raziyevbiol.e.n., dosent Raziyev  Səfər  Əmin  oğlu
1975-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin fizika fakültəsinə qəbul olunub, 1980-cı ildə fizik, fizika müəllimi ixtisası üzrə bitirmişdir.
Həmin il təyinatla Azərbaycan Elmi-Tətqiqat Əkinçilik İnsititutuna işə göndərilmişdir. 1982-ci ildə həmin İnsititda aspiranturanın qiyabi şöbəsinə qəbul olunmuşdur. 1988-ci ildə Moskva Dövlət Univeristetində dissertasiya müdafiə edərək biologiya elmləri namizədi (biofizika) elmi dərəcəsini almışdır. 1989-cu ildən elmi pedaqoji fəaliyyətini davam etdirmişdir. Orta və ali təhsil müəssələrində müəllim, direktor müavini, direktor vəzifələrində işləmişdir. 2001-2005-ci illərdə Azərbaycan Müəllimlər İnstitutu Zaqatala filialının direktoru vəzifəsində işləmişdir.
2004-cü ildə dosent elmi adına layiq görülmüşdür.
2008-ci ildə keçirilmiş “İlin ən yaxşı müəllimi” müsaqibəsinin qalibi olmuşdur. 2008, 2010, 2012-ci illərdə rayonun ictimai, siyasi həyatında fəal iştirakına və gənc nəslin təlim-tərbiyəsində xidmətlərinə görə Zaqatala Rayon İcra Hakimiyyətinin fəxri fərmanları ilə təltif edilmişdir.
41 elmi, tədris, metodiki məqalələrin, o cümlədən 5 tədris- metodiki vəsaitin müəllifidir.
Hazırda  UNEC-in Zaqatala filialının “İqtisadiyyat və idarəetmə” kafedrasının müdiri vəzifəsində işləyir.

He was born in 1957 in Gakh-Mugal village of Gakh region.
In 1975 he was admitted to the faculty of physics of Baku State University graduating   in 1980 majoring   in physics, physics teacher.
In the same year he was sent to work at the Azerbaijan Scientific-Research Agricultural Institute. In 1982, he was admitted to the correspondence department of graduate school at the same institute. In 1988, he defended his dissertation at Moscow State University and received the degree of Candidate of Biological Sciences (Biophysics). He continued his scientific and pedagogical activity in1989. He worked as a teacher, deputy director, director in secondary and higher education institutions. In 2001-2005 he worked as the director of the Zaqatala branch of the Azerbaijan Teachers’ Institute.
In 2004 he was awarded the title of associate professor.
In 2008, he won the “Best Teacher of the Year” competition. In 2008, 2010, 2012 he was awarded honorary diplomas of the Executive Power of Zaqatala region for his active participation in the social and political life of the region and his services in training and education of the young generation.
He is the author of 41 scientific, educational, methodical articles, including 5 teaching aids.
He is currently the head of the department of “Economics and Management” of  the Zaqatala Branch of UNEC.