susen_foto_gomruki.f.d., b/m. Fərzəliyeva Süsən Vaqif qızı
Həmin ildə magistraturanın Beynəlxalg ticarət fakultəsinə daxil olub və 2005-ci ildə magistraturanı fərqlənmə diplomu ilə  bitirib.
2007-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasinin İqtisad İnstitutunun Dissertantura bölməsinə qəbul olub.
2010-cu ildə “Azərbaycanda agrar-ərzaq ixracinin rəqabət qabiliyyətliliyinin yüksədilməsi” mövzu üzrə dissertasiyanı müdafiə edib, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini alıb.
6 məqalə müəllifidir.
2005 ci ildən 2014-cü ilə kimi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Magistr Mərkəzində inspektor (0,5 ştat ) vəzifəsində çalışıb.

She left school No. 160 in 1999.
In the same year, she entered the faculty of International Trade of the Azerbaijan State University of Economics.
She graduated from the ASEU in 2003 with honours.
In the same year, she entered the faculty of International Trade for a Master’s degree and in 2005 graduated with honours.
In 2007 she entered the postgraduate course of the Institute of Economics of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
In 2010, she defended her thesis on “Improving the competitiveness of agro-food exports in Azerbaijan” and received PhD in Economics.
She is the author of 6 articles.
From 2005 to 2014 she worked as an inspector (0.5 staff) at the Master Center of the Azerbaijan State University of Economics.
Since 2014, she has worked as a part-time teacher at the department of Customs and International Trade.