetmə” kafedrasında aspirant olmuşdur.
1986-ci ildə Kibernetika İnstitutunun İxtisaslaşdırılmış Şurasında dissertasiya müdafiə edərək, iqtisad elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır.
1989-cu ildən 2017-ci ilin oktyabrına kimi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İnformatika” kafedrasında müəllim, baş müəllim, dosent vəzifələrində işləmişdir.

к.э.н., доц. Гусейнов Эльдар Гусейн оглы
В 1971 году поступил на факультет Прикладной математики Азербайджанского государственного университета.
В 1976 году окончив указанный факультет, работал в Институте кибернетики Национальной академии наук Азербайджана на должности математика-программиста.
В 1979 году поступил в целевую аспирантуру Института кибернетики и был аспирантом на кафедре «Автоматизированное управление городским хозяйством» Института управления в городе Москве.
В 1986 году в Специализированном совете Института кибернетики защитив кандидатскую диссертацию, получил ученую степень кандидата наук.
В 1989-2017 (октябрь) г.г. работал в Азербайджанском государственном экономическом университете (каф. «Информатика») на должности преподавателя, старшего преподавателя, доцента.