UNEC-də “Expo 2025” təqdimat görüşü
UNEC-də Beynəlxalq Sərgilər Bürosunun 2025-ci ildə keçiriləcək Ümumdünya Sərgisinə ev sahibliyi üçün Bakı şəhərinin namizədliyinin irəli sürülməsinə həsr olunan tədbir keçirilib.
UNEC-in Tələbələrlə iş üzrə prorektoru, dosent Səadət Qəndilova son illərdə ölkəmizin bir sıra irimiqyaslı tədbirlərə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyini bildirərək, bütün bunların prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın məqsədyönlü fəaliyyətlərinin və ardıcıl səylərinin nəticəsi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi, Beynəlxalq standartların tətbiqi bölməsinin müdiri Məryəm Cəfəradə “Expo layihəsi, səhiyyənin gələcəyi” mövzusunda çıxış edib. O, “Expo 2025”-in beynəlxalq əhəmiyyətindən və ölkəmizdə keçirilməsindəki məqsədindən danışıb. “Expo 2025” Bakı layihəsi haqqında təqdimatı nümayiş etdirən M.Cəfərzadə “Expo 2025”-in həm də beynəlxalq dəstək və imkanlar yaradan bir layihə olduğunu diqqətə çatdıraraq hazırda Azərbaycanın Rusiya və Yaponiya ilə ev sahibliyi uğrunda rəqabət apardığını vurğulayıb.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Məşğulluq və Demoqrafiya şöbəsinin müdir müavini Rəna Abdullayeva “Məşğulluğun gələcəyi” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək BƏT-ə üzv ölkələrdə milli dialoqların əsas müzakirə mövzuları və dünya əmək bazarında mövcud vəziyyətdən, məşğulluğun gələcək perspektivli sahələrindən danışıb.
“Təhsilin gələcəyi” mövzusunda çıxış edən Təhsil Nazirliyinin sektor müdiri, Expo təhsil mövzusunun eksperti Cəsarət Valehov isə “İnsan kapitalını inkişaf etdirərək daha yaxşı gələcək quraq” devizi ilə Azərbaycanın ev sahibliyini irəli sürməsinin ölkəmizdə insan kapitalına verilən yüksək dəyər kimi qiymətləndirib və 2025-ci ilədək dünyanı dəyişəcək texnoloji trendlərdən söz açıb.
Görüşdə bildirilib ki, FutureScape for Worldwide Digital Transformation IDC şirkətinin hesablamalarına görə, 2019-cu ilin sonuna qədər dünya rəqəmsal transformasiya bazarı 2017-ci ilə nisbətən 42% artaraq, 1,7 trilyon dollara çatacaq. Tədbirdə bu rəqəmlərin təhsil bazarına necə təsir edəcəyi barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Встреча в UNEC – представление “Expo 2025”
В UNEC состоялось мероприятие, посвященное выдвижению кандидатуры города Баку в качестве принимающей стороны на проведение предстоящей в 2025 году Всемирной выставки Международным бюро выставок.
Проректор по работе со студентами UNEC, доцент Саадат Гандилова отметила о ряде крупномасштабных мероприятий, осуществляемых в последние годы в  нашей стране, выступившей на высоком уровне в качестве принимающей стороны, что является результатом целенаправленной деятельности и последовательных усилий Президента Ильхама Алиева и  Первого вице-президента Мехрибан Алиевой.
Начальник отдела по Применению международных стандартов Министерства молодежи и спорта Азербайджанской Республики Марьям Джафарзаде выступила по теме «Проект Expo, будущее здравоохранения».  Она рассказала о международном значении  “Expo 2025” и цели проведения у нас в стране. Продемонстрировав презентацию о Бакинском проекте “Expo 2025”, М.Джафарзаде отметила, что “Expo 2025” проект, создающий международную поддержку и возможности, подчеркнула, что в настоящее время Азербайджан ведет конкуренцию с Россией и Японией за выступление в качестве принимающей стороны.
Заместитель начальника отдела Занятости и демографии Министерства труда и социальной защиты населения Рена Абдуллаева выступила с докладом по теме «Будущее занятости». Она рассказала  об основных обсуждаемых темах национальных диалогов в странах-членах МОТ и существующем положении  на мировом рынке труда, перспективных сферах занятости.
Выступивший по теме «Будущее образования» заведующий сектором Министерства образования, эксперт образовательной темы Expo Джасарат Валехов под девизом «Будем развивать человеческий капитал для прекрасного будущего» оценил выдвижение Азербайджана в качестве принимающей стороны как высокую оценку, данную человеческому капиталу,  и рассказал о технологических трендах, которые изменят мир до 2025 года.
На встрече было отмечено, что по подсчетам компании Future Scape for Worldwide Digital Transformation IDC до конца 2019 года мировой рынок цифровой трансформации поднимется на 42% в сравнении с 2017 годом, составив  1,7 триллиона доллара. На мероприятии состоялся обмен мнениями по вопросу влияния этих цифр на рынок образования.