1973-cü ildə Bakı şəhərində anadan olub. Bakı şəhəri Nizami rayonu 251 saylı orta məktəbini bitirərək Xəzər Universitetinin Hüquq və sosial elmlər fakültəsinə daxil olub. 1994-1995-ci tədris ilində «ACTP» tələbə mübadiləsi müsabiqəsində Bakıda, sonra isə Moskva şəhərində qalib gələrək ABŞ-ın Nyu-York ştatının Sirakuz Universitetinin Yutika Kollecində təhsi alıb.
Xəzər Universitetini bakalavr və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universietini magistr səviyyəsi üzrə fərqlənmə diplomları ilə bitirərək «Beynəlxalq İqtisiadi münasibətlər» ixtisasına yiyələnmişdir.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Beynəlxalq İqtisadi Münasibətlər” kafedrasına dissertantı olub və 2013-cü ildə dissertasiya işini müdafiə edərək iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru elmi adını alıb. Bir monoqrafiya və iki dərslikdə həmmüəllifdir. Üç dərslik tərcümə edib.
1996-cı ildə Şotlandiyanın «OBC Transport» şirkətinin nümayəndəliyində əməliyyatlar üzrə menecer vəzifəsində çalışıb. 1997-ci ildən 1998-ci ilin avqust ayınadək «DİALOG Freigşt İNTL» ABŞ-Rusiya birgə müəssisəsinin Baş Meneceri vəzifəsində işləyib. 1996-cı ilin avqustundan 2013-cü ilin avqust ayına kimi Niderlandın «Van der Wal Intl. Transport Bakı» Şirkətinin Baş Direktoru vəzifəsində çalışıb. 2008-ci ildə Beynəlxalq avtomobil nəqliyyat ittifaqı (İRU) tərəfindən “Top Road Transport Manager” adı ilə təltif olunub. 2001-2013-cü illərdə Moskviç Texxidmət ASC-nin idarə heyətinin sədri vəzifəzində çalışıb.
2004-cü ildən başlayaraq Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Xüsusi İstedadlar Qruplarında saathesabı qaydada dərs deməyə başlayıb. 2010-2011-ci tədris ilindən 2013-2014-cü tədris ili daxil olmaqla Beynəlxalq İqtisadi Münasibətlər kafedrasında əvəzçiliklə yarım ştat müəllim vəzifəzsində çalışıb.
2014-cü fevral ayından 2017-ci ilə kimi İqtisad Universitetinin «Beynəlxalq İqtisadiyyat (ingilis dilli)» kafedrasının müdiri vəzifəsini icra edib.
2014-cü il oktyabr ayından İqtisad Universitetinin Beynəlxalq İqtisadiyyat Mərkəzinin (əvvəl İngilis dilində tədris mərkəzi adlanıb) direktoru vəzifəsinə təyin olunmub. UNEC-in “Beynəxalq iqtisadiyyat” (ingilis dilində) kafedrasının dosentidir.
Ziegen Universiteti (Almaniya), Dunaujvaros Universiteti (Macarıstan), Lion CEFAM Universiteti (Fransa), Paris ICD Business School (Fransa), Bologna Universiteti (İtaliya) universitetlərində Erasmus+ qonaq müəllim kimi dərs deyib. Hacettepe Universitesi (Türkiyə), Kipr Beynəlxalq Universitesi (Kipr), Orta Doğu Texnik Universitəsi (OTDÜ) (Türkiyə) universitetlərində qonaq tətqiqatçı olub.
2018-ci ilin mayından dekabrına kimi UNEC-in Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru vəzifəsində çalışıb.
2018-ci il dekabrın 21-dən 2021-ci ilin avqustuna kimi UNEC-in Tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru olub.
2021-ci ilin avqustunda Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidmətinə rəis müavini təyin edilib.
2021-ci ilin dekabr ayında Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidmətinə rəis təyin edilib.
2015 və 2017-ci illərdə gənc nəslin təlim-tərbiyə sahəsində yüksək nailiyyətlər əldə etdiyinə görə “Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Fəxri Fərman”larına layiq görülüb.
Azərbaycan, ingilis, rus, fars dillərini bilir.
The UNEC expert on the importance of the “North-South” International Transport Corridor (02.04.2018)
UNEC eksperti “Şimal-Cənub” Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin əhəmiyyəti barədə (CBC – 02.04.2018)
UNEC eksperti qeyri-neft sektorunun inkişafından bəhs edib (ATV – 29.03.2018)
UNEC eksperti Azərbaycanın “qırmızı qızılı” haqqında (Space TV – 05.03.2018)
UNEC ekperti: Transmilli layihələr və onların perspektivləri (CBC – 16.02.2018)
Avropa nəşri: “İKT tətbiqi – UNEC nümünəsində” (27.11.2017)
UNEC-in diplomat qonağı: Fələstin səfiri (15.11.2017)
UNEC eksperti: Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstana böyük dividendlər gətirəcək (AzərTac – 01.11.2017)
UNEC-də Nobel mükafatı laureatının kitabı tərcümə edilib (29.05.2017)
Parisdə UNEC Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbi ilə İCD Biznes Məktəbi arasında ikili diploma dair razılıq əldə edilib (24.04.2017)
FED-in qərarı dollar üçün nə vəd edir – MÜSAHİBƏ (16.12.2016)
Dünya bazarında neftin qiyməti: UNEC ekspertinin proqnozu – MÜSAHİBƏ (14.12.2016)
Элитное бизнес-образование — залог уверенности в себе – MÜSAHİBƏ (04.08.2016)
UNEC müəllimi Macarıstan universitetində mühazirə keçib (17.05.2016)
İqtisadçı ekspert: “Dolların devalvasiyası olmayacaq” (31.03.2016)
UNEC eksperti: “Yeni qurum daxili bazarda rəqabəti gücləndirəcək” (05.02.2016)
Azərbaycan şəraitinə uyğunlaşdırılmış “Dünya iqtisadiyyatı”dərsliyi (06.11.2015)
Anar Rzayev: “Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbi UNEC-in qərb universitetlərinə açılan qapısıdır”- MÜSAHİBƏ (21.10.2015)
İqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə yol xəritələri. Anar Rzayev XƏZƏR TV (VİDEO)
Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə yol xəritələri. Anar Rzayev LİDER TV (VİDEO)

He was born in Baku city on December 26, 1973. Finishing the secondary school 251 of Nizami district of Baku city, he entered the ‘Law and social sciences’ faculty of Khazar University. In 1994 – 1995 academic years, winning ‘ACTP’ student exchange program first in Baku, then in Moscow he studied at Utika College of Syracuse University of New York, USA.
Getting a Bachelor degree in 1996 at Khazar University with honors, in 2004 he got his Master’s degree at Azerbaijan State University of Economics majoring in ‘International Economic relations’ with honors.
Being a candidate for a degree in the department of ‘International Economic Relations’ of Azerbaijan State University of Economics in 2013 he defended his dissertation and got PhD in economics. He is co-author of one monograph and two tutorials. He has translated three tutorials.
He worked as operations manager at the branch of Scotland ‘OBC Transport’ company in 1996, as a Senior Manager of USA – Russian joint company ‘DIALOG Freight INTL’ within 1997 – August of 1998. From August, 1996 till August, 2013 he acted as Executive Director of Holland ‘Van der Wal Int. Transport Baku’ company. In 2008, he was awarded with the name of ‘Top Road Transport Manager’ by International Road Union (IRU). In 2001- 2013, he worked as the chairman of the board of Moskvich Technical Service OSC.
He has started to give hourly classes at ‘Special Talents Group’ of Azerbaijan State University of Economics since 2004.
From 2010-2011, including the academic year of 2013-2014 he worked as a part time teacher on substitution principle at the chair of International Economic Relations.
From February 2014 to 2017, he was the head of the department of” International Economics “(English) at UNEC.
In October 2014, he was appointed director of International School of Economics (formerly called Learning Center in English) of University of Economics. He is an associate professor at the department of International Economics (English) at UNEC. From May to December 2018, he served as Vice-Rector for International Relations and Programs of UNEC.
From December 21, 2018, to August 2021, he has been Vice-Rector for Teaching and Learning Technologies at UNEC.
In August 2021, he was appointed Deputy Chief of the State Road Transport Service under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies.
In December 2021, he was appointed head of the State Road Transport Service under the Ministry of Digital Development and Transport.
In 2015-2017, he was awarded the “Honorary Decrees of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan” for high achievements in the field of education of the younger generation.
He knows Azerbaijani, English, Russian and Persian.
The UNEC expert about the “red gold” of Azerbaijan (05.03.2018)
The European editioni: “The application ICT – UNEC sample” (27.11.2017)
A Nobel Prize Laureate’s book translated at UNEC (29.05.2017)
Agreement on Dual Diploma has been achieved between the UNEC International School of Economics and ICD Business School in Paris (24.04.2017)
What does FR’s decision promise for dollar – INTERVIEW (16.12.2016)
World Oil Prices: UNEC Expert’s forecast – INTERVIEW (14.12.2016)
UNEC Instructor lectures at the Hungarian University (17.05.2016)
Tutorial “World Economy” adapted to Azerbaijan Condition (06.11.15)
Anar Rzayev: the International School of Economics is UNEC’s Gateway to Western Universities-Interview (21.10.2015)