Ölkədə ilk: Biznes təhsilinin yeni modeli UNEC-də
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) müasir biznes təhsili modeli quruculuğu istiqamətində növbəti addım atıb.
Ölkədə ilk dəfə olaraq, “Synergia Academy”nin təşəbbüsü və dəstəyi ilə Türkiyənin Sabancı Universiteti və UNEC-in birgə həyata keçirdiyi Mini MBA proqramının açılışı olub.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradovun iştirakı ilə keçirilən üçtərəfli görüşdə Sabancı Universitetinin prorektoru Prof. Dr. Cem Güneri, Synergia Academy-nin baş icraçı direktoru Rəna Əfəndiyeva, digər nümayəndələr, eləcə də proqramın təlimçiləri iştirak ediblər.
Görüşdə proqramın məqsədi, hədəfləri və gələcək perspektivləri müzakirə olunub. Qeyd edilib ki, məqsəd real sektorla birlikdə əmək bazarının tələblərinə uyğun biznes təhsilini təşkil etmək, həmçinin xarici univetsitetin cəlb edilməsi ilə qlobal biliklərin yerli kontekstə uyğunlaşdırılmasıdır. Orta və yüksək rəhbər vəzifələrdə çalışan mütəxəssislər, biznes sahibləri, ümumiyyətlə, biznes sahəsində əhatəli bilik əldə etmək istəyən şəxslər üçün nəzərdə tutulmuş modul əsaslı Mini MBA proqramının nəzəri bilikləri praktiki tətbiqlə birləşdirəcəyi diqqətə çatdırılıb.
Rektor Ədalət Muradov Mini MBA proqramının ölkədə pilot layihə olduğunu deyərək, biznes təhsili modelinin qurulmasının və rəqabət mühitinin təhsil sahəsinə gətirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, Mini MBA proqramı beynəlxalq standartlara uyğun bilik və bacarıqlar təqdim edərək karyera inkişafı üçün əvəzsiz fürsət yaradacaq.
Sabancı Universitetinin prorektoru Prof. Dr. Cem Güneri Mini MBA proqramının Azərbaycanın təhsil və biznes ekosistemi üçün strateji əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib və iştirakçılara qlobal standartlara uyğun, praktiki biliklər təqdim etməyə hazır olduqlarını bildirib.
Synergia Academy-nin baş icraçı direktoru Rəna Əfəndiyeva isə proqramın ölkədə müasir biznes bacarıqlarına olan ehtiyacı qarşılamaqla yanaşı, universitet təhsili ilə real biznes dünyası arasında körpü rolunu oynayacağını deyib. O, proqramda 16 iştirakçının yer aldığını, təlimçilərin yerli və beynəlxalq təcrübəyə malik mütəxəssislərdən ibarət olduğunu vurğulayıb.

Впервые в стране: Новая модель бизнес-образования в UNEC
Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC) сделал очередной шаг на пути построения современной модели бизнес-образования.
Впервые в стране состоялось открытие программы mini-MBA, реализуемой совместно университетом Турции Сабанджи и UNEC по инициативе и поддержке «Synergia Academy».
В трехсторонней встрече, состоявшейся при участии ректора UNEC профессора Адалата Мурадова, приняли участие проректор университета Сабанджи профессор доктор Джем Гюнери, генеральный директор Synergia Academy Рена Эфендиева, другие представители, а также тренеры программы.
На встрече обсуждались цели, задачи и перспективы программы. Было отмечено, что целью программы является организация бизнес-образования в соответствии с требованиями рынка труда во взаимодействии с реальным сектором, а также адаптация глобальных знаний к местному контексту за счёт привлечения зарубежных университетов. Было доведено до внимания, что модульная программа Mini MBA, рассчитанная на специалистов, работающих на средних и высших руководящих должностях, предпринимателей, владельцев бизнеса и вообще тех, кто хочет получить комплексные знания в сфере бизнеса, будет сочетать теоретические знания с практическим применением.
Ректор Адалат Мурадов отметив, что программа Mini MBA является пилотным проектом в стране, подчеркнул важность создания модели бизнес-образования и создания конкурентной среды в сфере образования. Он заявил, что программа Mini MBA предоставит знания и навыки, соответствующие международным стандартам, создав уникальную возможность для развития карьеры.
Проректор университета Сабанджи, профессор, доктор Джем Гюнери отметил, что программа Mini MBA имеет стратегическое значение для образовательной и деловой экосистемы Азербайджана, и заявил, что они готовы предоставить участникам практические знания в соответствии с мировыми стандартами.
Генеральный директор Synergia Academy Рена Эфендиева  отметила,  что программа не только удовлетворит потребность страны в современных деловых навыках, но и послужит мостом между университетским образованием и реальным миром бизнеса. Она подчеркнула, что в программе участвуют 16 человек, а тренерами являются специалисты с местным и международным опытом.