Türkiyənin Milli Təhsil naziri UNEC-də olub
Ölkəmizə səfər edən Türkiyənin Milli Təhsil naziri, Prof. Dr Ziya Selçuk Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
Türk Dünyası İqtisad Fakültəsində (TUDİFAK) təşkil olunan görüşdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Erkan Özoral, Türk Dünyası Araşdırmaları Vəqfinin başqanı Közhan Yazqan, Türk Dünyası Araşdırmaları Vəqfi Bakı Atatürk Liseyinin müdiri Eylem Gültəkin və TUDİFAK-ın dekanı, Prof. Dr Hayati Beşirli də iştirak ediblər. Milli Təhsil nazirini salamlayan rektor Ədalət Muradov bu günün fakültənin tarixində əlamətdar günlərdən biri kimi qalacağını bildirib.
Türkiyənin Milli Təhsil naziri Ziya Selçuk sonra fakültənin müəllim və tələbələri qarşısında çıxış edərək, Türk Dünyası Araşdırmaları Vəqfinin qurucu başqanı rəhmətlik Turan Yazqan tərəfindən əsası qoyulan TUDİFAK-da olmaqdan məmnunluğunu ifadə edib. Ölkələrimiz arasında səmimi, dost və qardaş münasibətlərdən söz açan nazir, iki ölkə arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, hazırda Türkiyə ilə Azərbaycan arasında təhsil sahəsində çoxsahəli və inkişaf etmiş əlaqələr mövcuddur.
Çıxışında fakültənin müəllimlərinə bir sıra tövsiyələr verən nazir onların tələbələrə qarşı daha diqqətli olmalarının, tələbələrin həyatı və elmi fəaliyyəti ilə daha yaxından maraqlanmalarının vacibliyini önə sürüb. Türkiyəli nazir deyib ki, bu, tələbələrin şəxsiyyət kimi formalaşmaları və gələcək inkişafları baxımından da müsbət nəticə verə bilər.
2040-cı ildə təhsil sahəsində çox önəmli dəyişikliklərin olacağını bildirən nazir “Biz bu dəyişikliklərə hazır olmalıyıq. Bunun üçün də təhsili, təhsil texnologiyalarını məhz buna uyğun olaraq yeniləməliyik” deyib, bu istiqamətdə atılması vacib olan addımlar barədə danışıb.

Министр образования Турции посетил UNEC
Министр образования Турции, проф. Зия Сельджук, посетивший нашу страну, побывал в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC).
Во встрече, организованной на факультете Экономики тюркского мира (TUDİFAK), приняли участие ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, посол Турции в Азербайджане Еркан Озорал, президент Фонда исследований тюркского мира Кезхан Язган , директор лицея «Ататюрк»  Фонда исследования тюркского мира Эйлем Гюльтекин и декан   TUDİFAK, проф. Хаяти Беширли. Приветствующий министра образования ректор Адалат Мурадов отметил, что этот день останется в истории факультета как один из знаменательных дней.
Затем выступив перед преподавателями и студентами факультета, министр образования Зия Сельджук выразил удовлетворение по поводу прибывания на факультете TUDİFAK, основу которого заложил покойный президент Фонда исследований тюркского мира Туран Язган. Говоря об искренних, дружеских и братских отношениях между двумя странами, министр дал подробную информацию о проделанных работах в направлении создания сотрудничества между двумя странами в сфере образования. Он отметил, что сегодня между Турцией и Азербайджаном существуют многогранные и развитые отношения в сфере образования.
В своем выступлении министр дал ряд пожеланий преподавателям, которые должны больше уделять внимания студентам, интересоваться жизнью и научной деятельностью студентов, подчеркнул  важность уделения внимания студентам. Министр Турции отметил, что это может дать положительные результаты в формировании личности студентов и с точки зрения будущего развития.
Министр отметил, что в 2040 году произойдут важные изменения в сфере образования: «Мы должны быть готовы к этим изменениям. Поэтому необходимо обновить содержание образования, образовательных технологий соответственно требованиям». Он рассказал о важных шагах, которые будут предприняты  в этом направлении.