UNEC-də konfrans: “Elm və təhsilin vəhdəti: Qlobal çağırışlar və lokal imkanlar”
İyunun 7-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) birgə təşkilatçılığı ilə “Elm və təhsilin vəhdəti: Qlobal çağırışlar və lokal imkanlar” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
UNEC-də keçirilən tədbirdə universitetin rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, elm, təhsil və təcrübənin vəhdəti olmadan biznesdə uğur qazanmaq mümkün deyil. Rektor elmi tədqiqatların aparılmadığı universitetin orta məktəbdən fərqlənmədiyini vurğulayıb: “UNEC-də elmlə təhsilin vəhdətini daha yüksək səviyyədə təşkil etmək üçün “Elm və təhsilin vəhdəti: Qlobal çağırışlar və lokal imkanlar” mövzusunda konfrans keçirməyi qərara aldıq. Tədbirin əsas müzakirə mövzusu AMEA ilə UNEC arasında əməkdaşlıq olacaq”.
İstəyirik ki, müəllimin pedaqoji fəaliyyəti onun elmi tədqiqatları əsasında qiymətləndirilsin, deyən rektor bildirib ki, bunu nəzərə alaraq, UNEC-də Diskurs.az – virtual iqtisadi forumu və “UNEC ekspert” jurnalı yaradılıb. Bu resurslar müəllimlərimizə elmi tədqiqatlarının nəticələrini ictimaiyyətlə bölüşmək imkanı verir.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə elmlə təhsilin vəhdətinin vacibliyini vurğulayaraq, konfransın əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirib. Dövlətin elm və təhsilə qayğısından söz açan akademik, prezident İlham Əliyevin magistr və doktorantlara hərbi xidmətdən möhlət hüququ verilməsi ilə bağlı təşəbbüsünü alqışladığını bildirib: “Bu qərar elm və təhsildə kadr hazırlığına böyük zəmin yaradacaq, təhsildə fasiləsizliyi təmin edəcək. Tədqiqatçıların böyük əksəriyyəti qadınlardır. Yeni qərarın magistr və doktorantlar arasında oğlanların sayının artmasına da təsir edəcəyini ümid edirik”.
AMEA-nın prezidenti Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə universitetlərlə əlaqələri genişləndirməyin üstünlüklərindən danışıb. Bildirib ki, akademiyada universitetlər yaradılarsa, onlar gələcəkdə mükəmməl elm təhsil mərkəzlərinə çevriləcək.
Elm və təhsilin vəhdəti yeni tələblərə uyğun istiqamətdə yaradılmalıdır, deyən akademik, burada innovasiyanın da vacib faktor olduğunu bildirib.
AMEA-nın İctimai Elmlər bölməsinin akademik katibi, EA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova “İqtisadi biliklərin tədrisinin ictimai elmlər sahəsində əhəmiyyəti” mövzusunda danışıb: “O ölkə rəqabət sistemində üstünlüyə nail ola bilər ki, orada bilik iqtisadiyyatı öz əksini tapsın. Gələcək iqtisadiyyatın təməli elm və təhsilin vəhdətindədir. Akademik təhsillə biznes biliklərinin birləşməsi iqtisadi dinamikaya gətirib çıxaracaq”. Nəzəriyyə ilə təcrübənin bir-birindən uzaq düşdüyünü vurğulayan N.Axundova bu proseslərdə elmi tədqiqatların vacibliyini qeyd edib. Bildirib ki, elmi tədqiqatla məşğul olan müəllim iqtisadiyyatda gedən prosesləri daha yaxşı görə bilir.
UNEC-in elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov “Elm və təhsilin sintezi: dünya təcrübəsi və aktual meyllər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Professor elmi fəaliyyəti gücləndirmək, alimləri beynəlxalq aləmdə tanıtdırmaq məqsədi ilə, dünya təcrübəsini rəhbər tutaraq, ölkədə Elmi İstinad İnstitutunun təsis olunmasının vacibliyini vurğulayıb. Z.Məmmədov, eyni zamanda, professor-müəllim heyətinin elmi tədqiqat fəaliyyətinin yüksəldilməsi məqsədilə dərs yükünün azaldılmasını və bakalavr pilləsində “Elmi tədqiqatın əsasları” fənninin tədris olunmasını, tədrisə isə AMEA-nın professorlarının cəlb olunmasını təklif edib. Professor həmçinin, UNEC nəzdində Bakı Ali Bank Məktəbinin açılması fikrini də irəli sürüb.
Konfransda müzakirələr aparılıb, müxtəlif təkliflər səsləndirilib. Bildirilib ki, AMEA ilə UNEC-in vahid kitabxana şəbəkəsinin yaradılması, dərslik hazırlığı və birgə tədqiqatların aparılması elm və təhsilin vəhdətini təmin etməkdə vacib rol oynayacaq.
Sonda AMEA ilə UNEC arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb. Sənəddə birgə elmi-tədqiqatların aparılması, onların tədris prosesində tətbiqi, tanınmış alimlərin tədris prosesinə cəlb edilməsi, tədris-metodiki ədəbiyyatın işlənib hazırlanması və digər məsələlər öz əksini tapıb.

Конференция в UNEC: “Единство науки и образования: Глобальные призывы и локальные возможности”
7 июня состоялась научная конференция на тему «Единство науки и образования: Глобальные призывы и локальные возможности» Конференция была организована Азербайджанской национальной академии наук (АНАН) совместно с Азербайджанским государственным экономическим  университетом (UNEC).
На состоявшемся в UNEC мероприятии ректор, профессор Адалат Мурадов отметил, что без единства науки, образования и практики невозможно достичь успехов в бизнесе. Ректор подчеркнул, что университет, в котором не проводятся исследования, ничем не отличается от школы: “Для обеспечения в UNEC на высоком уровне единства науки и образования мы решили провести конференцию на тему «Единство науки и образования: Глобальные призывы и локальные возможности». Основной темой обсуждения мероприятия будет сотрудничество между АНАН и UNEC”.
Говоря о цели, заключающейся в  оценке педагогической деятельности на основе ее научных исследований,  ректор отметил о создании в UNEC виртуального экономического форума Diskurs.az и журнала «Эксперт UNEC». Эти ресурсы дают возможность преподавателям поделиться результатами своих научных исследований с общественностью.
Президент АНАН, академик Акиф Ализаде подчеркнув важность единства науки и образования, высоко оценил значение конференции. Коснувшись вопроса  заботы государства о науке и образовании, академик отметил, что приветствует инициативу Президента Ильхама Алиева в связи с предоставлением права на отсрочку от военной службы магистрам и докторантам: «Это решение создаст большую основу для подготовки  кадров в науке и образовании, обеспечит непрерывность в образовании. Большая часть исследователей являются женщины. Надеемся, что новое решение повлияет на увеличение числа мужчин среди магистров и докторантов».
Президент АНАН отметил о преимуществах расширения вместе с Министерством образования связей с университетами. Он подчеркнул, что если в академии будут созданы университеты, они превратятся в совершенный научный центр образования.
Академик отметил, что единство науки и образования должно создаваться в направлении соответствия новым требованиям, где важным фактором является инновация.
Секретарь академика отдела общественных наук АНАН, член-корр АН Наргиз Ахундова выступила по теме «Значение обучения экономическим знаниям в сфере общественных наук»: “Та страна может иметь преимущества в системе конкуренции страны, где нашли отражение знания экономики. Основа будущей экономики единство науки и образования. Объединение академического образования со знаниями бизнеса приведут к экономической динамике».  Говоря об отдаленности друг от друга теории и практики, Н.Ахундова подчеркнула о важности в этих процессах научных исследований.  Она отметила, что преподаватель, занимающийся научным исследованием, лучше видит происходящие в экономике процессы.
Руководитель научного отдела UNEC, профессор Захид Мамедов выступил с докладом на тему «Синтез науки и образования: мировая практика и актуальные тенденции. Профессор подчеркнул, что с целью усиления научной деятельности, признания ученых в международном пространстве, руководствуясь мировой практикой, необходимо учредить  в стране Институт научного индексирования. З.Мамедов в то же время предложил с целью повышения научно-исследовательской деятельности профессорско-преподавательского состава уменьшения учебной нагрузки и преподавания на ступени бакалавра дисциплины «Основы научных исследований»,  и привлечение для преподавания профессоров АНАН. Он также предложил открытие при UNEC Бакинской высшей банковской школы.
На конференции прошли обсуждения, прозвучали различные предложения. Было отмечено, что создание АНАН с UNEC совместной единой сети библиотек, разработка учебников, проведение совместных исследований сыграют важную роль в обеспечении единства науки и образования.
В завершении между АНАН и UNEC был подписан меморандум о сотрудничестве в сфере науки и образования. В документе нашли отражение проведение совместных научных исследований, применение их в  учебном процессе, привлечение известных ученых в учебный процесс, разработки учебно-методической литературы и другие вопросы.