UNEC beynəlxalq reytinqdə növbəti dəfə uğura imza atıb.Dünyanın ən nüfuzlu reytinq agentliklərindən biri olan QS (Quacquarelli Symonds) tərəfindən açıqlanan “Dünya Universitetlərinin reytinqi: Dayanıqlılıq 2026” (“World University Rankings: Sustainability 2026) nəticələrinə əsasən, UNEC dünyada ən yaxşı 726-cı, Asiyada 221-ci, Azərbaycanda isə 1-ci universitetdir.
Reytinqə dünyanın 108 ölkəsindən 2001 universitet daxil olub. Qiymətləndirmə ali təhsil müəssisələrinin Ətraf mühitə təsiri, Sosial məsuliyyəti və İdarəetmə fəaliyyətləri əsasında aparılıb. UNEC 3 istiqamətin hər biri üzrə 1-ci yerə yüksələrək, dayanıqlılıq sahəsində ölkənin ən yüksək göstəriciyə malik ali təhsil müəssisəsi olub.
“Ətraf mühitə təsir” (“Environmental Impact”) indikatoru üzrə UNEC dünyada ən yaxşı 563-cü, Asiyada 175-ci, Azərbaycanda isə birincidir. “Ətraf mühitin davamlılığı” (Environmental Sustainability) indikatorunda UNEC 309-cu pillədə yer alaraq regionun bir çox aparıcı universitetlərini geridə qoyub.
“Ətraf mühit təhsili” (Environmental Education) indikatorunda UNEC dünyanın 586-cı, “İşəgötürülmə və inkişaf imkanları” (Employability and Opportunities) üzrə dünyanın 714-cü, “Yaxşı idarəetmə” (Governance) üzrə isə UNEC dünyanın ən yaxşı 615-ci, Asiyanın 198-ci, Qərbi Asiyanın 29-cu, Azərbaycanın isə lider universitetidir.
Xatırladaq ki, UNEC bu il THE və QS beynəlxalq reytinqlərində davamlı olaraq bir neçə uğura imza atıb.
Belə ki, Times Higher Education (THE) Dünya Universitetləri Reytinqinə ilk dəfə daxil olan UNEC bu nüfuzlu reytinqdə Azərbaycanda 1-ci, Cənubi Qafqazda 1-ci, dünyada isə 801-1000-ci yerə yüksəlib. UNEC THE reytinqində dünyanın ən yaxşı 1000 universiteti sırasına daxil olan yeganə Azərbaycan universitetidir. Eyni zamada həmin reytinqdə ilk minliyə daxil olan Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrinin 20 universitetindən biridir.
Bundan əlavə, QS Dünya Universitetlər Reytinqində (QS World University Rankings 2026) UNEC dünyanın ən yaxşı 801-850-ci universiteti olub.
QS Beynəlxalq Ticarət Reytinqləri MBA 2026-da UNEC Azərbaycan və Qafqaz regionu üzrə birinci, dünya miqyasında isə 56-cı yerə yüksəlib.
Həmçinin, UNEC ilk dəfə olaraq, “QS MBA Rankings 2026” reytinqində dünya üzrə ən yaxşı 201-250-ci, Avropa üzrə 70-ci, Azərbaycanda isə 1-ci yerə yüksəlib.

UNEC в очередной раз добился успеха в международном рейтинге.
«Рейтинг университетов мира», опубликованный QS (Quacquarelli Symonds), одним из самых престижных рейтинговых агентств в мире: на основе результатов Устойчивость 2026 (World University Rankings: Sustainability 2026), UNEC занимает 726-е место среди лучших университетов мира, 221-е место в Азии и 1-е место в Азербайджане.
В рейтинге приняли участие 2001 университет из 108 стран мира. Оценка проводилась на основе показателей воздействия высших учебных заведений на Окружающую среду, Социальную ответственность и управленческую деятельность. UNEC поднялся на первое место по всем трем направлениям, став высшим учебным заведением страны с самыми высокими показателями в области устойчивого развития.
По индикатору «Влияние на окружающую среду» («Environmental Impact») UNEC занимает 563 место среди лучших университетов мира, 175 место в Азии, а в Азербайджане первое. По индикатору «Устойчивость окружающей среды» (Environmental Sustainability) UNEC заняв 309 место, опередил многие ведущие университеты региона.
По показателю «Экологическое образование» (Environmental Education) UNEC занимает 586-е место в мире, по показателю «Трудоустройство и возможности развития» (Employability and Opportunities) 714-е место в мире, по «Эффективное управление» (Governance) 615-е место в мире, 198-е место в Азии, 29-е место в Западной Азии и является ведущим университетом в Азербайджане.
Следует отметить, что в этом году UNEC добился ряда успехов в международных рейтингах THE и QS.
Таким образом, UNEC, впервые вошедший в рейтинг университетов мира Times Higher Education (THE), поднялся на 1-е место в Азербайджане, 1-е место на Южном Кавказе и 801-1000-е место в мире в этом престижном рейтинге. UNEC единственный азербайджанский университета, вошедший в первую тысячу лучших университетов мира по версии рейтинга THE. Кроме того, он входит в число 20 университетов тюркоязычных стран, вошедших в первую тысячу этого же рейтинга.
Кроме того, в Рейтинге университетов мира (QS World University Rankings 2026) UNEC занял 801–850-е место среди лучших университетов мира.
В Международном рейтинге торговли QS MBA 2026 UNEC поднялся на первое место в Азербайджане и Кавказском регионе и на 56-е место в мире.
UNEC впервые в рейтинге «QS MBA Rankings 2026» поднялся на 201-250 место в мире, на 70-е место в Европе и на 1-е место в Азербайджане.