Olimpiada qalibləri UNEC-in xüsusi təqaüdünü qazanacaq
Yeni tədris ilindən UNEC-i seçən Beynəlxalq olimpiada və Respublika fənn olimpiadaları qalibləri bir semestr ərzində 100 AZN məbləğində universitetin xüsusi təqaüdünü əldə edəcəklər. Olimpiada qalibləri ilə yanaşı, qəbul imtahanlarında 600-dən yüksək bal toplayaraq UNEC-də təhsil alan birinci kurs tələbələri də xüsusi təqaüdə layiq görülürlər. Bundan başqa, UNEC-də hər kurs üzrə ən çox bal toplayan 15 tələbəyə 100 AZN məbləğində “ikinci əlaçı təqaüdü” verilir.
Qeyd. “Təhsil haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda edilən dəyişikliklərə əsasən, Beynəlxalq olimpiada qalibləri istənilən ixtisas, Respublika fənn olimpiadaları qalibləri isə qalib olduqları fənlərə uyğun ixtisaslar üzrə ali təhsil müəssisələrinə müsabiqədənkənar qəbul ediləcək.

The winners of Olympiad will receive the special scholarship of of UNEC
The winners of the International Olympiad and the Republican Subject Olympiads choosing the UNEC, since the new academic year will receive the special scholarship of 100 AZN within the semester. Along with the winners of Olympiads, the first year students, getting the education at UNEC enrolled in the university by receiving more than 600 points in the admission exams are awarded the special scholarship, as well. In addition, at the UNEC 15 students in each course are awarded the “second excellent grade scholarship” for the maximum number of grade points.
Note. According to the amendments made to the Law of the Republic of Azerbaijan “On Education”, the winners of the International Olympiads will be eligible for any specialties, and the winners of the Republican Subject Olympiads, noncompetitively, will be admitted to the higher education institutions specializing in the subjects they had won.