Rus_dilip.e.d., prof. Mirzəyev Seyran Salam oğlu
1960-ci ildə M.F.Axundov adına Azərbaycan Pedaqoji Dillər  İnstitutuna (indiki Azərbaycan Slavyan Universiteti) daxil olub.
1965-ci ildə həmin institutu bitirdikdən sonra Azərbaycanın Kəlbəcər və Zaqatala kənd orta məktəblərində rus dilini tədris edib.
1970-1974-cü illərdə Moskva şəhərində Pedaqoji Elmlər Akademiyasının Milli məktəblərdə rus dilinin tədrisi elmi-tədqiqat institutunun aspiranturasına qəbul olunub və paralel olaraq M.F.Axundov adına Azərbaycan Dövlət Dillər İnstitutunda pedaqoji fəaliyyətə başlayıb. 1975-ci ilin yanvar ayında Moskva şəhərində namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib, dosent adı alıb.
1975-1979-cu illərdə Banqladeşin Daqqa, Əfqanıstanın Kabul və Məzahi Şərif şəhərlərinin tədris ocaqlarında rus dilinin tədrisi üzrə professor vəzifəsində çalışıb, səmərəli əmək fəaliyyətinə görə Əfqanıstanın Təhsil Departamenti tərəfindən fəxri fərmanla təltif olunub.
1989-cu ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunda (idiki UNEC) işləyir. 1989-1991-ci illərdə “Rus dili” kafedrasının dosenti, 1992-ci ilin fevral ayından 2001-ci ilin dekabr ayına kimi həmin kafedranın müdiri vəzifəsində çalışıb. 1996-2004-cü illərdə paralel olaraq Odlar Yurdu Universitetində “Dillər” kafedrasının müdiri və Tərcümə fakültəsinin dekanı vəzifəsində çalışıb.
1996-ci ildə “Qeyri-rus auditoriyası üçün rus dilinə aid məktəb dərsliyinin nəzəriyyəsi” adlı doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib.
Rus dilinin tədrisinə dair proqramların, dəfələrlə nəşr olunmuş 5-ci, 7-ci və 10-cu siniflər üçün yazılmış “Rus dili” dərsliklərinin müəllifi olub.  130-а yaxın elmi əsəri, o cümlədən 2 monoqrafiya, 10 ali və orta məktəblər üçün dərslik və dərs vəsaitləri, bir sıra metodik göstərişlər və elmi məqalələri nəşr olunub. 40-a yaxın dissertantın namizədlik və doktorluq dissertasiyalarının rəsmi opponenti və rəyçisi olub.
2011-ci ildə Azərbaycan Respublikası “Təhsil əlaçısı” (AR Təhsil Nazirliyinin 2011-ci il 27 sentyabr tarixli 11/927 nömrəli əmri ilə) döş nişanı ilə təltif olunub.

д.п.н., проф. Мирзоев Сейран Салам оглы
В 1960 году поступил в Азербайджанский педагогический институт языков (ныне Азербайджанский славянский университет).
В 1965 году после завершения указанного института преподавал русский язык в сельской средней школе Кельбаджары и Закаталы Азербайджана.
В 1970-1974 годах поступил в Москве в аспирантуру научно-исследовательского института по преподаванию русского языка в национальных школах Академии педагогических наук и параллельно приступил к педагогической деятельности в Азербайджанском государственном институте языков имени М.Ф.Ахундова.  В январе 1975 года в городе Москве защитил кандидатскую диссертацию, получил звание доцента.
В 1975-1979 годах работал в учебных заведениях городах Дакка Бангладеш, в Кабуле и Мазари Шариф Афганистан на должности профессора русского языка, за плодотворную трудовую деятельность был награжден Почетной грамотой Департаментом образования Афганистана.
С 1989 года работает в Азербайджанском государственном экономическом институте (ныне UNEC). В 1989-1991 годах работал на должности доцента кафедры «Русский язык», с февраля 2001 года на должности заведующего кафедрой. В 1996-2004 годах параллельно работал на должности заведующего кафедрой Языков университета Одлар Юрду и декана Переводческого факультета.
В 1996 году защитил докторскую диссертацию на тему «Теория школьного учебника по русскому языку для нерусской аудитории».
Автор программ по обучению русского языка, учебника «Русский язык» для 5, 7 и 10 классов.  Опубликованы около 130 научных трудов, в том числе 2 монографии, 10 учебников и учебных пособий для высшей школы, ряд методических указаний и научных статей.  Был официальным оппонентом и рецензентом кандидатской и докторской диссертаций около 40 диссертантов.
В 2011 году был награжден нагрудным знаком «Отличник образования» Азербайджанской Республики (по приказу Министерства образования АР от 27 сентября 2011 года 11/927).