1973-cü ildə Bakı şəhərində anadan olub. Bakı şəhəri Nizami rayonu 251 saylı orta məktəbini bitirərək Xəzər Universitetinin Hüquq və sosial elmlər fakültəsinə daxil olub. 1994-1995-ci tədris ilində «ACTP» tələbə mübadiləsi müsabiqəsində Bakıda, sonra isə Moskva şəhərində qalib gələrək ABŞ-ın Nyu-York ştatının Sirakuz Universitetinin Yutika Kollecində təhsi alıb.
Xəzər Universitetini bakalavr və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universietini magistr səviyyəsi üzrə fərqlənmə diplomları ilə bitirərək «Beynəlxalq İqtisiadi münasibətlər» ixtisasına yiyələnmişdir.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Beynəlxalq İqtisadi Münasibətlər” kafedrasına dissertantı olub və 2013-cü ildə dissertasiya işini müdafiə edərək iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru elmi adını alıb. Bir monoqrafiya və iki dərslikdə həmmüəllifdir. Üç dərslik tərcümə edib.
1996-cı ildə Şotlandiyanın «OBC Transport» şirkətinin nümayəndəliyində əməliyyatlar üzrə menecer vəzifəsində çalışıb. 1997-ci ildən 1998-ci ilin avqust ayınadək «DİALOG Freigşt İNTL» ABŞ-Rusiya birgə müəssisəsinin Baş Meneceri vəzifəsində işləyib. 1996-cı ilin avqustundan 2013-cü ilin avqust ayına kimi Niderlandın «Van der Wal Intl. Transport Bakı» Şirkətinin Baş Direktoru vəzifəsində çalışıb. 2008-ci ildə Beynəlxalq avtomobil nəqliyyat ittifaqı (İRU) tərəfindən “Top Road Transport Manager” adı ilə təltif olunub. 2001-2013-cü illərdə Moskviç Texxidmət ASC-nin idarə heyətinin sədri vəzifəzində çalışıb.
2004-cü ildən başlayaraq Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Xüsusi İstedadlar Qruplarında saathesabı qaydada dərs deməyə başlayıb. 2010-2011-ci tədris ilindən 2013-2014-cü tədris ili daxil olmaqla Beynəlxalq İqtisadi Münasibətlər kafedrasında əvəzçiliklə yarım ştat müəllim vəzifəzsində çalışıb.
2014-cü fevral ayından 2017-ci ilə kimi İqtisad Universitetinin «Beynəlxalq İqtisadiyyat (ingilis dilli)» kafedrasının müdiri vəzifəsini icra edib.
2014-cü il oktyabr ayından İqtisad Universitetinin Beynəlxalq İqtisadiyyat Mərkəzinin (əvvəl İngilis dilində tədris mərkəzi adlanıb) direktoru vəzifəsinə təyin olunmub. UNEC-in “Beynəxalq iqtisadiyyat” (ingilis dilində) kafedrasının dosentidir.
Ziegen Universiteti (Almaniya), Dunaujvaros Universiteti (Macarıstan), Lion CEFAM Universiteti (Fransa), Paris ICD Business School (Fransa), Bologna Universiteti (İtaliya) universitetlərində Erasmus+ qonaq müəllim kimi dərs deyib. Hacettepe Universitesi (Türkiyə), Kipr Beynəlxalq Universitesi (Kipr), Orta Doğu Texnik Universitəsi (OTDÜ) (Türkiyə) universitetlərində qonaq tətqiqatçı olub.
2018-ci ilin mayından dekabrına kimi UNEC-in Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru vəzifəsində çalışıb.
2018-ci il dekabrın 21-dən 2021-ci ilin avqustuna kimi UNEC-in Tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru olub.
2021-ci ilin avqustunda Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidmətinə rəis müavini təyin edilib.
2021-ci ilin dekabr ayında Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidmətinə rəis təyin edilib.
2015 və 2017-ci illərdə gənc nəslin təlim-tərbiyə sahəsində yüksək nailiyyətlər əldə etdiyinə görə “Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Fəxri Fərman”larına layiq görülüb.
Azərbaycan, ingilis, rus, fars dillərini bilir.
The UNEC expert on the importance of the “North-South” International Transport Corridor (02.04.2018)
UNEC eksperti “Şimal-Cənub” Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin əhəmiyyəti barədə (CBC – 02.04.2018)
UNEC eksperti qeyri-neft sektorunun inkişafından bəhs edib (ATV – 29.03.2018)
UNEC eksperti Azərbaycanın “qırmızı qızılı” haqqında (Space TV – 05.03.2018)
UNEC ekperti: Transmilli layihələr və onların perspektivləri (CBC – 16.02.2018)
Avropa nəşri: “İKT tətbiqi – UNEC nümünəsində” (27.11.2017)
UNEC-in diplomat qonağı: Fələstin səfiri (15.11.2017)
UNEC eksperti: Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstana böyük dividendlər gətirəcək (AzərTac – 01.11.2017)
UNEC-də Nobel mükafatı laureatının kitabı tərcümə edilib (29.05.2017)
Parisdə UNEC Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbi ilə İCD Biznes Məktəbi arasında ikili diploma dair razılıq əldə edilib (24.04.2017)
FED-in qərarı dollar üçün nə vəd edir – MÜSAHİBƏ (16.12.2016)
Dünya bazarında neftin qiyməti: UNEC ekspertinin proqnozu – MÜSAHİBƏ (14.12.2016)
Элитное бизнес-образование — залог уверенности в себе – MÜSAHİBƏ (04.08.2016)
UNEC müəllimi Macarıstan universitetində mühazirə keçib (17.05.2016)
İqtisadçı ekspert: “Dolların devalvasiyası olmayacaq” (31.03.2016)
UNEC eksperti: “Yeni qurum daxili bazarda rəqabəti gücləndirəcək” (05.02.2016)
Azərbaycan şəraitinə uyğunlaşdırılmış “Dünya iqtisadiyyatı”dərsliyi (06.11.2015)
Anar Rzayev: “Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbi UNEC-in qərb universitetlərinə açılan qapısıdır”- MÜSAHİBƏ (21.10.2015)
İqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə yol xəritələri. Anar Rzayev XƏZƏR TV (VİDEO)
Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə yol xəritələri. Anar Rzayev LİDER TV (VİDEO)

Родился 26 декабря 1973 года в городе Баку. Окончив среднюю школу № 251 Низаминского района города Баку, поступил на факультет Юридических и социальных наук университета Хазар. В 1994-1995 учебном году победив на конкурсе по студенческому обмену «ACTP» сначала в Баку, а затем в Москве, получил образование в колледже Ютика Сиракузского университета в штате Нью-Йорк США.
Окончив с отличием уровень бакалавра университета Хазар и уровень магистра Азербайджанского государственного экономического университета, овладел специальностью «Международные экономические отношения».
Был диссертантом кафедры “Международные экономические отношения” Азербайджанского государственного экономического университета. В 2013 году защитив диссертацию, получил ученую степень доктора философии по экономике. Является соавтором 1 монографии и двух учебников. Перевел три учебника.
В 1996 году работал менеджером по операциям в представительстве Шотландской компании «OBC Transport». С 1997 до августа 1998 года работал в качестве генерального менеджера российско-американского совместного предприятия «DİALOG Freigşt İNTL». С августа 1996 до августа 2013 года работал в компании Нидерландов «Van der Вal Intl. Transport Bakı» в качестве генерального директора компании. В 2008 году Международным союзом автомобильного транспорта (İRU) ему было присвоено звание «Top Road Transport Manager». В 2001-2013 гг. работал на должности председателя правления ОАО Техобслуживание «Москвич».
С 2004 года начал преподавать на почасовой основе в «Группах особо одаренных студентов» Азербайджанского государственного экономического университета. С 2010-2011 учебного года до 2013-2014 учебный год включительно работал на должности преподавателя 0,5 ставки на кафедре «Международные экономические отношения».
С февраля 2014 года до 2017 года исполнял обязанности заведующего кафедрой «Международная экономика (на английском языке)» Экономического университета. В октябре 2014 года был назначен директором Международного центра экономики (ранее назывался Центром обучения английскому языку). Доцент кафедры «Международная экономика (на английском языке)».
Преподавал в качестве приглашенного преподавателя Erasmus+ в Зигенском университете (Германия), университете Дунауйварош (Венгрия), Лионском университете CEFAM (Франция), Парижской бизнес школе ICD (Франция), Болонском университете (Италия). Работал в качестве приглашенного исследователя в университете Гаджиттепе (Турция), Кипрском международном университете (Кипр), Ближневосточном техническом университете (Турция).
С мая по декабрь 2018 года работал на должности проректора по международным связям и программам UNEC.
С 21 декабря 2018 года до августа 2021 года работал на должности проректора по учебным и обучающим технологиям UNEC.
В августе 2021 года был назначен на должность заместителя начальника Государственной службы автомобильного транспорта при Министерстве транспорта, связи и высоких технологий.
В декабре 2021 года был назначен на должность начальника Государственной службы автомобильного транспорта при Министерстве цифрового развития и транспорта.
В 2015 и 2017 годах за высокие достижения в воспитании подрастающего поколения был награжден Почетной грамотой Министерства образования Азербайджанской Республики.
Согласно распоряжению Президента Азербайджанской Республики от 24 сентября 2020 года по случаю 90-летия Азербайджанского государственного экономического университета и за заслуги в развитии образования в Азербайджане был награжден медалью «Терегги».
Знает азербайджанский, английский, русский, персидский языки.
Эксперт UNEC о значении Международного транспортного коридора «Север-Юг» (02.04.2018)
Эксперт UNEC о развитии ненефтяного сектора (ATV – 29.03.2018)
Эксперт UNEC о «красном золоте» Азербайджана (Space TV – 05.03.2018)
В UNEC осуществлен перевод книги лауреата Нобелевской премии (29.05.2017)
Абитуриенты, набравшие 700 баллов, посетили UNEC (16.05.2017)
В Париже между Международной школой экономики UNEC и Школой бизнеса İCD достигнута договоренность (25.04.2017)
Выпускники в UNEC (10.04.2017)
В İTV будет обсуждаться вопрос опыта UNEC политики молодых кадров в системе высшего образования (05.04.2017)
Выпускник Гарвардского и Дьюкского университетов провел урок мастер-класс для студентов UNEC (30.03.2017)