i.e.n., dos. Salahov Ənvər Sadıx oğlu18 aprel 1958-ci ildə Kəlbəcər rayonun Başlıbel kəndində anadan olub.
1975-1979-cu illərdə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunda (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində) ali təhsil alıb.
16 avqust 1979-cu ildən 26 aprel 1993-cü ilədək Kəlbəcər rayon istehlak cəmiyyətində mühasib, böyük mühasib, iqtisadçı, böyük iqtisadçı, hüquq məsləhətçisi və baş mühasib vəzifələrində işləmişdir.
1980-1982-ci illərdə hərbi xidmətdə olmuşdur.
1984-cü ilin aprel-noyabr aylarında Azərbaycan KP Kəlbəcər Rayon Komitəsində baş mühasib vəzifəsində işləmişdir.
1984-1988-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun aspiranturasında qiyabi təhsil almışdır.
27 noyabr 1990-cı ildə Tibilisi Dövlət Universitetində namizədlik dissertasiyası müdafiə etmiş və iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsi almışdır.
Kəlbəcər rayonunun işğal olunması ilə əlaqədar olaraq, 02 aprel 1993-cü ildən Bakı şəhərində məskunlaşmışdır.
26 aprel 1993 – 15 sentyabr 2014-cü illərdə Azərbaycan Kooperasiya Universitetində işləmişdir:
26 aprel 1993 – 31 avqust 1994-cü illərdə Azərbaycan Kooperasiya İnstitutunun baş mühasibi;
1 sentyabr 1994 – 15 sentyabr 2014-cü illərdə müəllim, baş müəllim və dosent vəzifələrində;
24 avqust 1995 – 31 avqust 1996-cı illərdə “İqtisad” fakültəsinin dekanı vəzifəsində;
02 mart 1998 – 02 fevral 2012-ci illərdə “Mühasibat uçotu və audit” kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışmışdır.
15 sentyabr 2014-cü ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “Mühasibat uçotu və audit” kafedrasının dosenti vəzifəsində işləyir.
Ümumi həcmi 128,5 çap vərəqi olan 54 əsərin müəllifidir.
Kooperasiya sistemində mühasibat uçotu. Dərs vəsaiti. Bakı, “Gülay” mətbəəsi, 1998, 15,5 ç.v.;
Mühasibat uçotunun kompüterləşdirilməsi: “1C: Бухгалтерия-Проф6.0” versiyalı mühasibat proqramına dair elmi-praktik vəsait. Bakı, “Səda” nəşriyyatı, 2000, 7,5 ç.v.;
Mühasibat uçotunun kompüterləşdirilməsi: “Azmühasib” mühasibat uçotu proqramları paketinin tətbiqi xüsusiyyətləri. Dərs vəsaiti. Bakı, “Kooperasiya” nəşriyyatı, 2008, 15,6 ç.v. –İnternet ünvanı: www.Azmuhasib.com/tedris/;
İqtisadi islahatlar şəraitində mühasibat uçotu, audit və statistikanın təkmilləşdirilməsinin bəzi istiqamətləri. Kollektiv monoqrafiya. Bakı, “Elm” nəşriyyatı, 2011, 19,5 ç.v.
Mühasibat uçotu və mühasibat tapşırıqları. Dərs vəsaiti. Bakı, Turizm İnstitutunun nəşriyyatı, 2014, 15 ç.v.
Mühasibat uçotu. Dərslik /V.M.Mehdiyevlə birgə/ Bakı,“SABAH”nəşriyyatı, 2016, 30,5 ç.v.
Hazırda mühasibat uçotunun beynəlxalq standartların tələblərinə uyğun təkmilləşdirilməsi və mühasibat uçotunda komputer texnikasının tətbiq edilməsi problemləri istiqamətində elmi-tədqiqat işi aparır, “Azərbaycanda mühasibat uçotunun kompüterləşdirilməsi problemləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyası üzərində işləyir.
Bir sıra Respublika və Beynəlxalq elmi-praktik konfranslarda iştirak etmiş və öz tədqiqat istiqamətinə uyğun çıxışlar etmişdir.
Azərbaycan Risk Peşəkarları Assosiasiyası-ARPA: “Maliyyə Hesabatlarının Beynəlxalq Standartları və Milli Mühasibat UçotuStandartlarına keçid” mövzusunda təlim kursunu bitirmişdir.
23 iyul-23 avqust 2001-ci ildə Azərbaycan “Bilik” Maarifçilik Cəmiyyəti Gəncə Regional Təşkilatının İnformasiya-Təhsil Mərkəzi: “Kompüter texnikası və informativ texnologiyalar” kurslarında internet üzrə təlim kursunu bitirmişdir.
Azərbaycan Republikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının “İqtisadiyyat” elmləri üzrə Ekspert Şurasının üzvü və elmi katibidir.
“Maliyyə resurslarından səmərəli istifadə KOS subyektlərinin rəqabət qabiliyyətini yüksəldəcək” (30.01.2018)

к.э.н., доц. Салахов Анвер Садых оглы
В 1975-1979 годах получил образование в Азербайджанском институте народного хозяйства им,Д.Буниатзаде (ныне Азербайджанский государственный экономический университет),
С 16 августа  1979 года по 26 апреля 1993 года работал в потребительском обществе Кельбаджарского района на должности бухгалтера, главного бухгалтера, экономиста, старшего экономиста, юридического консультанта и главного бухгалтера.
В 1980-1982 годах находился на военной службе.
В апреле-ноябре 1984 года работал в Кельбаджарском районном комитете Азербайджанской КП на должности главного бухгалтера.
В 1984-1988 годах учился на заочном отделении аспирантуры Азербайджанского государственного экономического университета.
27 ноября 1990 года в Тбилисском государственном университете защитил кандидатскую диссертацию и получил ученую степень кандидата экономических наук.
В связи с оккупацией Кельбаджарского района с 2 апреля 1993 года заселился в городе Баку.
26 апреля 1993 – 15 сентября  2014 годы работал в Азербайджанском университете кооперации.
26 апреля 1993 –  31 августа 1994 годы главный бухгалтер Азербайджанского университета кооперации.
1 сентября 1994 – 15 сентября 2014 годы преподаватель, старший преподаватель, доцент.
24 августа 1995 – 31 августа  1996 годы работал на должности декана факультета «Экономика».
02 марта 1998 – 02 февраля 2012 годы работал на должности заведующего кафедрой «Бухгалтерский учет и аудит».
С 15 сентября 2014 года работает на должности доцента кафедры «Бухгалтерский учет и аудит» Азербайджанского государственного экономического университета.
Автор 54 научных трудов общим объемом 128,5 печатных листов.
Kooperasiya sistemində mühasibat uçotu. Dərs vəsaiti. Bakı, “Gülay” mətbəəsi, 1998, 15,5 ç.v.;
Mühasibat uçotunun kompüterləşdirilməsi: “1C: Бухгалтерия-Проф.6.0” versiyalı mühasibat proqramına dair elmi-praktik vəsait. Bakı, “Səda” nəşriyyatı, 2000, 7,5 ç.v.;
Mühasibat uçotunun kompüterləşdirilməsi: “Azmühasib” mühasibat uçotu proqramları paketinin tətbiqi xüsusiyyətləri. Dərs vəsaiti. Bakı, “Kooperasiya” nəşriyyatı, 2008, 15,6 ç.v. –İnternet ünvanı: www.Azmuhasib.com/tedris/;
İqtisadi islahatlar şəraitində mühasibat uçotu, audit və statistikanın təkmilləşdirilməsinin bəzi istiqamətləri. Kollektiv monoqrafiya. Bakı, “Elm” nəşriyyatı, 2011, 19,5 ç.v.
Mühasibat uçotu və mühasibat tapşırıqları. Dərs vəsaiti. Bakı, Turizm İnstitutunun nəşriyyatı, 2014, 15 ç.v.
Mühasibat uçotu. Dərslik /V.M.Mehdiyevlə birgə/ Bakı,“SABAH”nəşriyyatı, 2016, 30,5 ç.v.
В настоящее время проводит научную работу в направлении проблем усовершенствования бухгалтерского учета соответственно требованиям международного стандарта и применения компьютерной техники в бухгалтерском учете, работает над диссертационной работой по теме «Проблемы компьютеризации бухгалтерского учета в Азербайджане».
Участвовал во многих республиканских и международных научно-практических конференциях,  выступал с докладами по теме проводимого исследования.
Ассоциация профессионалов риска Азербайджана — АПРА:  завершил курсы тренинга по теме «Международные стандарты финансовых отчетов и переход на стандарты национального бухгалтерского учета».
23 июля-23 августа 2001 года  Азербайджанское просветительское общество «Знание» Информационно-образовательный центр Гянджинской региональной организации – прошел курсы тренинга на тему «Компьютерная техника и информационные технологии».
Член и ученый секретарь Совета экспертизы по «Экономическим» наукам Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики.