raziyevbiol.e.n., dosent Raziyev  Səfər  Əmin  oğlu
1975-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin fizika fakültəsinə qəbul olunub, 1980-cı ildə fizik, fizika müəllimi ixtisası üzrə bitirmişdir.
Həmin il təyinatla Azərbaycan Elmi-Tətqiqat Əkinçilik İnsititutuna işə göndərilmişdir. 1982-ci ildə həmin İnsititda aspiranturanın qiyabi şöbəsinə qəbul olunmuşdur. 1988-ci ildə Moskva Dövlət Univeristetində dissertasiya müdafiə edərək biologiya elmləri namizədi (biofizika) elmi dərəcəsini almışdır. 1989-cu ildən elmi pedaqoji fəaliyyətini davam etdirmişdir. Orta və ali təhsil müəssələrində müəllim, direktor müavini, direktor vəzifələrində işləmişdir. 2001-2005-ci illərdə Azərbaycan Müəllimlər İnstitutu Zaqatala filialının direktoru vəzifəsində işləmişdir.
2004-cü ildə dosent elmi adına layiq görülmüşdür.
2008-ci ildə keçirilmiş “İlin ən yaxşı müəllimi” müsaqibəsinin qalibi olmuşdur. 2008, 2010, 2012-ci illərdə rayonun ictimai, siyasi həyatında fəal iştirakına və gənc nəslin təlim-tərbiyəsində xidmətlərinə görə Zaqatala Rayon İcra Hakimiyyətinin fəxri fərmanları ilə təltif edilmişdir.
41 elmi, tədris, metodiki məqalələrin, o cümlədən 5 tədris- metodiki vəsaitin müəllifidir.
Hazırda  UNEC-in Zaqatala filialının “İqtisadiyyat və idarəetmə” kafedrasının müdiri vəzifəsində işləyir.

Родился в 1957 году в селе Ках-Мугал Гахского района.
В 1975 году поступил на факультет Физики Бакинского государственного университета, который окончил в 1980 году, получив специальность физика, преподавателя физики.
В указанном году был направлен на работу в Азербайджанский научно-исследовательский институт земледелия. В 1982 году в указанном институте поступил на заочное отделение аспирантуры. В 1988 году защитив диссертацию в Московском государственном университете, получил ученую степень кандидата биологических наук (биофизика). С 1989 года продолжил научно-педагогическую деятельность. Работал в средних и высших учебных заведениях на должности учителя, заместителя директора, директора. В 2001-2005 годах работал директором Закатальского филиала Азербайджанского института учителей.
В 2004 году получил ученое звание доцента.
В 2008 году стал победителем конкурса «Лучший учитель года». В 2008, 2010, 2012 годах за активное участие в общественной, политической жизни района и за заслуги в учебно-воспитательной работе молодого поколения был награжден почетными грамотами Исполнительного комитета Закатальского района.
Является автором 41 научной, учебной, методической статьи, в том числе 5 учебно-методических пособий.
В настоящее время работает на должности заведующего кафедрой «Экономика и управление» Закатальского филиала UNEC.