UNEC-də konfrans: “Müstəqil Azərbaycanın inkişafı rəqəmlərdə”
Noyabrın 24-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Müstəqil Azərbaycanın inkişafı rəqəmlərdə” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib. Tədbir Azərbaycanın Dövlət Müstəqilliyinin bərpasının 25 illiyinə həsr edilib.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25-ci ildönümü ilə bağlı Prezident İlham Əliyevin sərəncamından irəli gələn tapşırıqların icrasını təmin etmək məqsədilə təhsil naziri müvafiq əmr imzalayıb. Əmrə əsasən, təhsil sektorunda silsilə tədbirlərin həyata keçirilməsinə dair tapşırıqlar var. Bugünkü konfransın həmin tədbirlər planı çərçivəsində təşkil olunduğunu vurğulayan rektor, son 25 ildə ölkənin inkişaf yoluna nəzər salaraq, az müddət ərzində sosial-iqtisadi sahədə müşahidə edilən böyük nailiyyətlərdən danışıb.
Dövlət Statistika Komitəsinin sədr müavini Yusif Yusifov “Müstəqil Azərbaycanın inkişafı rəqəmlərdə” mövzusunda çıxış edib. Komitənin sədr müavini 1991-2015-ci illərdəki iqtisadi dinamikanı, mühüm statistik göstəriciləri, o cümlədən son 10 ildəki davamlı sosail-iqtisadi inkişafı rəqəmlərlə təqdim edib.
Y.Yusifov  həmin dövrlərdə elm, təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, idman və digər sahələrdə qeydə alınan artım dinamikasından danışıb.
UNEC-in Elm və İnnovasiyalar mərkəzinin direktoru, professor Sakit Yaqubov “Azərbaycan təhsili müstəqillik illərində” mövzusunda təqdimatında 1991-2016-cı illər ərzində təhsildəki inkişaf meyllərinə xüsusi yer ayırıb. Mərkəz direktoru Ümummilli lider Heydər Əliyevin elm və təhsilə göstərdiyi diqqətdən danışaraq, son illərdə hər iki sahənin inkişafı istiqamətində atılan addımları statistik rəqəmlərlə qeyd edib.
Rektor Ə.Muradov UNEC-in əldə etdiyi bir neçə uğurlu nəticələrdən danışıb. Bildirib ki, ölkə üzrə MBA-da təhsilalanların 70%-i UNEC-i seçib. Son açıqlamalara görə, bu göstərici yeni tədris ilində 6.2% artıb. Universitetdə pedaqoji heyətin orta aylıq əmək haqqının 981 manat olduğunu deyən rektor, aparılan struktur islahatları sayəsində müəllimlərin maaşlarının daha da artırılacağını qeyd edib. Ə.Muradov məqsədin universitetə daha peşəkar müəllimləri cəlb etməklə, tələbələrə verilən biliyin səviyyəsinin artırılmasına nail olmaq olduğunu da vurğulayıb.
Rektor universitetin qazandığı nailiyyətlərin ictimaiyyətə daha dolğun çatdırılmasını təmin etmək məqsədilə “UNEC rəqəmlərdə” adlı məlumat kitabçasının dərc olunacağını qeyd edib.
Çıxışlardan sonra Dövlət Statistika Komitəsinin yenicə çapdan çıxmış “Müstəqil Azərbaycan 25 il” adlı kitabının ilk nüsxələri UNEC-ə hədiyyə edilib.
Elmi-praktiki konfrans müzakirələrlə davam edib.
Sonda UNEC-də “Elm aylığı” çərçivəsində keçirilən elmi məqalə müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıb. Universitetin professor-müəllim heyətinə diplom və sertifikatlar təqdim olunub.

24 ноября в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялась научно-практическая конференция на тему «Развитие независимого Азербайджана в цифрах».  Мероприятие посвящено 25-ой годовщине восстановления государственной независимости Азербайджана.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что в целях исполнения поручений, исходящих из распоряжения Президента Ильхама Алиева в связи с 25-летней годовщиной восстановления государственной независимости, министр образования подписал соответствующий приказ.   В соответствии с приказом, имеются поручения об осуществлении в секторе образования цикла мероприятий. Подчеркнув, что сегодняшняя конференция организована в рамках указанного плана мероприятий, ректор провел экскурс в пути развития страны за последние 25 лет, отметил о больших достижениях, наблюдаемых в социально-экономической сфере за короткое время.
Заместитель председателя Государственного комитета по статистике Юсиф Юсифов выступил по теме «Развитие независимого Азербайджана в цифрах». Заместитель председателя Комитета экономическую динамику в 1991- 2015 годах, важные статистические показатели, в том числе устойчивое социально-экономическое развитие за последние 10 лет представил в цифрах.
Ю.Юсифов рассказал о динамике роста в  научной, образовательной, спортивной, культурной и других сферах.
Директор Центра науки и инноваций UNEC, профессор Сакит Ягубов в своем докладе на тему «Образование в Азербайджане в годы независимости» отвел специальное место критериям развития образования в течение  1991-2016 годов. Директор Центра отметил о внимании, проявленном Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым науке и образованию, предпринятые шаги в направлении развития двух сфер за последние годы выразил статистическими показателями.
Ректор А.Мурадов отметил о некоторых успешных результатах, достигнутых UNEC. Он подчеркнул, что 70% обучающихся в МБА по стране  выбрали UNEC. По последним данным, этот показатель в новом учебном году поднялся в 6.2%. Ректор отметил, что средняя заработная плата педагогического состава университета составляет  981 манат, подчеркнул, что благодаря проведенным структурным реформам зарплата преподавателей увеличится еще больше.  А.Мурадов также подчеркнул, что целью является привлечение в университет более профессиональных преподавателей, достижение уровня знаний, получаемых студентами.
В целях достоверного доведения до общественности достижений университета ректор отметил о разработки справочника под названием  “UNEC в цифрах”.
После выступлений первые экземпляры опубликованной книги Государственного комитета по статистике «25 лет независимому  Азербайджану» были подарены UNEC.
Научно-практическая конференция продолжалась обсуждениями.
В конце были награждены победители проведенного в UNEC конкурса научных статей в рамках «Месяца науки». Профессорско-преподавательскому составу университета были вручены дипломы и сертификаты.