turk_Cevah-r-xDekan müavini:
1956-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 1974-cü ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (BDU) Rus və fars dili müəllimi, tərcüməçi ixtisası üzrə bitirmişdir.
Əmək Fəaliyyəti: 1987 – АПН – Bakı qəzeti/ştatdankənar müxbir 1989 /2002  20 saylı məktəb – lisey (müəllimə), 2002 – Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Rus dili kafedrası / müəllimə.
İcra edilən vəzifələr: Müəllim-Baş müəllim  2003-cü ildə “Türk Dünyası İşlətmə” fakultəsində Qadınlar şurasının sədri  2004-cü ildə Qadınlar Şurasının idarə heyətinin üzvü 2008-2011 – “Maliyyə” fakultəsinin Elmi Şurasının elmi katibi, 2011-2014 – “Biznes İnzibatçılığı” kafedrasının Elmi Şurasının üzvü, 2014 – “Türk Dünyası İşlətmə” fakultəsinin Elmi Şurasının üzvü olmuş,  hal-hazırda  “Türk Dünyası İşlətmə” fakultəsinin dekan müavinivəzifədə çalışır.

Mammadova Javahir khanim Fuad kizi was born in Baku in 1956. In 1974 he graduated from BSU majoring in Russian and Persian teaching and translation.
Labor Activity: 1987 – Newspaper Baku/ temporary employee, 1989/2002 lyceum 20- teaching staff, Azerbaijan State University of Economics, Department of the Russian Language-teaching staff.
Positions: Teaching staff member-senior teaching staff member, Chairman of the Women’s Council at the Faculty of Turkic World of Business Administration-2003, member of the Women’s Council Executive Board-2004, Scientific Secretary of the Faculty of Finance Scientific Council – 2008-2011, member of the Department “Business Administration Scientific Council 2011-2014, member of the Faculty of Turkic World of Business Administration Scientific Council – 2014 and currently she is a Deputy Dean of the Faculty of Turkic World of Business Administration.