UNEC-də beynəlxalq elmi müsabiqə başladı
UNEC-də beynəlxalq layihə olan “Science Slam” adlı elm müsabiqəsinə start verildi. Elmin populyarlaşdırılmasına, xüsusən tələbələr arasında  elmi fəaliyyətin stimullaşdırılmasına xidmət edən layihə ölkədə ilk dəfə olaraq universitetdə reallaşdırılıb. TEC-in təşkilatlığı  keçirilən tədbirə Əmtəşunaslıq, Texnologiya və Dizayn fakültələrinin tələbələri qatılıb.
TEC sədrinin elmi məsləhətçisi, dos. Emin Qəribli ilk olaraq Science Slam müsabiqəsi haqda məlumat verib. Bildirib ki, layihənin şərtlərinə uyğun olaraq, universitetlərdə  məruzəçilərin elmi tədqiqatları dinlənilir. Layihənin önəmi ondan ibarətdir ki, dinləmələr yalnız qeyri-rəsmi şəraitdə, musiqi və vizual görüntülərlərin müşayiətilə aparılır. İzləyicilər bəyəndikləri tədqiqat işini alqışlayır,  daha çox alqış qazanan tədqiqatçılar isə qalib hesab edilir.
TEC-in sədri Əvazağa Məlikov müsabiqənin daha geniş yayıldığı Almaniya, Rusiya, Türkiyə və digər Avropa ölkələrinin təcrübəsindən danışaraq, ölkəmizdə neft kapitalının insan kapitalına çevrilməsi sahəsində “Science Slam”ın  əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb.
Tədbir tələbələrin təqdimatları ilə davam edib. Dinləyicilər öz alqışlarıyla ən yaxşıları müyyən ediblər. Müasibəqədə 1-ci yerin qalibi Lalə Orucova olub. 2-ci, 3-cü yerləri isə Faiq Talıblı və Zöhrə Şıxıyeva bəlüşüb. Alqışları müyyən etmək üçün səs-küyü müyyən edən avadanlıqdan da istifadə olunub.
Sonda E.Qəribli bildirib ki, UNEC rektoru, professor Ədalət Muradovun təşəbbüsü ilə universitet ümumrespublika Science Slam müsabiqəsinə ev sahibliyi edəcək. Müsabiqədə Azərbaycanın digər universitetlərinin tələbələri iştirak edəcək.

An International Scientific Competition starts at UNEC
An international scientific competition on “Science Slam” has started at UNEC. The projects targeted in popularization of the science, especially in stimulating scientific activity among the students was realized at the university for the first time in our country. Students of the Faculties Commodity Research and Technology and Design joined the event organized by the SSS.
A scientific advisor of the SSS Chairman, Assistant Professor Emin Garibli informed the participants about the competition Science Slam. He said the scientific research made by rapporteurs are listened at the university, in accordance with the conditions of the project. The project’s significance lies in the fact that the hearings only in an informal atmosphere, accompanied by music and visual goruntulərlərin underway. The audience applauds their favorite research work, researchers have won more applause is considered the winner.
Speaking about the experience of Germany, Russia, Turkey and other European countries, the SSS Chairman Avazagha Malikov highlighted the significance of the “Science Slam” in our country in transforming oil capital into the human.
The event went on with students’ presentations. The audience defined the best works with applauds. Lala Orujova became the winner of I place. II and III places were shared between Faig Talibli and Zohra Shikhiyeva. To determine applauds, the device was used.