Rəqəmsal təhsil mərkəzinin (“UNEC Extern”) direktoru v.i.e.: Kəminə Cəbrayılova
Rəqəmsal UNEC-də yeni modulların istifadəyə verilməsi və İnformasiya texnologiyaları infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi və onun fasiləsiz işinin təmin edilməsi zərurəti UNEC Rəqəmsal Texnologiyalar Departamentinin iş yükünü əhəmiyyətli dərəcədə artırmışdır. İş proseslərinin optimallaşdırılması, səmərəliliyinin artırılması və yeni təhsil texnologiyalarının tətbiqinin genişləndirilməsi və bunun üçün cari məsələlərlə bağlı operativ qərar verilməsi həmin sahələrin müstəqil struktur bölmələr kimi fəaliyyət göstərməsini zəruri edir. Bu dəyişikliyin daha səmərəli fəaliyyət imkanı yaradacağı, texniki və digər riskləri azaldacağı, idarəetmənin səmərəliliyini artıracağı gözlənilir. Qeyd olunanları nəzərə alaraq UNEC Rəqəmsal texnologiyalar departamentinin UNEC Extern mərkəzi 15.09.2025-ci il tarixdən mövcud ştatları ilə həmin departamentin tərkibindən çıxarılaraq fəaliyyəti müstəqil struktur bölmə kimi müəyyən edilmişdir. UNEC Extern mərkəzinin adı 15.09.2025-ci il tarixindən dəyişdirilərək “Rəqəmsal təhsil mərkəzi (“UNEC Extern”)” adlandırılıb.
UNEC Extern tədris mərkəzi UNEC rektorunun 12 noyabr 2019-cu il tarixli 994/3/2019 nömrəli əmri ilə yaradılmışdır. Dünyanın aparıcı universitetlərinin təcrübəsi əsasında hazırlanan mərkəzdə 6 tədris studiyası (auditoriya), 12 inzibati və 1 müzakirə otağı var. Tərtibatı və təchizatı ən müasir tələblərə cavab verən bu studiyaların hər birindən eyni anda 1000 tələbəyə yüksək ixtisaslı müəllimlər tərəfindən təhsil vermək imkanı mövcuddur. Hazırkı infrastruktur bu göstəricini artırmağa, 3 və ya 4 növbəli təhsil vermək imkanlarına malikdir.
Mərkəzin dizaynı distant təhsil fəlsəfəsinə uyğun qurulub. Onlayn tədrisin aparılacağı studiyalarda elektron kürsü, xüsusi sensor lövhə, monitor, HD kamera və səs avadanlıqları quraşdırılıb. İstifadə olunan proqram təminatında da tələbə və müəllimlərin rahatlığı tam nəzərə alınıb. Tələbələrin qeydiyyatının, davamiyyətinin, qiymətləndirilməsinin və attestasiyasının elektron universitet modeli olan “EDUMAN” proqramı tərəfindən aparılır. Distant təhsilə həm ölkə ərazisindən, həm də xaricdən tələbələr qoşula bilərlər. Studiyalardakı bütün tədris prosesi xüsusi kameralar vasitəsilə çəkilir ki, bu da sonradan tələbələrə istədikləri dərsə yenidən baxmağa imkan verir. Tələbələr istənilən vaxt hər hansı bir dərsi yenidən dinləmək və ya izləmək imkanı qazanırlar. UNEC-in “Elektron universitet” sistemi və “UNEC Exten Tədris mərkəzində yaradılmış müasir standartlara uyğun infrastruktur, distant təhsilin tam əyanidəki kimi aparılmasına imkan verir.
UNEC Extern həm də bir sıra kənar təşkilatların müraciətləri əsasında orada çalışan əməkdaşlar üçün onlayn təlimlər, sertifikat proqramları həyata keçirir.
2020-ci ilin mart ayında elan olunan karantin rejimi dövründə ölkədə ilk dəfə olaraq, UNEC-də distant dərslərin tədrisinə başlanılmış və tədrisin fasiləsizliyi təmin olunmuşdur. UNEC-də dərslər nəzərdə tutulan akademik təqvim üzrə UNEC Extern Mərkəzinin texniki bazası əsasında, ölkədə ilk dəfə olaraq distant formada tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsi məqsədilə distant imtahanlar keçirilmişdir.
2021-ci ilin senytabrında Tədrisin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi və idarə edilməsi mərkəzinin Elektron universitet şöbəsinin adı dəyişdirilərək Təhsil və təlim texnologiyaları şöbəsi adlandırılıb. 12.10.2021-ci il tarixdən Təhsil və təlim texnologiyaları şöbəsi Tədrisin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi və idarə edilməsi mərkəzinin tərkibindən çıxarılaraq UNEC Extern tədris mərkəinin strukturuna daxil edilib.

и.о.Директора Центра Цифрового Образования (UNEC Extern): Камина Джабраиловаe-mail: [email protected]
Запуск новых модулей в Цифровом UNEC, необходимость совершенствования инфраструктуры информационных технологий и обеспечения ее бесперебойной работы существенно увеличили нагрузку на Департамент цифровых технологий UNEC. Оптимизация рабочих процессов, повышение эффективности, расширение применения новых образовательных технологий, а также принятие оперативных решений по текущим вопросам обусловливают необходимость функционирования данных направлений как самостоятельных структурных подразделений. Ожидается, что это изменение создаст возможность для более эффективной деятельности, снижению технических и других рисков, а также повышению эффективности управления. Учитывая вышеизложенное, с 15.09.2025 г. Центр UNEC Extern Департамента цифровых технологий UNEC выведен из состава Департамента в существующем штатном составе и определен как самостоятельное структурное подразделение. С 15.09.2025 г. название Центра UNEC Extern изменено на «Центр цифрового образования («UNEC Extern»).
Учебный центр UNEC Extern был создан по приказу ректора UNEC от 12 ноября 2019 года № 994/3/2019. Центр, спроектированный с учетом опыта ведущих университетов мира, располагает 6 учебными студиями (аудиториями), 12 административными и 1 дискуссионной комнатой. Каждая из этих студий, планировка и оснащение которой отвечают самым современным требованиям, способна обеспечить обучение 1000 студентов одновременно с участием высококвалифицированных преподавателей. Существующая инфраструктура позволяет увеличить этот показатель и организовать обучение в 3-4 смены.
Центр спроектирован с учётом философии дистанционного обучения. Аудитории, где будет проходить онлайн-обучение, оснащены электронными креслами, специальными сенсорными досками, мониторами, HD-камерами и звуковым оборудованием. В используемом программном обеспечении также учитывается удобство студентов и преподавателей. Регистрацией, посещением, оценкой и аттестацией студентов занимается программа «EDUMAN», которая представляет собой электронную модель университета. К дистанционному обучению могут присоединиться студенты как из страны, так и из-за рубежа. Весь процесс обучения в студиях записывается на специальные камеры, что позволяет студентам позже пересматривать любой урок по своему усмотрению. Студенты имеют возможность в любой момент прослушать или посмотреть любой урок ещё раз. Система «Электронный университет» UNEC и созданная в соответствии с современными стандартами инфраструктура «Центра образования UNEC Exten» позволяют проводить дистанционное обучение в полностью очной форме.
UNEC Extern также по заявкам ряда внешних организаций реализует программы онлайн-обучения и сертификации для работающих там сотрудников.
В период карантина, объявленного в марте 2020 года, впервые в стране в UNEC были начаты занятия по дистанционной форме обучения и обеспечена непрерывность образования. Впервые в стране на базе технической базы UNEC Extern в дистанционном формате были проведены экзамены по оценке знаний студентов, согласно академическому календарю, установленному для занятий в UNEC.
В сентябре 2021 года название отдела «Электронный университет» Центра оценки и управления качеством образования было переименовано в отдел Технологий образования и обучения. С 12.10.2021 г. отдел Технологий образования и обучения выведен из состава Центра оценки и управления качеством образования и включен в структуру учебного центра UNEC Extern.