İmtahanlarda ölkə üzrə ən yüksək bal toplayan iyirmi magistrin seçimi – UNEC
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin (BMDM) I kurs magistrləri ilə görüşüb.
Magistrləri yeni tədris ili münasibətilə təbrik edən rektor, UNEC-i seçdikləri üçün onlara təşəkkürünü bildirib, təhsil və karyeralarında uğurlar arzulayıb.
BMDM-də yeni tədris ilində plan yerlərinin 99 faizinə magistr qəbulu həyata keçirildiyindən məmnunluğunu ifadə edən Ə.Muradov magistrlərin 95.6 faizinin elə ilk turda UNEC-i seçdiklərini bildirib. Rektor imtahanlarda ölkə üzrə ən yüksək bal toplayan iyirmi magistrin məhz UNEC-də təhsillərini davam etdirdiklərindən qürur duyduğunu ifadə edərək, ümumilikdə tələbə-magistr kontingentinin keyfiyyətinin ruhlandırıcı olduğunu vurğulayıb.
Rektor bildirib ki, UNEC-də magistratura təhsilinin səmərəli və beynəlxalq standartlar səviyyəsində aparılması üçün əhəmiyyətli dəyişikliklər edilib. BMDM-də 11 ixtisas 39 ixtisaslaşma üzrə Azərbaycan, ingilis, rus və türk dillərində tədris həyata keçirilir. UNEC-in təşəbbüsü ilə magistratura pilləsində keyfiyyəti artırmaq məqsədilə təhsil standartlarının yeniləndiyini diqqətə çatdıran rektor, auditoruyadaxili dərslərin minimuma endirildiyini bildirib. Gənclərin potensialının reallaşdırılması üçün akademik sərbəstliyin yaradıldığını, tədrisin ikinci ilinin elmi-tədqiqat və elmi-pedaqoji təcrübəyə ayrıldığını deyib. Rektor xüsusi olaraq vurğulayıb ki, BMDM-i ali təhsilin magistratura pilləsi üzrə yeni təhsil standartlarının modernləşdirilməsinin təşəbbüskarı olmaqla yanaşı, bu standartlarla ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ilk mərkəzdir.
Görüşdə magistrlərə mərkəzin təklif etdiyi ikili diplom və mübadilə proqramları barədə ətraflı məlumat verilib. Yerli və xarici şirkətlərdə təcrübə imkanları, o cümlədən yerli və xarici universitetlərin yay və qış məktəblərində iştirak etmək imkanı olduğu deyilib.
Magistrlərin axşam növbəsində təhsil aldıqlarına diqqət çəkilərək, bu tədris ilindən etibarən kitabxanada iş saatının 22:00-dək uzadıldığı diqqətə çatdırılıb. İlin sonuna qədər UNEC-də 7 gün 24 saat fəaliyyət göstərən və müasir tələbələrə cavab verən zəngin kitabxananın istifadəyə veriləcəyi qeyd olunub.
Görüşdə magistrlərin sualları cavablandırılıb.
Sonda ən yüksək nəticə göstərərək UNEC BMDM-ə qəbul olan magistrlər Yaşar Nəsibov, Cavid Əliyev və Turqay Şirinbəyliyə xatirə hədiyyələr təqdim edilib.

Выбор двадцати магистров, набравших на экзаменах по стране наивысшие баллы – UNEC
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов встретился с магистрами I курса Международного центра магистратуры и докторантуры (МЦМД).
Поздравив магистров с новым учебным годом, ректор поблагодарил их за выбор UNEC и пожелал им успехов в учебе и карьере.
Ректор отметил, что в этом году в МЦМД прием магистров на плановые места осуществлен на 99 процентов и подчеркнул, что  95.6 процентов магистров выбрали UNEC в первом туре.  С гордостью отметив, что двадцать магистров, набравших на экзаменах по стране наивысший балл, решили продолжить учебу в UNEC, ректор коснулся вопроса контингента студентов-магистров, что очень воодушевляет.
Ректор отметил, что для эффективного проведения магистерского образования на уровне международных стандартов в UNEC проведены значительные изменения. В МЦМД обучение осуществляется по 39 специализациям 11 специальностей на азербайджанском, английском, русском и турецком языках. Ректор довел до внимания, что по инициативе UNEC с целью повышения качества обучения на ступени магистратуры обновлены стандарты образования, занятия внутри аудитории сведены на минимум.  Для реализации потенциала молодежи создана академическая самостоятельность, второй год учебы отведен на научно-исследовательскую и научно-педагогическую практику. В частности ректор отметил, что МЦМД наряду с инициатором модернизации новых стандартов образования по ступени магистратуры высшего образования является первым центром, оказывающим деятельность в направлении этих стандартов.
На встрече магистрам была представлена подробная информация о программах двойного диплома и обмена, предложенных центром. Было отмечено о возможностях стажировки в отечественные и иностранные  фирмы, а также участия в летней и зимней школах отечественных и зарубежных университетов.
Обратив внимание на то, что магистры получают образование в вечернюю смену с текущего года рабочее время продлено до  22:00 часов. Было отмечено, что до конца года в UNEC в пользование будет представлена отвечающая современным требованиям богатая библиотека, которая будет работать 7 дней в неделю и 24 часов в день.
На встрече были освещены вопросы магистров.
В завершении магистрам, показавшим наивысший результат и поступившим в МЦМД  UNEC – Яшару Насибову, Джавиду Алиеву и Тургаю Ширинбейли были вручены памятные подарки.