22 iyul 1989-cu ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
1995-2006-cı illərdə Bakı şəhəri, Nizami rayonu 12 №-li məktəbdə orta təhsil, 2006-2010-cu illərdə Azərbaycan Texniki Universitetinin Texnoloji maşınlar fakültəsində bakalavr təhsili almışdır.
2010-2011-ci illərdə hərbi xidmətdə olmuşdur. 2011-2013-cü illərdə Azərbaycan Texniki Universitetində magistr ali təhsili almışdır. 2014-2017-ci illərdə 3313.02 kodlu “Maşınlar, avadanlıqlar və proseslər” proqramında texnika üzrə fəlsəfə doktoru təhsili almışdır.
2013-2017-ci illərdə Azərbaycan Texniki Universitetinin “Maşın və mexanizmlər nəzəriyyəsi” kafedrasında böyük laborant və 2015-2017-ci illərdə “Robot və manipulyatorlar” ETL-sında böyük elmi işçi işləmişdir.
28 sentyabr 2017-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektorunun №740/3/2017 saylı əmri ilə “Texnoloji maşınlar və sahə avadanlıqları” kafedrasına müəllim vəzifəsinə təyin edilmişdir.
Elmi-pedaqoji fəaliyyətini əks etdirən 1 dərs vəsaitinin və 7 dərc olunmuş elmi məqalənin müəllifidir.

Huseynzade Elnur Maqsad
He finished secondary school in 2006, in 2010 he graduated from the “Technical Machines” faculty of the Azerbaijan Technical University.
From 2010-to 2011 he served in the army.
In 2010 he graduated from the “Technical Machines” faculty of the Azerbaijan Technical University.
In 2013, he graduated from the Azerbaijan Technical University with a master’s degree in “Technological Machines”.
From 2013-to 2017 he has been a PhD student at the Azerbaijan Technical University, majoring in 3313.02-Machines, equipment and processes.
From 2013-to 2017 he worked as a senior laboratory assistant at the department of “Theory of Machines and Mechanisms” of the Azerbaijan Technical University and from 2015-to 2017 as a senior researcher at the “Robots and Manipulators” STL.
He is the author of 15 scientific works, including 11 articles, 4 conference materials.
On September 28, 2017, he was appointed a lecturer at the “Technological machines and field equipment” department of Azerbaijan State University of Economics. He is currently a lecturer at the department of Engineering and Applied Sciences, UNEC.
On 17.03.2022 he defended his PhD thesis in Technology in the speciality 3313.02 – “Machines, equipment and processes”.