UNEC-də İKT və innovasiyaların inkişafında dövlət dəstəyi mexanizmləri müzakirə olunub
UNEC-də “İKT və innovasiyaların inkişafında dövlət dəstəyi mexanizmləri” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
İnformasiya Texnologiyaları İnkişafı Dövlət Fondunun (İTİDF) və “İnformasiya iqtisadiyyatı və texnologiyaları” kafedrasının təşkilatçılığı ilə keçirilən elmi seminarda Texnologiya və dizayn fakültəsinin professor-müəllim heyəti, İnformasiya texnologiyaları və sistem mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil alan tələbələr iştirak edib.
“Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin istiqamətlərindən danışan “İnformasiya iqtisadiyyatı və texnologiyaları” kafedrasının dosenti Təranə Əliyeva UNEC-də yaradılan “Texniki Təhsil Qrupu”nun qarşısında qoyulan vəzifələri açıqlayıb. Ölkədə startap hərəkatının genişlənməsi, innovativ layihələrin inkişafı və bu sahədə mövcud problemlər haqqında fikir mübadiləsi aparılmasının vacibliyini qeyd edən T.Əliyeva seminarın İTİDF ilə əməkdaşlıq çərçivəsində keçirilməsinin səmərəli olacağını iştirakçıların nəzərinə çatdırıb.
Elmi seminarda UNEC-in SABAH Mərkəzinin müəllimi, İTİDF-nin Layihələrlə iş sektorunun aparıcı məsləhətçisi Anar Cəfərov məruzəsi ilə çıxış edib. Fondun əsas məqsədlərinı açıqlayan A.Cəfərov innovativ sahibkarlığın, intellektual biznesin və startap ekosisteminin inkişafında ali məktəblərdə yaradılan innovativ binzes inkubatorların, texnoloji transfer mərkəzlərinin, akseleratorların, həmçinin Fondun dəstək proqramlarının rolu və mexanizmləri haqqında məlumat verib. O, Fond tərəfindən keçirilən 5 qrant müsabiqəsi üzrə qalib olan 112 layihənin 29-nun tələbələr tərəfindən təqdim edildiyini, bu günə kimi Fondun ölkənin 10-a yaxın aparıcı ali məktəblərində innovativ biznes inkubatorlarının yaradılmasına dəstək verdiyini xüsusi vurğulayıb.
Seminarda mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib. “Fizika və kimya” kafedrasının müdiri, professor Rövnəq Rzayev elmi tədqiqat işlərinin aparılmasında informasiya texnologiyalarının yalnız tətbiqinə deyil, eyni zamanda onların inkişafı istiqamətində fəaliyyətin genişləndirilməsinə xüsusi diqqət yetirilməsi məsələlərinə toxunub. “Müəssisənin iqtisadiyyatı” kafedrasının müdiri, dosent  Əli Hacıyev elmi seminarın mövzusunun aktuallığını vurğulayaraq, bu əməkdaşlıq çərçivəsində UNEC-in müəllim və tələbə kollektivinin mövcud layihələr, onların planlaşdırılması və həyata keçirilməsi prosedurları haqqında geniş məlumatlandırılmasının daima diqqətdə saxlanılmasını təklif edib. Texnologiya və dizayn fakültəsinin dekanı, professor Vəkil Hüseynov fakültənin professor-müəllim heyətini, tələbələri startap layihələrinə cəlb etmək məqsədilə gələcəkdə bu əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin vacibliyini bildirib.

The mechanisms of state support for the development of ICT and innovations have been discussed at UNEC
The scientific seminar on the topic “The mechanisms of state support for the development of ICT and the innovations”was held at UNEC.
The academic teaching staff of the Technology and design faculty, the students getting the education in Information Technologies and Systems Engineering specialities participated in the scientific seminar held with the organization of the State Fund for Development of Information and Communication Technologies (SFDICT) and the chair of “Information economy and Technologies”.
Tarana Aliyeva, the associated professor of the Information economy and Technologies chair speaking about the directions of the “Strategic Road Map on the Development of telecommunication and information technologies in the Azerbaijan Republic”, outlined the tasks set before  the “Technical Teaching Group”  created at UNEC.
T.Aliyeva, noting the importance of expanding the startup movement in the country, developing the innovative projects and exchanging views on the problems existing in this field, drew to the attention of the participants that the seminar would be productive in the framework of coopertaion with the State Fund for Development of Information and Communication Technologies (SFDICT).
In the scientific seminar Anar Jafarov, the teacher in the SABAH Center at UNEC, the leading consultant of  the sector of the SFDICT for work with the projects made the presentation. A. Jafarov, clarifying the main goals of the fund, gave the information about the role of the innovative business incubators, the technological transfer centers, the accelerators, created in higher education institutions in the development of the enterpreneureship, the intellectual business  and the stratup ecosystems, as well as the role of the support programs and mechanisms of the Fund. He emphasized  that , 29 out of 112 winning projects of the 5 grant competitions held by the Fund had been presented by the students, and the Fund had been supporting up- today the creation of innovative business incubators in approximately 10 leading higher education institutions of the country.
In the seminar, the particiapants exchanged the views on the topic and made proposals. The head of the chair “Physics and chemistry” , professor Rovnag Rzayev touched upon the issues of not only application of the information technologies in scientific research, but also paying the special attention to expansion of their activity in the direction of their development. The head of the chair “Economics of enterprise”, the associated professor Ali Hajiyev underlined the topicality of the subject of the scientific seminar and suggested that, within the framework of this coopertaion, the teachers and students staff of  UNEC should constantly kept informed about the existing projects, their planning and implementation procedures. The dean of Technology and Design faculty, professor Vəkil Huseynov noted the importance of the further expanding this cooperation for the purpose of attracting the academic teaching staff and the  students of the faculty to the startup projects.