“Praktik məsləhətlər üçün regional sessiya” mövzusunda seminar UNEC-də davam edib
Dekabrın 16-də “Praktik məsləhətlər üçün regional sessiya” mövzusunda ikigünlük seminar öz işini Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) davam etdirib.
Seminar Təhsil, İqtisadiyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirliklərinin dəstəyi, “Rusiya Vençur Şirkəti” və “Global Venture Alliance” (GVA) fondunun təşəbbüsü ilə təşkil edilib. UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin direktoru Anar Rzayev İnnovativ Biznes İnkubatorda reallaşdırılan start-up layihələri barədə söz açıb, Texnologiya transfer mərkəzi haqqında məlumat verib.
Aparıcı təlimçi Maksim Kisilyov “İnnovativ start-up üçün liderlik və komanda işi” mövzusunda çıxış edib. O, start-up üçün liderin funksiyalarından söz açıb, bu mühitdə liderin rolunu xüsusi vurğulayıb. Natiq, uğurlu start-up şirkətlərinin timsalında liderlərin qiymətləndirilməsi və komandanın toplanılması üsullarını izah edib. Start-up şirkəti üçün toplanan qrupun komandadan fərqi, liderin qrupda və komandadakı xüsusiyyətləri, komandanın formalaşma mərhələləri seminar iştirakçılarının xüsusi marağına səbəb olub. Belbin və Adizes nəzəriyələrinə uyğun olaraq, komandada rolları açıqlayıb.
Liderin ünsiyyət bacarığından danışan M.Kisilyov istənilən auditoriya ilə səmərəli ünsiyyət qurmaq metodları, inandırıcı olmağın prinsip və texnologiyaları, komandanın qeyri-maliyyə motivasiyası yollarını izah edib. Komandanın əsas iştirakçılarının təyin olunması və onların motivasiyasının yüksəldilməsi sirlərini açıb. Layihənin təsisçi, mentor, işçi və investorunun motivasiyası yollarını açıqlayıb. Komandanı ruhlandıracaq göstəricilər sistemi, strategiyanın, məqsədə çatmağın və motivasiyanın əlaqəsi, o cümlədən maliyyə və qeyri-maliyyə motivasiya balansı sahəsində biliklərini bölüşüb.
Müzakirələrdən sonra seminar öz işini yekunlaşdırıb. İştirakçılar seminarı innovativ sahibkarlıq fəaliyyəti üzrə lazımi bilik və bacarıqların aşılanmasında mühüm rol oynayacağını bildiriblər.

В UNEC продолжается семинар на тему «Региональная сессия для практических советов»
16 декабря двухдневный семинар на тему «Региональная сессия для практических советов» продолжил свою работу в Азербайджанском государственном экономическом университете  (UNEC).
Семинар организован при поддержке Министерств образования, экономики, связи и высоких технологий, по инициативе «Российской венчурной компании» и фонда “Global Venture Alliance” (GVA). Директор Международной школы экономики UNEC Анар Рзавев затронул вопрос о проектах стартапа Инновационного Бизнес-инкубатора, дал информацию о Центре технологического трансфера.
Ведущий бизнес-тренер Максим Киселев выступил по теме «Лидерство и команда для инновационного стартапа». Он затронул вопросы функций лидера для стартапа, особо отметил роль лидера в этой среде. На примере успешных компаний стартапа объяснил методы оценки лидеров и команд.  Большой интерес вызвали у участников вопросы отличия группы от команды, характеристики лидера в команде и группе, этапы развития команды, командные роли (по Белбину, по Адизесу).
М.Киселев говоря о способности общения лидера, рассказал о методах как эффективно взаимодействовать с любой публичной аудиторией, принципах и технологии убеждающего воздействия, пути нефинансовой мотивации. Раскрыл секрет определения основных участников команды и повышения их мотивации. Учредитель проекта раскрыл пути мотивации ментора, наемного сотрудника, инвестора. Поделился знаниями в сфере системы показателей мотивации команды, стратегии, связи достижения цели с мотивацией, а также баланса финансовой и нефинансовой мотивации.
После обсуждений семинар подытожил свою работу. Участники отметили о важной роли семинара в привитии навыков, знаний и умений в предпринимательской деятельности.