i.e.n., dos. Seyfullayev İlqar Zülfüqar oğlu5 noyabr 1967-ci ildə Biləsuvar rayonunun Əmənkənd kəndində anadan olmuşdur.
1984-1991-ci illərdə Moskva Dövlət İdarəetmə Akademiyasında təhsil almış və idarəetmənin təşkili üzrə mühəndis-iqtisadçı ixtisasını almışdır.
Əmək fəaliyətinə 1991-ci ildən Moskvada “Poisk” kiçik müəssisəsində “İnformasiya təminatı” şöbəsinin rəhbəri kimi başlamışdır. 1992-ci ildən Azərbaycan Texniki Universitetinin “Sənaye İqtisadiyyatı və Menecment” kafedrasında baş laborant, assistent, baş müəllim və dosent, 1996-2003-cü illərdə həmin universitetin “Mühəndis Biznesi və Menecment” fakültəsinin tədris işləri üzrə dekan müavini vəzifələrində çalşmışdır. 2003-cü ildən hal-hazıradək həmin kafedrada 0,5 ştatda olmaqla elmi-pedaqoji fəaliyyət göstərir.
2003-2006-cı illərdə Sənaye və Energetika Nazirliyinin “İqtisadiyyat” şöbəsinin baş məsləhətçisi vəzifəsində işləmiş, həmin dövrdə Asiya İnkişaf Bankının “Alternativ enerji mənbələrindən istifadə” üzrə layihələrində iqtisadiyyat və maliyə məsələləri üzrə milli ekspert kimi fəaliyyət göstərmişdir.
2006-2010-cu illərdə “Azərikimya” Dövlət Şirkətinin Marketinq İdarəsində rəis müavini vəzifəsində çalışmışdır.
2011-2016-cı illərdə Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzində “İqtisadiyat və Menecment” kafedrasının dosenti, “Elmi-tədqiqat” bölməsinin rəisi və Mərkəzinin təhsil işləri üzrə rəis müavini vəzifələrində çalışmışdır.
2016-cı ildə Vergilər Nazirliyi yanında Bakı Vergilər Departamentinin Digər xidmət sahələrində audit idarəsinin 2-ci şöbəsinin dövlət vergi müfəttişi vəzifəsində işləmişdir.
2016-2018-ci illərdə “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin Plan-iqtisad şöbəsinin rəisi vəzifəsində çalışmışdır.
2018-ci ilin sentyabr ayından Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin “İqtisadiyyat və İdarəetmə” kafedrasının dosenti, noyabr ayından isə həmin kafedranın maliyyə və mühasibat ixtisasları üzrə proqram rəhbəri vəzifəsində çalışır.
15.09.2020-ci ildə Beynəlxalq magistratura və doktorantura mərkəzinin Doktorantura şöbəsinin əvəzçiliklə müdiri (0,5) vəzifəsinə təyin edilmişdir.
1999-cu ildə “Məhsulun rəqabətqabiliyyətinin yüksəldilməsi yolları” (Azərbaycanın məişət texnikası sahəsinin timsalında) mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmiş və 2000-ci ildə 08.00.05 – Xalq təsərrüfatının iqtisadiyyatı, planlaşdırılması və təşkili – ixtisası üzrə iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsini almışdır.
2018-ci ildən Azərbaycan Texniki Universitetinin “Sənaye İqtisadiyyatı və Menecment” kafedrasının doktorantıdır (elmlər doktoru üzrə) və “Azərbaycanda sənayenin innovasiyalar əsasında inkişafının institusional problemləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyası üzərində işləyir.
Xarici və yerli elmi jurnallarda nəşr olunmuş 55-dən çox elmi məqalənin müəllifidir.
“Sahibkarlığın əsasları” (2000), “Marketinq” (2011) adlı dərs vəsaitlərinin müəllifi, “Vergi və investisiya mühiti” (2013) və “Vergi və tərəqqi” (2015) adlı kitabların (tədqiqatların) həmmüəllifidir.

He was born on November 5, 1967 in Amankend village of Bilasuvar region.
In 1984-1991 he studied at Moscow State Academy of Management and graduated as an engineer-economist in organization of management.
He began his career in 1991 as the head of the “Information Support” department at the small enterprise “Poisk” in Moscow. Since 1992, he has worked as a senior laboratory assistant, assistant, senior lecturer and associate professor at the department of Industrial Economics and Management of Azerbaijan Technical University, and from 1996 to 2003, he worked as the deputy dean for Academic Affairs of the faculty of Engineering Business and Management. He has been working at the department since 2003, with a staff of 0.5.
In 2003-2006, he worked as a senior consultant in the Economics department of the Ministry of Industry and Energy, during which he worked as a national expert on economics and finance in the Asian Development Bank’s projects “On the use of alternative energy sources”.
In 2006-2010, he worked as deputy chief of the Marketing Department of Azerkimya State Company.
In 2011-2016, he worked at the Training Center of the Ministry of Taxes as an associate professor of “Economics and Management”, head of the “Scientific Research” department and deputy head of the Center for Education.
In 2016, he worked as a state tax inspector of the 2nd department of the audit department in other service areas of the Baku Tax Department under the Ministry of Taxes.
In 2016-2018, he worked as the head of the Planning and Economics Department of Azersu Open Joint-Stock Company.
Since September 2018, he has been working as an assistant professor at the department of Economics and Management of International Master’s and Doctoral Center of Azerbaijan State University of Economics, and since November, he has been working as a program manager for finance and accounting at the same department.
On 15.09.2020, he was appointed to the position of acting head (0.5) of the Doctoral Department of the International Center for Master’s and Doctoral Studies.
In 1999 he defended his dissertation on “Ways to increase the competitiveness of products” (on the example of home appliances in Azerbaijan) and in 2000 received the degree of Candidate of Economic Sciences in 08.00.05 – Economics, Planning and Organization of National Economy.
Since 2018, he is a doctoral student at the department of “Industrial Economics and Management” of the Azerbaijan Technical University (Doctor of Sciences) and is working on a doctoral dissertation on “Institutional problems of innovation-based industrial development in Azerbaijan.”
He is the author of more than 55 scientific articles published in foreign and local scientific journals.
He is the author of textbooks “Fundamentals of Entrepreneurship” (2000), “Marketing” (2011), co-author of books (research) “Taxes and Investment Environment” (2013) and “Taxes and Progress” (2015).