i.e.n., dos-məsl. Qəhrəmanov Sabir Carulla oğlu1937-ci il dekabrın 3-də Balakən rayonunun Qazma kəndində anadan olmuşdur.
1959-cu ildə Azərbaycan Dövlət Universitetini (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Maliyyə və kredit ixtisasını əla diplomla üzrə bitirmişdir. Universitetdə oxuyarkən «Stalin» təqaüdçüsü olmuşdur. İlkin təyinatla həmin universitetin «Maliyyə və kredit» kafedrasında baş laborant vəzifəsində işləmişdir.
1961-1964-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin «Maliyyə və kredit» kafedrasında əyani aspirant olmuş, namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsini almışdır. Həmin kafedrada müəllim vəzifəsində işləmişdir.
Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun yaradılması ilə əlaqədar orada «Maliyyə və kredit» kafedrasında işini davam etdirmiş, baş müəllim, dosent işləmişdir. Həmin kafedranın bazasında yaradılan «Bank işi» kafedrasında işini davam etdirmişdir.
2012-ci ildə Fəxri professor adı verilmişdir.
Hazırda “Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrasında məsləhətçi-professor vəzifəsində çalışır.
SSRİ-də ali təhsil sahəsində xidmətlərinə görə SSRİ Ali və Orta ixtisas nazirliyi tərəfindən «İşindəki əla nailiyyətlərinə görə» döş nişanı ilə təltif edilmişdir.
70 elmi əsər və tədris vasitəsinin, habelə təsərrüfat müqaviləsi əsasında yerinə yetirilmiş işin müəllifidir.
Son illərdə «Pul və kredit» dərsliyində 3 fəslin müəllifdir. Universitetdə nəşr edilən «İqtisadi elmlər: nəzəriyyə və praktika» jurnalında 2 məqaləsi nəşr edilmişdir. Kafedranın bəzi tədris proqramların tərtibində həmmüəllif kimi iştirak etmişdir.

к.э.н., доц.-конс. Кахраманов Сабир Джарулла оглы
В 1959 году окончил с дипломом отличия Азербайджанский государственный университет (ныне Бакинский государственный университет) по специальности Финансы и кредит. Во время учебы в университете был Сталинским стипендиатом. По направлению работал на должности старшего лаборанта кафедры «Финансы и кредит» указанного университета.
В 1961-1964 годах был очным аспирантом кафедры «Финансы и кредит» Азербайджанского государственного университета, защитив кандидатскую диссертацию, получил ученую степень кандидата экономических наук. Работал на должности преподавателя указанной кафедры.
В связи с созданием Азербайджанского института народного хозяйства продолжил свою деятельность на кафедре «Финансы и кредит», работал на должности старшего преподавателя, доцента. Продолжил свою деятельность на кафедре «Банковское дело», которая была создана на базе указанной кафедры.
В 2012 году было присуждено Почетное звание профессора.
В настоящее время работает на должности профессора-консультанта кафедры «Финансы и финансовые институты».
За заслуги в сфере образования в СССР Министерством высшего и среднего специального образования СССР был награжден нагрудным знаком «За отличные достижения в работе».
Является автором 70 научных трудов и учебных пособий, а также выполненной на основе хозяйственного договора работы.
В последние годы автор 3-х глав учебника «Деньги и кредит». В изданном в университете журнале «Экономические науки: теория и практика» опубликованы 2 статьи. Принимал участие в качестве соавтора в составлении некоторых учебных планов кафедры.