15 mart 1942-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
1961-ci ildə Ç.İldırım adına Azərbaycan Politexnik İnstitutunun (indiki Texniki Universitetin) Texnologiya fakültəsinə daxil olmuş və 1966-cı ildə Tikiş məmulatlarının texnologiyası və konstruksiya edilməsi ixtisası üzrə təhsilini başa vuraraq mühəndis-texnoloq-konstruktor adını almışdır.
1965-ci ildə 6 ay müddətinə Sankt-Peterburq şəhərinin Toxuculuq və Yüngül sənayenin texnologiyası institutuna ezam edilmiş və 1966-cı ilin dekabr ayında diplom layihəsini əla qiymətlə müdafiə etmişdir.
1967-ci ilin fevral ayında gənc mütəxəssis kimi instituta dəvət edilmişdir. İnstitutun “Tikiş və ayaqqabı istehsalının texnologiyası” kafedrasında assistent vəzifəsində pedaqoji fəaliyyətə başlamışdır.
1968-1974-cü illərdə Texnologiya fakültəsində dekan müavini və müsabiqə yolu ilə baş müəllim vəzifələrində çalışmışdır.
1974-1977-ci illərdə Kiyev şəhərində Yüngül Sənayenin Texnologiyası İnstitutunun əyani aspirantı olmuş və vaxtından əvvəl təhsilini başa vuraraq həmin institutda dissertasiya işini müdafiə edərək (indiki Moskva  Dizayn və Texnologiya Universiteti) texnika elmləri namizədi elmi adına layiq görülmüşdür.
Aspiranturada təhsilini başa vurduqdan sonra indiki Azərbaycan Texniki Universitetində pedaqoji fəaliyyətini davam etdirmişdir.
Texnologiya fakültəsinin Gəncə şəhərinə köçürülməsi ilə əlaqədar olaraq 1982-1993-cü illərdə Azərbaycan Texnologiya İnstitutunda baş müəllim, dosent və kafedra müdiri vəzifələrində çalışmış və 1992-ci ildən etibarən elmi şuranın qərarı ilə professor elmi adına layiq görülmüşdür.
1993-cü ilin oktyabrından 2015-ci ilə kimi Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnsitutunun elmi katibi, professoru vəzifələrində işləmişdir. UNEC-in Fəxri professoru olub.
120-dən artıq elmi-metodiki əsəri nəşr edilmişdir. 1 elmlər doktorunun və 5 elmlər namizədinin  yetişdirilməsində iştirak etmişdir.
2001-ci ildə QHT Resurs və Təlim Mərkəzi yanında “İdarəetmənin əsasları” kursunu müvəffəqiyyətlə bitirərək sertifikat almışdır.

к.тех.н., доц. Шамхалов Октай Шамхал оглы
В 1961 году поступил на Технологический факультет Азербайджанского политехнического института (ныне Политехнический университет) и в 1966 году окончив специальность Технология и конструкция  швейных материалов, стал инженером-технологом.
В 1965 году был командирован на 6 месяцев в Технологический институт ткачества и легкой промышленности в город Санкт-Петербург. В 1966 году защитил на отлично дипломную работу. В феврале 1967 года как молодой специалист был приглашен в институт. В институте приступил к трудовой деятельности в качестве ассистента кафедры «Технология швейного и обувного производства».
В 1968-1974 годах работал заместителем декана Технологического факультета и старшим преподавателем.
В 1974-1977 годах был очным аспирантом Института технологии легкой промышленности в городе Киеве и завершив учебу раньше срока, защитил кандидатскую диссертацию в этом же институте (ныне Московский университет дизайна и технологии). Был признан ученой степени кандидата технических наук.
После завершения аспирантуры продолжил педагогическую деятельность в Азербайджанском техническом университете.
В связи с переходом Технологического факультета в горд Гянджу в 1982-1993 годах работал старшим преподавателем, доцентом и заведующим кафедрой в Азербайджанском технологическом институте, а с 1992 года по решению Ученого совета был признан ученого звания профессора.
С октября 1993 года работал на должности ученого секретаря, профессора Бакинского государственного товароведно-коммерческого института.
Автор свыше 120 научно-методических работ, участвовав в подготовке 1 доктора наук и 5 кандидата наук.
В 2001 году успешно завершив курсы «Основы управления» при Центре ресурсов и тренингов НПО, получил сертификат.