psix.e.n., dos. Əliyeva Validə Rəcəb qızı18 iyun 1961-ci il Goranboy rayonun Əzizbəyov kəndində anadan olmşudur.
1980-1985-ci illərdə S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetində (indiki Bakı Dövlət Universiteti) təhsil almışdır.
1990-1991-ci illərdə S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetində “Kafedranın ixtisasının artırılması və yenidən hazırlanması” fakultəisndə Psixologiya müəllimi psixoloq ixtisası üzrə diplom almışdır.
1999-cu ildə Azərbaycan Dövlət Universitetində dissertasiya işini müdafiə edib psixoloigya elmləri namizədi (19.00.07 pedaqoji psixoloigya) alimlik adını almışdır.
2004-cü ildə Bakı Dövlət Universitetinin “Psixologiya” kafedrasında doktorluq mövzusunu təsdiq olunub.
2000-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Humanitar fənlər” kafedrasında dosent vəzifəsində çalışır.

She was born on June 18, 1961 in Azizbeyov village of Goranboy region.
In 1990-1991, she received a diploma in psychology as a teacher of psychology at Azerbaijan State University named after S.M. Kirov, at the faculty of “Professional development and retraining of the department.”
In 1999, she defended her dissertation at  Azerbaijan State University and received the title of Candidate of Psychological Sciences (19.00.07 pedagogical psychology).
In 2004, the doctoral dissertation was approved at the Department of Psychology of Baku State University.
Since 2000, she has been working as an associate professor at the “Humanities” department of  Azerbaijan State University of Economics.
She is the author of about 50 scientific methodical works.
Since 2000, he has been working as an associate professor at the “Humanities” department of the Azerbaijan State University of Economics.