Rus_dilip.e.d., prof. Mirzəyev Seyran Salam oğlu
1960-ci ildə M.F.Axundov adına Azərbaycan Pedaqoji Dillər  İnstitutuna (indiki Azərbaycan Slavyan Universiteti) daxil olub.
1965-ci ildə həmin institutu bitirdikdən sonra Azərbaycanın Kəlbəcər və Zaqatala kənd orta məktəblərində rus dilini tədris edib.
1970-1974-cü illərdə Moskva şəhərində Pedaqoji Elmlər Akademiyasının Milli məktəblərdə rus dilinin tədrisi elmi-tədqiqat institutunun aspiranturasına qəbul olunub və paralel olaraq M.F.Axundov adına Azərbaycan Dövlət Dillər İnstitutunda pedaqoji fəaliyyətə başlayıb. 1975-ci ilin yanvar ayında Moskva şəhərində namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib, dosent adı alıb.
1975-1979-cu illərdə Banqladeşin Daqqa, Əfqanıstanın Kabul və Məzahi Şərif şəhərlərinin tədris ocaqlarında rus dilinin tədrisi üzrə professor vəzifəsində çalışıb, səmərəli əmək fəaliyyətinə görə Əfqanıstanın Təhsil Departamenti tərəfindən fəxri fərmanla təltif olunub.
1989-cu ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunda (idiki UNEC) işləyir. 1989-1991-ci illərdə “Rus dili” kafedrasının dosenti, 1992-ci ilin fevral ayından 2001-ci ilin dekabr ayına kimi həmin kafedranın müdiri vəzifəsində çalışıb. 1996-2004-cü illərdə paralel olaraq Odlar Yurdu Universitetində “Dillər” kafedrasının müdiri və Tərcümə fakültəsinin dekanı vəzifəsində çalışıb.
1996-ci ildə “Qeyri-rus auditoriyası üçün rus dilinə aid məktəb dərsliyinin nəzəriyyəsi” adlı doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib.
Rus dilinin tədrisinə dair proqramların, dəfələrlə nəşr olunmuş 5-ci, 7-ci və 10-cu siniflər üçün yazılmış “Rus dili” dərsliklərinin müəllifi olub.  130-а yaxın elmi əsəri, o cümlədən 2 monoqrafiya, 10 ali və orta məktəblər üçün dərslik və dərs vəsaitləri, bir sıra metodik göstərişlər və elmi məqalələri nəşr olunub. 40-a yaxın dissertantın namizədlik və doktorluq dissertasiyalarının rəsmi opponenti və rəyçisi olub.
2011-ci ildə Azərbaycan Respublikası “Təhsil əlaçısı” (AR Təhsil Nazirliyinin 2011-ci il 27 sentyabr tarixli 11/927 nömrəli əmri ilə) döş nişanı ilə təltif olunub.

He was born on June 20, 1943 in the city of Zagatala.
After graduating from the same institute in 1965, he taught Russian in the secondary schools of villages of Kalbajar and Zagatala   regions  of Azerbaijan.
In 1970-1974, he was admitted to the graduate school of the Research Institute of Russian Language Teaching in National Schools of the Academy of Pedagogical Sciences in Moscow and began teaching at   Azerbaijan State Institute of Languages ​​named after M. FAkhundov. In January 1975, he defended his dissertation in Moscow and became an associate professor.
From 1975 to 1979, he worked as a professor on the Russian language   at schools in Dhaka, Bangladesh, Kabul and Mazahi Sharif, Afghanistan, and was awarded an honorary diploma by the Afghan Department of Education for his fruitful work.
He has been working at the Azerbaijan State  Institute of Economics  (now UNEC) since 1989. From 1989 to 1991 he worked as an associate professor of the “Russian language” department, from February 1992 to December 2001 he was the head of the department. In 1996-2004, he worked as the head of the “Languages” department and the dean of the Translation Faculty at Odlar Yurdu University.
In 1996, he defended his doctoral dissertation entitled “Theory of the Russian language school textbook for non-Russian audiences.”
He is the author of programs on teaching Russian, repeatedly published textbooks “Russian language” for 5th, 7th and 10th grades. He has published about 130 scientific works, including 2 monographs, textbooks and teaching aids for 10 universities and colleges, a number of guidelines and scientific articles. He was the official opponent and reviewer of PhD and doctoral dissertations of about 40 dissertators.
In 2011, he was awarded the badge of “Excellence in Education” of the Republic of Azerbaijan (by order No. 11/927 of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan dated September 27, 2011).