10.10.1937-ci ildə anadan olub.
1955-ci ildə Bakı Statistika Texnikumuna daxil olmuş və 1958-ci ildə  Statistika  ixtisası üzrə bitirmişdir.
1959-cu ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinə daxil olmuş və həmin universiteti 1964-cü ildə Statistika ixtisası üzrə bitirmişdir.
1958-1969-cu illərdə Azərbaycan SSR Mərkəzi Statistika İdarəsinin “Əsaslı tikinti statistikası” şöbəsində iqtisadçı, baş iqtisadçı və müdir vəzifəsində çalışıb.
1969-1972-ci illərdə Moskva İqtisadi-Statistika İnstitutunda əyani aspiranturada oxumuş və 1972-ci ildə həmin institutda dissertasiya işini müdafiə edib iqtisad elmləri namizədi elmi adına layiq görülüb.
1972-1979-cu illərdə D. Bünyadzadə adına AzXTİ-n “Statistika” kafedrasında müəllim, baş müəllim vəzifəsində işləyib.
1973-cü ildə 2 illik Bakı Jurnalistika Universitetini bitirib.
1975-1976-cı illərdə Fransada təhsil almış və Əlcəzair Neft İnstitutunda professor vəzifəsində çalışmışdır.
1979-cu ildə “Statistika” kafedrasında dosent vəzifəsinə seçilib.
1979-1989-cu illərdə “Statistika” kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışıb.
1989-2017-ci illərdə “Statistika” kafedrasının dosenti vəzifəsində işləmişdir.
1996-2005-ci illərdə Odlar Yurdu Universitetinin “Ümumi İqtisadiyyat” kafedrasına rəhbərlik etmişdir.
2009-cu ildən AR İSN İİETİ- də direktor müavini vəzifəsində işləyir. Həmin İnstitutun Elmi Şurasının sədr müavini və elmi-metodoloji Seminarının sədridir.
90 ç.v. həcmində elmi-metodiki və dərsliklərin müəllifi, o cümlədən “Milli sərvət statistikasının metodoloji əsasları” adlı monoqrafiyanın müəllifidir.

statistika_ibrahimov_oruc
В 1955 году поступил в Бакинский статистический техникум и в 1958 году окончил его по специальности Статистики.
В 1959 году поступил в Азербайджанский государственный университет и окончил его 1964 году по специальности Статистики.
В 1958-1969 годах работал на должности экономиста, главного экономиста и директора отдела «Фундаментальная строительная статистика» Центрального статистического управления Азербайджанской ССР.
В 1969-1972 годах учился в очной аспирантуре Московского экономико-статистического института и в 1972 году защитив диссертационную работу, получил ученую степень кандидата экономических наук.
В 1972-1979 годах работал на должности преподавателя, старшего преподавателя кафедры «Статистика» Азербайджанского института народного хозяйства им, Д. Буниатзаде (ныне Азербайджанский государственный экономический университет),
В 1973 году окончил двухгодичный Бакинский университет журналистики.
В 1975-1976 годах получил образование во Франции и работал на должности профессора в Алжирском нефтяном институте.
В 1979 году избран доцентом кафедры «Статистика».
В 1979-1989 годах работал на должности заведующего кафедрой «Статистика».
С 1989 года работал на должности доцента кафедры «Статистика» и с 2009 года на 0,5 ставки преподавателя.
С 2009 года работал на должности заместителя директора НИИЭИ МЭП АР. Был заместителем председателя Ученого совета и председателем Научно-методического семинара.
Автор в объеме 90 п .л. научно-методических и учебных пособий, в том числе монографии «Методологические основы национальной статистики».