UNEC-də Magistratura səviyyəsində tədrisin yeni standartları hazırlanır
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov magistraturaya qəbul olan 1-ci kurs tələbələri ilə görüş keçirib.
Rektor ilk olaraq universitetin magistratura səviyyəsində tədrisin hazırki səviyyəsinə münasibətini bildirib. “Bir çox hallarda magistraturada tədris bakalavr səviyyəsindəki tədrisin davamıdır” – deyən universitet rəhbəri burada tədris edilən əksər fənlərin əmək bazarının tələblərinə cavab vermədiyini də bildirib.
Rektor daha sonra UNEC-in magistratura ilə bağlı hədəflərindən danışıb. Bildirib ki, magistraturada fənlərin sayı əhəmiyyətli dərəcədə azaldılaraq, bazarın tələblərinə uyğunlaşdırılmalıdır. “Artıq ixtisasların siyahısına və tədris proqramlarına baxılır”- deyən rektor prosesin yekunlaşmaq üzrə olduğunu bildirib. Əlavə edib ki, magistratura səviyyəsində tədrisə dair yeni standartlar hazırlanır.
Daha sonra magistrlar onları narahat edən sualları verib və təkliflərini rektora çatdırıblar. Tələbələr müəllimlər qarşısında qoyulan tələblərin artırılmasını istəyiblər.
Təkliflərin dəyərləndiriləcəyini bildirən rektor tədbir zamanı aidiyyatı struktur rəhbərlərinə tapşırıq verərək, dekabr ayında tələbələr arasında məmnuniyyət sorğusunun keçirilməsini tapşırıb. Bildirib ki, bu sorğular əsasında tələbələr dərs deyəcək müəllimləri özləri seçə biləcəklər.

В UNEC разрабатываются новые стандарты обучения на уровне магистратуры
Ректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) профессор Адалят Мурадов провел встречу с первокурсниками, получающими образование в  магистратуре.
Вначале ректор высказал свое отношение к настоящему уровню обучения в магистратуре университета. «Во многих случаях, обучение в магистратуре является продолжением обучения на уровне бакалавра», — говоря так, руководитель университета заявил, что преподаваемые здесь большинство предметов не отвечает требованиям рынка труда.
Далее ректор говорил о целях, которые он видит перед магистратурой. Он отметил, что необходимо значительно уменьшив количество предметов в магистратуре, привести его в соответствие с требованиями рынка. Говоря о том, что «Уже рассматривается список предметов и учебных программ», ректор заявил, что этот процесс близится к завершению. Он добавил, что разрабатываются новые стандарты обучения на уровне магистратуры.
Далее магистры задали вопросы, волнующие их, и донесли до ректора свои предложения.  Студенты выразили пожелание о том, чтобы повысить требования к преподавателям.
Заявив о том, что рассмотрит все предложения студентов, ректор распорядился о проведении в декабре опроса среди студентов о преподавателях, организацию которого он поручил руководителям соответствующих структур университета.  Он отметил, что на основе опроса, студенты смогут сами выбирать для себя преподавателя.