UNEC-də beynəlxalq elmi müsabiqə başladı
UNEC-də beynəlxalq layihə olan “Science Slam” adlı elm müsabiqəsinə start verildi. Elmin populyarlaşdırılmasına, xüsusən tələbələr arasında  elmi fəaliyyətin stimullaşdırılmasına xidmət edən layihə ölkədə ilk dəfə olaraq universitetdə reallaşdırılıb. TEC-in təşkilatlığı  keçirilən tədbirə Əmtəşunaslıq, Texnologiya və Dizayn fakültələrinin tələbələri qatılıb.
TEC sədrinin elmi məsləhətçisi, dos. Emin Qəribli ilk olaraq Science Slam müsabiqəsi haqda məlumat verib. Bildirib ki, layihənin şərtlərinə uyğun olaraq, universitetlərdə  məruzəçilərin elmi tədqiqatları dinlənilir. Layihənin önəmi ondan ibarətdir ki, dinləmələr yalnız qeyri-rəsmi şəraitdə, musiqi və vizual görüntülərlərin müşayiətilə aparılır. İzləyicilər bəyəndikləri tədqiqat işini alqışlayır,  daha çox alqış qazanan tədqiqatçılar isə qalib hesab edilir.
TEC-in sədri Əvazağa Məlikov müsabiqənin daha geniş yayıldığı Almaniya, Rusiya, Türkiyə və digər Avropa ölkələrinin təcrübəsindən danışaraq, ölkəmizdə neft kapitalının insan kapitalına çevrilməsi sahəsində “Science Slam”ın  əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb.
Tədbir tələbələrin təqdimatları ilə davam edib. Dinləyicilər öz alqışlarıyla ən yaxşıları müyyən ediblər. Müasibəqədə 1-ci yerin qalibi Lalə Orucova olub. 2-ci, 3-cü yerləri isə Faiq Talıblı və Zöhrə Şıxıyeva bəlüşüb. Alqışları müyyən etmək üçün səs-küyü müyyən edən avadanlıqdan da istifadə olunub.
Sonda E.Qəribli bildirib ki, UNEC rektoru, professor Ədalət Muradovun təşəbbüsü ilə universitet ümumrespublika Science Slam müsabiqəsinə ev sahibliyi edəcək. Müsabiqədə Azərbaycanın digər universitetlərinin tələbələri iştirak edəcək.

Международный научный конкурс в UNEC
В UNEC дается старт научному конкурсу “Scine Slam”, который является международным проектом. Проект, служащий популяризации науки, в частности стимулированию научной деятельности среди студентов, впервые в стране реализуется в университете. В конкурсе, проводимом при организационной поддержке СНО, приняли участие студенты факультетов Товароведения, Технологии и дизайна.
Научный консультант председателя СНО, доц. Эмин Гарибли дал информацию о конкурсе. Он отметил, что в соответствии с условиями проекта в университетах заслушиваются научные исследования докладчиков. Сущность проекта заключается в том, что слушания проходят в только лишь в неофициальных условиях, в музыкальном и визуальном сопровождении. Участники аплодируют понравившейся исследовательской работе, победителем считается исследователь, завоевавший больше всего аплодисментов.
Председатель СНО Авазага Меликов рассказал о конкурсе, который более широко распространен в Германии, России, Турции и других европейских странах. Он особо подчеркнул о значении проекта “Scinece Slam” в сфере превращения в стране нефтяного капитала в человеческий капитал.
Мероприятие продолжалось презентациями студентов. Слушатели своими аплодисментами определили лучшего. На конкурсе 1 место завоевала Лала Оруджова, а на 2 и 3 местах Фаиг Талыблы и Зохра Шыхыева. Для определения аплодисментов было использовано шумовое оборудование.
В конце Э.Гарибли отметил, что по инициативе ректора UNEC, профессора Адалата Мурадова университет будет хозяином общереспубликанского конкурса Scince Slam. В конкурсе примут участие также студенты других университетов Азербайджана.