i.e.n., dos. Rəhimli Fikrət Əhməd oğlu6 yanvar 1954-cü ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
1976-cı ildə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat fakültəsini bitirmişdir.
1978-1981-ci illərdə SSRİ Dövlət Plan Komitəsinin Elmi-Tədqiqat İqtisadiyyat Universitetində əyani aspirant olmuşdur.
1981-ci ildə Moskva şəhərində namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. İqtisad elmləri namizədidir.
1982-1986-cı illərdə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun Bakı şəhərinin sosial-iqtisadi inkişafı üzrə sahə elmi tədqiqat laboratoriyasında sənaye inkişaf şöbəsinin müdiri işləmişdir.
1986-1991-ci illərdə Bakı Ali Partiya məktəbində dosent, fakültə dekanı işləmişdir.
1991-1999-cu illərdə Bakı Sosial İdarəetmə və Politologiya İnstitutunda sosial idarəetmə fakültəsinin dekanı, elmi işlər üzrə prorektor vəzifələrində çalışmışdır.
1999-2007-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında İnzibati idarəetmə fakültəsinin dekanı, böyük elmi katib vəzifələrində işləmişdir.
1994-cü ildə Dünya Bankının 4 ay ərzində İqtisadi İnkişaf İnstitutunda staj keçmişdir. 2006-cı ildə Fransanın Ali idarəçilik Milli Administrasiya məktəbində (ENA) 2 illik staj keçmişdir.
40-a yaxın dünya iqtisadiyyatı, bazar iqtisadiyyatının dövlət tənzimlənməsinin beynəlxalq təcrübəsi ilə bağlı monoqrafiya və məqalələrin müəllifidir. İqtisad Universitetinin şahmat komandasının üzvüdür.

bim_fikret_fotoк.э.н., доц.  Рагимли Фикрет Ахмед оглы
В 1976 году окончил Экономический факультет Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова.
В 1978-1981 годах был аспирантом в Научно-исследовательском университете экономики Государственного планового комитета СССР.
В 1981 году в городе Москве защитил кандидатскую диссертации. Кандидат экономических наук.
В 1982-1986 годах работал начальником отдела в научно-исследовательской лаборатории по социально-экономическому развитию города Баку Азербайджанского народнохозяйственного института.
В 1986-1991 годах работал доцентом, деканом факультета в Бакинской высшей партийной школе.
В 1991-1999 годах работал на должности декана факультета Социального управления, проректором по науке Бакинского института социального управления и политологии.
В 1999-2007 годах работал на должности декана факультета Административного управления и старшего ученого секретаря Государственной академии управления при Президенте Азербайджанской Республики.
В 1994 году в Институте экономического развития Мирового банка прошел стажировку в течение 4 месяцев.  В 2006 году в Национальной школе администрации Франции (ENA) прошел 2 годичную стажировку.
Автор около 40 монографий и статей по мировой экономикой, связи государственного регулирования рыночной экономики с международной практикой.