UNEC-də əlavə təhsilə qəbul prosesinə start verilib
2014-cü ildən əlavə təhsil və əcnəbi vətəndaşların UNEC-ə qəbul prosesi tamamilə elektronlaşdırılaraq internet vasitəsilə həyata keçirilir. Hazırda mərkəzdə əlavə təhsillə bağlı sənəd qəbulu üçün iki elektron platforma fəaliyyət göstərir. Əlavə təhsillə maraqlanan istənilən şəxs www.kabinet.unec.edu.az vasitəsi ilə özünə şəxsi kabinet açaraq, tələb edilən sənədləri birbaşa oraya yükləyə bilər. Bu, həm vaxta qənaət edir – istənilən vətəndaşın əlavə təhsil almaq üçün ucqar bir kənddən, başqa bir şəhərdən, ölkədən yol qət edib universitetə gəlməsinə ehtiyac qalmır, müvafiq sənədlər elektron formada göndərilir, həm də qəbul prosesinin tam şəffaf və obyektiv aparılmasını təmin edir, subyektiv və kənar pozucu təsirlərin aradan qaldırılmasına tam şərait yaradır.
UNEC-də əlavə təhsil iki istiqamətdə reallaşdırılır: təkrar ali təhsil və yenidənhazırlanma təhsili. Təkrar ali təhsil almaq hüququ qazanan şəxslər həm əyani, həm də qiyabi əsaslarla təhsil ala bilərlər. Burada təhsil ikinci kursdan başlanılır. Yenidənhazırlanma təhsili üzrə tədris müddəti 1 ildir. İstər yenidənhazırlanma təhsili, istərsə də təkrar ali təhsil almaq üçün müraciət edənlərin sənədlərinin qəbulu və emalı üçün UNEC-in rektorunun sədrliyi ilə xüsusi “Sənəd qəbulu komissiyası” fəaliyyət göstərir. Müraciət edənlərin baza diplomları həqiqiliyinin müəyyənləşdirilməsi məqsədilə Təhsil Nazirliyinə araşdırılmaya göndərilir. Yenidənhazırlanma təhsili almaq üçün müraciət edənlərin baza təhsili diplomlarının uyğun olub-olmaması ilə bağlı müvafiq qaydada yoxlamalar aparılır və fənn fərqi imkan verən şəxslərin yenidənhazırlanma təhsili almasına icazə verilir.
Təkrar ali təhsildə də, həmçinin müraciət edənlərin baza diplomlarının həqiqiliyi ilə bağlı Təhsil Nazirliyinin razılığı əldə edildikdən sonra həmin şəxslər tələbə adını qazanır.
Bu gün əmək bazarında əsas maraq doğuran ixtisaslardan olan maliyyə, mühasibat uçotu və audit, iqtisadiyyat, dünya iqtisadiyyatı ixtisaslarında təhsil almaq üçün daha çox müraciət qeydə alınır.
Artıq UNEC-də sənəd qəbuluna start verilib və qəbul prosesi 5 iyun – 1 avqust 2017-ci il tarixlərində həyata keçiriləcəkdir. Hazırda sənədlər sistemə yükləndikcə, komissiya mütəmadi olaraq məlumatların emalını həyata keçirir. Nəticələr avqustun 1-dən sonra açıqlanacaq.

В UNEC дан старт процессу приема на дополнительное образование
С 2014 года процесс приема на дополнительное образование, а также иностранных граждан в UNEC полностью электронизирован и осуществляется посредством интернета. В настоящее время в связи с дополнительным образованием в центре приема документов функционируют две электронные платформы. Любой человек, интересующийся дополнительным образованием, посредством www.kabinet.unec.edu.az может открыть свой личный кабинет и загрузить требуемые документы. Это сэкономит время – гражданам не остается никакой необходимости преодолев путь с отдаленной деревни или с другого города приехать в университет. Соответствующие документы направляются в электронной форме, что создает условия для проведения процесса приема совершенно прозрачно и объективно, а также устранения негативных явлений.
В UNEC дополнительное образование реализуется в двух направлениях: высшее образование переподготовки и дополнительное образование. Лица, получившие право на получение повторного высшего образования, могут обучаться как на очном, так и на заочном отделениях. Здесь обучение начинается со второго курса. Срок обучения для получения дополнительного образования год. Для приема и обработки документов обратившихся для получения дополнительного и повторного высшего образования под председательством ректора UNEC действует специальная «Комиссия по приему документов». С целью определения подлинности базовые дипломы направляются в Министерство образования. В связи с определением соответствия диплома базового образования обратившихся для получения дополнительного образования в соответствующем порядке проводится контроль. Лицам, сдавшим экзамен по разнице дисциплины, дается право на получение дополнительного образования.
То же самое в повторном высшем образовании, после получения разрешения Министерства образования о подлинности дипломов указанные лица получают право носить имя студента.
Сегодня зарегистрировано еще больше обращений по поводу получения образования по специальностям – финансы, бухгалтерский учет и аудит, экономика, мировая экономика, к которым очень большой интерес на рынке труда.
В UNEC дан старт приему документов. Процесс приема будет осуществляться с 5 июня по 1 августа 2017 года. В настоящее время документы загружаются в систему, комиссия постоянно проводит обработку поступившей информации. Результаты будут обнародованы после 1 августа.