psix.e.n., dos. Əliyeva Validə Rəcəb qızı18 iyun 1961-ci il Goranboy rayonun Əzizbəyov kəndində anadan olmşudur.
1980-1985-ci illərdə S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetində (indiki Bakı Dövlət Universiteti) təhsil almışdır.
1990-1991-ci illərdə S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetində “Kafedranın ixtisasının artırılması və yenidən hazırlanması” fakultəisndə Psixologiya müəllimi psixoloq ixtisası üzrə diplom almışdır.
1999-cu ildə Azərbaycan Dövlət Universitetində dissertasiya işini müdafiə edib psixoloigya elmləri namizədi (19.00.07 pedaqoji psixoloigya) alimlik adını almışdır.
2004-cü ildə Bakı Dövlət Universitetinin “Psixologiya” kafedrasında doktorluq mövzusunu təsdiq olunub.
2000-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Humanitar fənlər” kafedrasında dosent vəzifəsində çalışır.

к. псих. н., доц. Алиева Валида Раджаб кызы
В 1980-1985 годах училась в Азербайджанском государственном университете им. С.М.Кирова (ныне Бакинский государственный университет).
В 1990-1991 годах на факультете «Повышение квалификации и переподготовки кафедры» Азербайджанского государственного университета им.С.М.Кирова получила диплом преподавателя психологии, психолога.
В 1999 году защитив кандидатскую диссертацию в Азербайджанском государственном экономическом университете, получила ученую степень кандидата психологических наук  (19.00.07 педагогическая психология).
В 2004 году утверждена докторская тема на кафедре «Психология» БГУ.
С 2000 года является доцентом кафедры  «Философия» Азербайджанского государственного экономического университета.