rashad_fotoi.f.d., dos. Səfərov Rəşad Akif oğlu
1999-cu ildə İqtisad Universitetini “Biznes üzrə menecment” ixtisası uzrə bakalavr, 2001-ci ildə isə “İstehsal sistemlərinin idarəedilməsi” ixtisası üzrə magistr təhsil pilləsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
Həmin ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 08.00.05 – “Xalq təsərrüfatının iqtisadiyyatı və idarə edilməsi” (makroiqtisadi səviyyə) ixtisası üzrə aspiranturasına qəbul olmuşdur.
2007-ci ilin dekabrında AMEA-nın Naxçıvan bölməsinin nəzdində yaradılmış B/N 01.211 Dissertasiya Şurasının iclasında elmi işini müdafiə etmişdir. Ali Attestasiya Komissiyasının  19 may 2009-cu il tarixli protokol N 19-k qərarı ilə iqtisad elmləri namizədi  alimlik dərəcəsi (elmlər namizədi diplomu EN N 05759) almışdır.
16 aprel 2014-cü il tarixli protokol N 11-k qərarı ilə “Menecment, dövlət və bələdiyyə idarəetməsi” kafedrası üzrə  dosent elmi adı almışdır (dosent diplomu DS 04594).
2011-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Menecment” kafedrasının Elmlər doktoru proqramı üzrə doktorantıdır.
2002-ci ildən  isə Azərbaycan Dövlət İqisad Universitetinin “Menecment” kafedrasının müqavilə əsasında müəllimi, 2014-cü ildən 0,5 ştat dosenti olub.
2010-cu ildən Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasının “Menecment, dövlət və bələdiyyə idarəetməsi”  kafedrasında 0,5 ştat baş müəllim, 2014-cü ildən  dosent vəzifəsində çalışır.
Hazırda  YAP Səbail rayon Gənclər Təşkilatının sədr müavinidir.
04 fevral 2013-cü ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilmişdir.

Родился 29 августа 1978 года в селе Тумаслы Шарурского района Нахчыванской Автономной Республики.
В 1999 году окончил с дипломом отличия бакалавр Экономического университета по специальности «Менеджмент по бизнесу», а в 2001 году ступень магистра по специальности «Управление производственными системами».
В том же году поступил в аспирантуру Азербайджанского государственного экономического университета по специальности 08.00.05 – «Экономика и управление народным хозяйством» (уровень макроэкономики).
В декабре 2007 года на заседании созданного при Нахчыванском отделе АНАН Диссертационного совета B/N 01.211 защитил научную работу. По решению Высшей аттестационной комиссии от 19 мая 2009 года протокол N 19-k получил ученую степень кандидата экономических наук (диплом кандидата наук EN N 05759).
По решению протокола от 16 апреля 2014 года N 11-k получил научное звание доцента по кафедре «Менеджмент, государственное и муниципальное управление» (диплом доцента DS 04594).
С 2011 года докторант по программе Доктор наук кафедры «Менеджмент» Азербайджанского государственного экономического университета.
С 2002 года на основе договора преподаватель кафедры «Менеджмент» Азербайджанского государственного экономического университета, с 2014 года работает на 0,5 ставки.
С 2010 года старший преподаватель кафедры «Менеджмент, государственное и муниципальное управление» Азербайджанской академии труда и социальных отношений, с 2014 года работает на должности доцента.
В настоящее время является заместителем председателя Молодежной организации YAP Сабаильского района.
4 февраля 2013 года по распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева награжден медалью «Прогресс».