Maliyyə Laboratoriyasında ilk seminar məşğələsi keçirilib
23 noyabr 2015-ci il tarixində “Bakı Fond Birjası” QSC tərəfindən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində fəaliyyət göstərən Maliyyə Laboratoriyasında universitetin tədris planına uyğun olaraq beynəlxalq valyuta-kredit münasibətləri fənni üzrə “Beynəlxalq maliyyə bazarları” mövzusunda ilk seminar məşğələsi keçirilmişdir.
Məşğələ zamanı müxtəlif multimedia vasitələri ilə tələblərə maliyyə bazarları, onların iştirakçıları və bu bazarlara ticarət olunan alətlər barədə məlumat verilmişdir.
Seminar məşğələsi ərzində tələbələr “Elektron Birja Simulyatoru” vasitəsi ilə fond birjalarının fəaliyyəti, birjalarda qiymətlərin formalaşması prinsipləri ilə əyani şəkildə tanış olmuş, simulyasiya qaydasında təşkil edilmiş ticarət əməliyyatlarında iştirak etmişlər.
Qeyd edək ki, BFB tərəfindən hazırlanmış açıq rejimdə fond birjasında ticarət əməliyyatlarını simulyasiya edən avtonom, çox-istifadəçili real bazar prinsipləri əsaslı, Azərbaycanda ilk elektron biznes-oyun – “Elektron Birja Simulyatoru” Laboratoriyada  22 sentyabr 2015-ci il tarixdə quraşdırılmışdır. Bu platforma təhsil sistemində innovativ və interaktiv tədris vasitəsi olmaqla, tələbələrə qiymətli kağızların kütləvi yerləşdirilməsi (IPO) və təkrar bazarının işləmə prinsiplərini öyrənmək, real maliyyə barlarında ticarət əməliyyatlarında iştirak etmək, analitik qərar qəbul etmə vərdişlərini öyrənməyə imkan verir.
Bildiririk ki, qeyd edilmiş işlər Azərbaycan Respublikasının Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsi və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti arasında imzalanmış “Təhsil, elm və təlim-tədris sahəsində birgə inkişaf fəaliyyətinə dair” Anlaşma Memorandumunu, eyni zamanda “Bakı Fond Birjası” tərəfindən reallaşdırılan “BFB Bilik Mübadiləsi” layihəsi çərçivəsində həyata keçirilir.
Görülmüş işlərin əsas məqsədi Azərbaycan iqtisadiyyatının yüksək templə davam edən inkişafına töhfə vermək, qiymətli kağızlar bazarı üzrə yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətində əməkdaşlıq etməkdir.

В лаборатории финансов проведен первый семинар
23 ноября 2015 года  «Бакинской фондовой биржей» QSC в  лаборатории  финансов, функционирующем в  Азербайджанском государственном экономическом университете, в соответствии с учебным  планом университета по дисциплине  международные валютно-  кредитные отношения был проведен первый семинар на тему «Международные финансовые рынки».
Во  время занятий посредство различных мультимедийных средств студентам были даны сведения о финансовых рынках, об их участниках и о инструментах, реализуемых на рынке.
В ходе семинара студенты посредством «Электронного биржевого симулятора » ознакомились с деятельностью фондовой биржи, с принципами формирования цен на бирже, приняли участие в торговых операциях, которые были организованы  в форме симуляции.
Следует отметить, что первая в Азербайджане автономная, основанная на принципе много используемого реального рынка, подготовленная МФБ, симулирующая торговые операции на фондовых биржах в открытом режиме электронная бизнес-игра- «Электронный биржевой симулятор»,  была установлена  в лаборатории 22 сентября 2015 года..
Эта платформа, являясь инновационным и интерактивным средством в системе образования, дает возможность студентам в изучении принципов массового размещения ценных бумаг и работы повторного рынка, в участии торговых операциях реального финансового рынка, навыков принятия аналитических решений.
Отметим, что проделанные работы  осуществляются в рамках подписанного « Меморандума о взаимопонимании» по развитию совместной деятельности в сфере образования, науки и  обучения между  Государственным комитетом по ценным бумагам Азербайджанской Республики  и Азербайджанским государственным экономическим университетом, в то же время, реализуемой «Бакинской фондовой биржей»,  проекта «Обмен знаниями МФБ».
Основной целью в проведении работ является внесение вклада в развитие быстрыми темпами экономики Азербайджана, сотрудничество в направлении подготовки высококвалифицированных кадров в сфере рынка ценных бумаг.