qeyri_oqtay_fotok.e.n., dos. Məmmədov Oktay Əkbər oğlu
1985-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetini (indiki Bakı dövlət Universiteti) bitirmiş və 1987-ci ilədək təyinatla Azərbaycan Respublikası Elmlər Akademiyasının Aşgarlar Kimyası İnstitutunda böyük mühəndis vəzifəsində çalışmışdır.
1987-1990-cı illərdə Azərbaycan EA-nın Kimya Texnologiyasının Nəzəri Problemləri İnstitutunun əyani aspirantı olmuş;
20.01.1992-ci ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. Kimya elmləri namizədidir.
2002-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin əvvəlcə “İstehlak mallarının keyfiyyət ekspertizası”, ”Qeyri ərzaq mallarının əmtəəşünaslığı və ekspertizası” kafedrasında dosent vəzifəsində çalışıb.

He was born in 1959 in Tovuz region.
He graduated from Azerbaijan State University (now Baku State University) in 1985 and worked as a senior engineer at the Institute of Additive Chemistry of Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan until 1987 on appointment.
In 1987-1990 he was a full-time graduate student of the Institute of Theoretical Problems of Chemical Technology of the Academy of Sciences of Azerbaijan;
on January 20, 1992, he defended his dissertation. He is a candidate of chemical sciences.
Since 2002, he has worked as an associate professor at the department of “Quality Examination of Consumer Goods”, “Commodity Science and Examination of Non-Food Products” of Azerbaijan State University of Economics.