Professor P.Moog:”Azərbaycanın qeyri-neft ixracı sahəsində çox güclü potensialı var”
`UNEC-də təşkil olunan “Sahibkarlıq, kiçik və orta müəssisələr: Biznesin əsasları” mövzusundakı Yaz Məktəbininin bağlanışı olub. Tədbir “EE-KEY-AZ Sahibkarlıq təhsili: Azərbaycanda iş yerlərinin yaradılması və məşğulluğun əsas amili kimi” layihəsi çərçivəsində baş tutub.
Beynəlxalq əməkdaşlıq departamentinin rəhbəri Anar Kazımov qeyd edib ki, layihə çərçivəsində UNEC müəllimləri, xüsusən gənc alimlər, tədqiqatçılar və tələbələr sahibkarlıq, biznesin yaradılması və inkişafı haqqında geniş bilik və təcrübəyə sahib oldular. Layihəyə uyğun olaraq, Almaniyanın və Azərbaycanın biznes infrastrukturunun özəllikləri və fəaliyyəti ilə tanışlıq da baş tutdu. Layihədə Siegen universitetinin 10 magistr tələbəsi və UNEC-in 12 magistr tələbəsi iştirak etdi.
UNEC-də olduğundan məmnunluq hiss etdiyini, universitetdə həyata keçirilən layihələri müsbət dəyərləndirən Siegen Universitetinin professoru Petra Mooq Siegen Universitetinin və UNEC-in müəllim və tələbələrinə, həmçinin Montpellier Universitetinin nümayəndəsinə aktiv iştiraka görə təşəkkürünü bildirdi. P.Moog UNEC-ə səfəri zamanı Azərbaycanda fəaliyyət göstərən əksər istehsal müəssələri ilə yaxından tanış olduğunu,ölkə iqtisadiyyatı ilə bağlı ətraflı məlumat əldə etdiyini deyib. Bildirib ki, Azərbaycanın güclü iqtisadiyyatı var, bu ölkədə qeyri-neft ixracı sürətlə inkişaf edir.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan iqtisadiyyatının son tendesiyaları və problemləri haqqında fikir mübadiləsi aparılıb, iştirakçılar öz təcrübə və biliklərini bölüşüblər.
Sonda Almaniyada təşkil olunan dəyirmi masanın işçi qrupunun üzvlərinə və UNEC-də təşkil olunan qış məktəbinin ekspert müəllimlərinə sertifikatlar təqdim olunub.
Layihə haqqında: Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti ilə Almaniyanın Siegen Universiteti ilə birgə hazırladığı “EE-KEY-AZ Sahibkarlıq təhsili: Azərbaycanda iş yerlərinin yaradılması və məşğulluğun əsas amili kimi” (“Project EE-KEY-AZ: Entrepreneurship Education: A Key to Job Creation and Employability in Azerbaijan”) layihəsi DAAD tərəfindən maliyyələşdirilməsi üçün qəbul olunub. Layihə 4 il ərzində həyata keçirilməsi və bir neçə istiqamətlər üzrə fəaliyyət planı nəzərdə tutulub.

Профессор П.Муг: «Азербайджан имеет мощный потенциал в сфере ненефтяного экспорта»
Состоялось закрытие организованной в UNEC Весенней школы на тему «Предпринимательство, малые и средние предприятия: Основы бизнеса». Мероприятие состоялось в рамках «EE-KEY-AZ Предпринимательское образование: как основной фактор создания в Азербайджане рабочих мест и занятости».
Руководитель Департамента международного сотрудничества Анар Казымов отметил, что в рамках проекта преподаватели, в частности молодые ученые, исследователи и студенты UNEC получили широкие знания и опыт в сфере создания и развития предпринимательства, бизнеса. Состоялось также знакомство с особенностями и деятельностью структуры бизнеса Германии и Азербайджана. В проекте приняли участие 10 магистров Зигенского университета и 12 магистров UNEC.
Профессор Зигенского университета Петра Муг, высоко оценив осуществляемые в UNEC проекты, выразила благодарность преподавателям и студентам Зигенского университета и UNEC, а также представителям университета Монпелье за активное участие в мероприятии.
П.Муг отметила, что во время визита в UNEC близко ознакомилась с деятельностью производственных предприятий Азербайджана, получила подробную информацию об экономке страны. Она подчеркнула, что Азербайджан имеет мощную экономику, в этой стране ненефтяной экспорт развивается стремительно.
В рамках мероприятия состоялся обмен мнениями по вопросам последних тенденций и проблем экономики Азербайджана, участники поделились своим опытом и знаниями.
В завершении были вручены сертификаты рабочей группе круглого стола, организованного в Германии, и преподавателям-экспертам зимней школы, организованной в UNEC.
О проекте: Разработанный совместно с Азербайджанским государственным экономическим университетом и Зигенским университетом проект «EE-KEY-AZ Предпринимательское образование: как основной фактор создания в Азербайджане рабочих мест и занятости». (“Project EE-KEY-AZ: Entrepreneurship Education: A Key to Job Creation and Employability in Azerbaijan”) принят для финансирования DAAD. Предусмотрено осуществление проекта в течение 4 лет и план мероприятий по нескольким направлениям.