Ölkədə ilk: Biznes təhsilinin yeni modeli UNEC-də
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) müasir biznes təhsili modeli quruculuğu istiqamətində növbəti addım atıb.
Ölkədə ilk dəfə olaraq, “Synergia Academy”nin təşəbbüsü və dəstəyi ilə Türkiyənin Sabancı Universiteti və UNEC-in birgə həyata keçirdiyi Mini MBA proqramının açılışı olub.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradovun iştirakı ilə keçirilən üçtərəfli görüşdə Sabancı Universitetinin prorektoru Prof. Dr. Cem Güneri, Synergia Academy-nin baş icraçı direktoru Rəna Əfəndiyeva, digər nümayəndələr, eləcə də proqramın təlimçiləri iştirak ediblər.
Görüşdə proqramın məqsədi, hədəfləri və gələcək perspektivləri müzakirə olunub. Qeyd edilib ki, məqsəd real sektorla birlikdə əmək bazarının tələblərinə uyğun biznes təhsilini təşkil etmək, həmçinin xarici univetsitetin cəlb edilməsi ilə qlobal biliklərin yerli kontekstə uyğunlaşdırılmasıdır. Orta və yüksək rəhbər vəzifələrdə çalışan mütəxəssislər, biznes sahibləri, ümumiyyətlə, biznes sahəsində əhatəli bilik əldə etmək istəyən şəxslər üçün nəzərdə tutulmuş modul əsaslı Mini MBA proqramının nəzəri bilikləri praktiki tətbiqlə birləşdirəcəyi diqqətə çatdırılıb.
Rektor Ədalət Muradov Mini MBA proqramının ölkədə pilot layihə olduğunu deyərək, biznes təhsili modelinin qurulmasının və rəqabət mühitinin təhsil sahəsinə gətirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, Mini MBA proqramı beynəlxalq standartlara uyğun bilik və bacarıqlar təqdim edərək karyera inkişafı üçün əvəzsiz fürsət yaradacaq.
Sabancı Universitetinin prorektoru Prof. Dr. Cem Güneri Mini MBA proqramının Azərbaycanın təhsil və biznes ekosistemi üçün strateji əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib və iştirakçılara qlobal standartlara uyğun, praktiki biliklər təqdim etməyə hazır olduqlarını bildirib.
Synergia Academy-nin baş icraçı direktoru Rəna Əfəndiyeva isə proqramın ölkədə müasir biznes bacarıqlarına olan ehtiyacı qarşılamaqla yanaşı, universitet təhsili ilə real biznes dünyası arasında körpü rolunu oynayacağını deyib. O, proqramda 16 iştirakçının yer aldığını, təlimçilərin yerli və beynəlxalq təcrübəyə malik mütəxəssislərdən ibarət olduğunu vurğulayıb.

The first in the country: A new model of business education at UNEC
Azerbaijan State University of Economics (UNEC) has taken another step forward in shaping a modern business education model.
For the first time in the country, the opening of the Mini MBA program, jointly implemented by Turkey’s Sabancı University and UNEC with the initiative and support of Synergia Academy, has taken place.
The tripartite meeting was held with the participation of UNEC rector, professor Adalat Muradov; vice rector of Sabancı University, prof. Dr. Cem Güneri; chief executive officer of Synergia Academy, Rana Afandiyeva; other representatives, as well as the program instructors.
During the meeting, the objectives, targets, and future prospects of the program were discussed. It was emphasized that the aim is to design business education aligned with labor market requirements in cooperation with the real sector, while also adapting global knowledge to the local context through the involvement of a foreign university. It was highlighted that the modular Mini MBA program, designed for mid- and senior-level executives, business owners, and professionals seeking comprehensive expertise in the field of business, will integrate theoretical knowledge with practical application.
Rector Adalat Muradov stressed that the Mini MBA program is a pilot project in the country, underscoring the importance of establishing a business education model and introducing competitive dynamics into the education sector. He noted that the program would provide knowledge and competencies in line with international standards, creating an invaluable opportunity for career advancement.
Vice rector of Sabancı University, prof. Dr. Cem Güneri, emphasized that the Mini MBA program holds strategic significance for Azerbaijan’s education and business ecosystem, stating their readiness to deliver practical knowledge in line with global standards to participants.
Chief executive officer of Synergia Academy, Rana Afandiyeva, underlined that, in addition to addressing the country’s growing need for modern business skills, the program would serve as a bridge between academic education and the real business world. She also emphasized that the program hosts 16 participants and that its instructors consist of professionals with both local and international expertise.