1949-cu ildə Gürcüstanda anadan olmuşdur.
1970-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun «Sənayenin iqtisadiyyatı» fakultəsini bitirmişdir. İnstitutu bitirdikdən sonra laborant vəzifəsində çalışmışdır.
1974-cü ildə aspiranturanı bitirmiş və həmin ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun Elmi şurasında namizədlik (fəlsəfə doktoru) dissertasiyasını müdafiə etmişdir. 1983-cü ildən dosent elmi vəzifəsinin diplomunu almışdır.
1976-1983-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi Akademiyasında baş müəllim və kafedra müdiri vəzifələrində işləmişdir. 1983-1987-ci illərdə Azərbaycan Texniki Universitetin «İqtisadi nəzəriyyə» kafedrasında dosent vəzifəsində çalışmışdır.
1987-ci ildən etibarən yenidən UNEC-də fəaliyyətə başlamışdır və müxtəlif dövrlərdə universitetin «Müəssisənin iqtisadiyyatı» kafedrasının dosenti və bu kafedranın müdiri vəzifəsində işləmişdir.
2000-2008-ci illərdə UNEC-in «İstehsal və xidmət sahələrinin iqtisadiyyatı» fakultəsinin dekanı vəzifəsini icra etmişdir.
2009-2014-cü illərdə «Marketinq» kafedrasının müdiri olmuşdur. 100-dən artıq elmi məqaləsi, tədris-metodiki və tərcümə olunmuş tədris vəsaitləri dərc olunmuşdur.
2020-ci ilə kimi UNEC-in «Müəssisənin iqtisadiyyatı» kafedrasının müdiri olub.
2019-cu ilin martında dosent Əli Hacıyevə UNEC-in Fəxri Professoru adı verilmişdir.
UNEC-də İKT və innovasiyaların inkişafında dövlət dəstəyi mexanizmləri müzakirə olunub (26.12.2017)
UNEC-də Konstitusiya Günü (10.11.2017)
Bilik Fondunda iqtisadçı alimlərlə görüş keçirilib (05.07.2017)
Ağır sənaye: Maşınqayırmanın inkişafı və regional bazarda payının artırılması potensialı (“Respublika” qəzeti – 03.05.2017)
UNEC eksperti: Strateji Yol Xəritəsi postneft dövrünün inkişaf modelini yaradır (10.02.2017)
UNEC-də seminar: “Ağır sənaye və maşınqayırmanın inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin hədəfləri (27.01.2017)

Заведующий кафедрой «Экономика предприятия» к.э.н., доц. Гаджиев Али Вели оглы
В 1970 году окончил факультет «Экономика промышленности» Азербайджанского Государ­ст­венного Экономического института им.Д.Буниатзаде. После окончания института  работал на должности лаборанта.
В 1974 году окончил  аспирантуру и в этом же году в Ученом Совете АзИНХ защитил кандидатскую  диссертацию (доктора философии). В 1983 года получил диплом ученой должности доцента. В 1976 -1983 г.г. работал на должностях старшего преподавателя и заведующего кафедрой Азербайджанской Государственной академии  физической культуры.
В 1983 – 1987 г.г. работал на должности  доцента  кафедры «Эконо­мическая теория» Азербайджанского Технического Университета.
С 1987 года вновь начал работать в АГЭУ и в разные периоды работал доцентом кафедры «Экономика предприятия» и заведующим этой кафедрой.
В 2000-2008 г.г. исполнял обязанности декана факультета «Экономика производства и сферы обслуживания» АГЭУ.
С 2009 года является заведующим кафедрой «Маркетинг». За время работы опубликовал свыше 100 научных статей, учебно-методических и пере­веденных учебных пособий.
В настоящее время является заведующим кафедрой «Экономика предприятия».
TAG_4279DSC_48321-ali_1400DSC_7247DSC_0021ali_haciyevок
Эксперт UNEC: Стратегическая дорожная карта создает модель развития постнефтяной эпохи (10.01.2017)
Семинар в UNEC: Цели «Стратегической дорожной карты относительно развития тяжелой промышленности и машиностроения» (01.27.2017)