leylit.e.n., dos. Həmidova Leyli Əli qızı
1977-ci  ildə Naxçıvanın Ordubad  rayonunda  anadan olub. 1994-cü  ildə Bakı  Dövlət   Univeristetinin  Tarix  fakultəsinə  daxil  olmuş , 2000-ci  ildə  həmin  fakultənin  magistraturasını  bitirmişdir.
2001-ci  ildə   Azərbaycan Dövlət  İqtisad  Univeristetinin “Azərbaycan  tarixi” kafedrasına  laborant  vəzifəsinə  təyin   olunmuşdur. 2003-cü  ildən  həmin  kafedrada  müəllim  vəzifəsində çalışır.
2013-cü ildə  Azərbaycan Prezidenti  Yanında  Dövlət  İdarəçilik Akademiyasında  “Türkiyə və Avropa İttifaqı münasibətləri” mövzusunda  namizədlik  dissertasiyasını   müdafiə  etmişdir. Tarix elmləri namizədidir. 11 elmi məqalənin  müəllifidir.

She was born in 1977 in Ordubad district of Nakhchivan. In 1994 she entered the faculty of History of Baku State University,  in  2000 she graduated from the Masters of the same faculty.
In 2001 she was appointed as a laboratory assistant of the department of “History of Azerbaijan” of   Azerbaijan State University of Economics. Since 2003 she has been working in the same department as a lecturer.
In 2013 she defended her candidate thesis at the Academy of Public Administration under the President of Azerbaijan on the topic “Turkey and the EU relations”. She is a candidate of historical sciences. She is the author of 11 scientific articles.