i.e.n., dos. Seyfullayev İlqar Zülfüqar oğlu5 noyabr 1967-ci ildə Biləsuvar rayonunun Əmənkənd kəndində anadan olmuşdur.
1984-1991-ci illərdə Moskva Dövlət İdarəetmə Akademiyasında təhsil almış və idarəetmənin təşkili üzrə mühəndis-iqtisadçı ixtisasını almışdır.
Əmək fəaliyətinə 1991-ci ildən Moskvada “Poisk” kiçik müəssisəsində “İnformasiya təminatı” şöbəsinin rəhbəri kimi başlamışdır. 1992-ci ildən Azərbaycan Texniki Universitetinin “Sənaye İqtisadiyyatı və Menecment” kafedrasında baş laborant, assistent, baş müəllim və dosent, 1996-2003-cü illərdə həmin universitetin “Mühəndis Biznesi və Menecment” fakültəsinin tədris işləri üzrə dekan müavini vəzifələrində çalşmışdır. 2003-cü ildən hal-hazıradək həmin kafedrada 0,5 ştatda olmaqla elmi-pedaqoji fəaliyyət göstərir.
2003-2006-cı illərdə Sənaye və Energetika Nazirliyinin “İqtisadiyyat” şöbəsinin baş məsləhətçisi vəzifəsində işləmiş, həmin dövrdə Asiya İnkişaf Bankının “Alternativ enerji mənbələrindən istifadə” üzrə layihələrində iqtisadiyyat və maliyə məsələləri üzrə milli ekspert kimi fəaliyyət göstərmişdir.
2006-2010-cu illərdə “Azərikimya” Dövlət Şirkətinin Marketinq İdarəsində rəis müavini vəzifəsində çalışmışdır.
2011-2016-cı illərdə Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzində “İqtisadiyat və Menecment” kafedrasının dosenti, “Elmi-tədqiqat” bölməsinin rəisi və Mərkəzinin təhsil işləri üzrə rəis müavini vəzifələrində çalışmışdır.
2016-cı ildə Vergilər Nazirliyi yanında Bakı Vergilər Departamentinin Digər xidmət sahələrində audit idarəsinin 2-ci şöbəsinin dövlət vergi müfəttişi vəzifəsində işləmişdir.
2016-2018-ci illərdə “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin Plan-iqtisad şöbəsinin rəisi vəzifəsində çalışmışdır.
2018-ci ilin sentyabr ayından Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin “İqtisadiyyat və İdarəetmə” kafedrasının dosenti, noyabr ayından isə həmin kafedranın maliyyə və mühasibat ixtisasları üzrə proqram rəhbəri vəzifəsində çalışır.
15.09.2020-ci ildə Beynəlxalq magistratura və doktorantura mərkəzinin Doktorantura şöbəsinin əvəzçiliklə müdiri (0,5) vəzifəsinə təyin edilmişdir.
1999-cu ildə “Məhsulun rəqabətqabiliyyətinin yüksəldilməsi yolları” (Azərbaycanın məişət texnikası sahəsinin timsalında) mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmiş və 2000-ci ildə 08.00.05 – Xalq təsərrüfatının iqtisadiyyatı, planlaşdırılması və təşkili – ixtisası üzrə iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsini almışdır.
2018-ci ildən Azərbaycan Texniki Universitetinin “Sənaye İqtisadiyyatı və Menecment” kafedrasının doktorantıdır (elmlər doktoru üzrə) və “Azərbaycanda sənayenin innovasiyalar əsasında inkişafının institusional problemləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyası üzərində işləyir.
Xarici və yerli elmi jurnallarda nəşr olunmuş 55-dən çox elmi məqalənin müəllifidir.
“Sahibkarlığın əsasları” (2000), “Marketinq” (2011) adlı dərs vəsaitlərinin müəllifi, “Vergi və investisiya mühiti” (2013) və “Vergi və tərəqqi” (2015) adlı kitabların (tədqiqatların) həmmüəllifidir.

Родился 5 ноября 1967 года в селе Аменкенд Биласуварского района.
В 1984-1991 годах учился в Московской государственной академии управления и получил специальность инженера-экономиста по организации управления.
К трудовой деятельности приступил в 1991 году в Москве в малом предприятии «Поиск», работая начальником отдела «Информационное обеспечение». С 1992 года работал в Азербайджанском техническом университете на кафедре «Экономика промышленности и менеджмент» на должности лаборанта, ассистента, старшего преподавателя и доцента, в 1996-2003 годах на должности заместителя декана по учебным вопросам факультета «Инженерный бизнес и менеджмент» указанного университета. С 2003 года по настоящее время занимается научно-педагогической деятельностью на 0,5 штатных единиц на этой же кафедре.
В 2003-2006 годах работал в Министерстве промышленности и энергетики на должности главного консультанта отдела «Экономика», в тот период выступал в качестве национального эксперта по экономическим и финансовым вопросам в проектах «Использования альтернативных энергетических источников» Азиатского банка развития. В 2006-2010 годах работал на должности заместителя начальника в управлении маркетинга Государственной компании «Азерикимия».
В 2011-2016 годах работал на должности доцента кафедры «Экономика и менеджмент» в Учебном центре Министерства налогов, на должности начальника Научно-исследовательского отдела и заместителя начальника по образованию Центра. В 2016 году работал на должности государственного налогового инспектора 2-го отдела аудита в других сферах обслуживания Бакинского департамента налогов при Министерстве налогов.
В 2016-2018 годах работал начальником Планово-экономического отдела Открытого акционерного общества “Azərsu”.
С сентября 2018 года работает на должности доцента кафедры «Экономика и управление» Международного центра магистратуры и докторантуры Азербайджанского государственного экономического университета, с ноября руководителем программы по специальностям финансов и бухгалтерии указанной кафедры.
15.09.2020 года был назначен на должность директора по совместительству (0,5) отдела докторантуры Международного центра магистратуры и докторантуры.
В 1999 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Пути повышения конкурентоспособности продукции» (на примере сферы бытовой техники Азербайджана) и в 2000 году получил ученую степень кандидата экономических наук по специальности 08.00.05 – Экономика, планирование и организация народного хозяйства.
С 2018 года является докторантом (доктора наук) кафедры «Экономика промышленности и менеджмент» Азербайджанского технического университета и работает над докторской диссертацией на тему «Институциональные проблемы развития промышленности в Азербайджане на основе инноваций».
Является автором свыше 55 статей, опубликованных в отечественных и зарубежных журналах.
Является автором учебных пособий «Основы предпринимательства» (2000), «Маркетинг» (2011), а также соавтором книг «Налоги и инвестиционная среда» (2013), «Налоги и прогресс» (2015).