“Praktik məsləhətlər üçün regional sessiya” mövzusunda seminar UNEC-də davam edib
Dekabrın 16-də “Praktik məsləhətlər üçün regional sessiya” mövzusunda ikigünlük seminar öz işini Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) davam etdirib.
Seminar Təhsil, İqtisadiyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirliklərinin dəstəyi, “Rusiya Vençur Şirkəti” və “Global Venture Alliance” (GVA) fondunun təşəbbüsü ilə təşkil edilib. UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin direktoru Anar Rzayev İnnovativ Biznes İnkubatorda reallaşdırılan start-up layihələri barədə söz açıb, Texnologiya transfer mərkəzi haqqında məlumat verib.
Aparıcı təlimçi Maksim Kisilyov “İnnovativ start-up üçün liderlik və komanda işi” mövzusunda çıxış edib. O, start-up üçün liderin funksiyalarından söz açıb, bu mühitdə liderin rolunu xüsusi vurğulayıb. Natiq, uğurlu start-up şirkətlərinin timsalında liderlərin qiymətləndirilməsi və komandanın toplanılması üsullarını izah edib. Start-up şirkəti üçün toplanan qrupun komandadan fərqi, liderin qrupda və komandadakı xüsusiyyətləri, komandanın formalaşma mərhələləri seminar iştirakçılarının xüsusi marağına səbəb olub. Belbin və Adizes nəzəriyələrinə uyğun olaraq, komandada rolları açıqlayıb.
Liderin ünsiyyət bacarığından danışan M.Kisilyov istənilən auditoriya ilə səmərəli ünsiyyət qurmaq metodları, inandırıcı olmağın prinsip və texnologiyaları, komandanın qeyri-maliyyə motivasiyası yollarını izah edib. Komandanın əsas iştirakçılarının təyin olunması və onların motivasiyasının yüksəldilməsi sirlərini açıb. Layihənin təsisçi, mentor, işçi və investorunun motivasiyası yollarını açıqlayıb. Komandanı ruhlandıracaq göstəricilər sistemi, strategiyanın, məqsədə çatmağın və motivasiyanın əlaqəsi, o cümlədən maliyyə və qeyri-maliyyə motivasiya balansı sahəsində biliklərini bölüşüb.
Müzakirələrdən sonra seminar öz işini yekunlaşdırıb. İştirakçılar seminarı innovativ sahibkarlıq fəaliyyəti üzrə lazımi bilik və bacarıqların aşılanmasında mühüm rol oynayacağını bildiriblər.

A Seminar on “Regional Session for Practical Advice” went on at UNEC
A two-day seminar on “Regional Session for Practical Advice” was in progress at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on December 16.
The workshop is organized with support of the Ministries of Education, Economy and Communication and Higher Technologies and initiative of “Russian Venture Company” and “Global Venture Alliance” fund. The Director of UNEC International School of Economics Anar Rzayev delivered the information about the start-up projects of Innovative Business Incubator and Technology Transfer Center.
Leading trainer Maksim Kisiloyov made a speech on “Leadership and Teamwork for Innovative Start-up”. He spoke about the functions of the leader and especially emphasized the leader’s role in this environment. The speaker explained the methods of assessment of leaders and collection of the team in the example of successful start-up companies. The difference of the group gathered for start-up company from the team, features of the leader in the group and the team and the stages of the formation of the team were welcomed by the participants. He revealed the roles in a team in accordance with Belb’s and Abez’s theories.
Speaking about a leader’s ability to communicate, M.Kisilyov explained effective communication techniques with any type of audience, principles and technologies to be persuasive and the ways of non-financial motivation of the teams. He revealed the appointment of the main members of the team and secrets to improve their motivation. He also explained the ways to motivate start-up, mentor, employee and investor. The speaker shared his knowledge of a system of indicators to encourage the team, connection of strategy, achieving the goal and motivation, including the balance of financial and non-financial motivation.
The scientific seminar was completed after the debates. The participants noted the workshop would play an important role in promoting knowledge and skills on innovative entrepreneurial activity.