UNEC-də gənc tədqiqatçı və tələbələr üçün konfrans keçirilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 93-cü ildönümünə həsr edilən gənc tədqiqatçı və tələbələr üçün “Heydər Əliyev və Azərbaycanın müasir inkişafı” mövzusunda konfrans keçirilib.
Konfransın plenar içlasında Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanın iqtisadi inkişafında misilsiz xidmətlərindən söz açıb. Sonra plenar proqrama uyğun olaraq konfrans öz işinə başlayıb.
UNEC-in dissertantı E.İsmayılova, mağistrant N.Şıxalızadəvə tələbə S.Haşımlının məruzələri dinlənilib. Məruzələrin müzakirəsindən sonra konfrans öz işini bölmələr üzrə davam etdirib.

A Conference held for Young Researchers and Students of UNEC
Young researchers’ conference on “Heydar Aliyev and Azerbaijan’s Modern Development” dedicated to the 93rd Anniversary of the National Leader Heydar Aliyev’s birthday has been organized by the Department of Science of Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Head of the Department Science, Professor Zahid Mammadov spoke about the great leader Heydar Aliyev’s unprecedented contributions to the development of Azerbaijan economy during the plenary session of the conference. Afterwards the conference continued its work in accordance with the plenary program.
Reports by UNEC’s nominee doctor E. Ismayilova, graduate student N.Shixalizade and the undergraduate student S. Hashimli were heard. The conference continued its work on sections after the reports’ discussion.