UNEC-də Məzun Günü keçirilib: 5300-ə yaxın tələbə məzun adını qazandı
Bakı Kristall Zalda keçirilən Məzun Günündə universitetin rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, məzunlar və valideynlərlə yanaşı, UNEC-in fəxri məzunları olan kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, digər dövlət rəsmiləri, millət vəkilləri, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə Dövlət Himni səsləndirilib, sonra Elmi Şuranın üzvləri səhnəyə dəvət olunublar.
Açılış nitqi ilə çıxış edən rektor, professor Ədalət Muradov bu ilki Məzun Günündə ilk dəfə olaraq, Zaqatala filialının tələbələrinin də iştirak etdiyini diqqətə çatdıraraq, bütün məzunlara təbriklərini ünvanlayıb: “Əziz məzunlar, bu gün böyük fərəh və iftixarla məzun olursunuz. Universitetdə qazandığınız bilik və bacarıqlarla Azərbaycanın iqtisadi inkişafına, parlaq gələcəyinə öz töhfələrinizi verəcəyinizdən əminəm. Bu əminlik Ümummilli lider Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi və bu gün Prezident İlham Əliyevin böyük həssaslıqla davam etdirdiyi gənclər siyasətinə, eləcə də Birinci vitse-president Mehriban xanım Əliyevanın təhsilə daim diqqət və qayğısına əsaslanır. Bu yolda UNEC ailəsi olaraq, daim sizlərə dəstək olmağa davam edəcəyik”.
Rektor bu il UNEC-dən 3659-u bakalavr, 1605-i magistr olmaqla, 5264 tələbənin məzun olduğunu deyib. Onlardan 6 tələbənin 4 il əvvəl reallaşdırılmağa başlanılan Universitet Daxili İki Diplom proqramının ilk məzunları olduğunu diqqətə çatdırıb.
UNEC-in fəxri məzunu, kənd təsərrüfatı naziri, Məcnun Məmmədov məzunları təbrik edərək, onları ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tam bərpa etmiş ölkənin ilk məzunları adlandırıb. 20 il öncə İqtisad Universitetindən məzun olduğunu deyən nazir, tələbəlik dövrünü həyatın ən dəyərli günləri adlandırıb. Nazir gənclərə daima öz üzərlərində çalışmağı, peşəkarlıq səviyyələrini artırmağı və sevəcəkləri işlə məşğul olmağı tövsiyə edib. Ölkənin gələcək inkişafının məhz savadlı və bacarıqlı gənclərdən asılı olduğunu vurğulayıb.
Çıxışdan sonra rektor Ədalət Muradov UNEC-in fəxri məzunu olan Məcnun Məmmədova bütün qiymətlərinin “Əla” olduğu bakalavr diplomunun əlavəsini təqdim edib.
Məzun Günündə UNEC-in Universitet Daxili İki Diplom proqramının ilk məzunları da səhnəyə dəvət olunublar. Proqramın 6 nəfər məzununa hədiyyələr təqdim edilib.
UNEC-i bakalavr səviyyəsi üzrə ən yüksək ortalama (99,33) ilə bitirən Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin (ISE) tələbəsi Sübhan Əlizadə çıxış edərək, bu illər ərzində ona dəstək olan valideynlərinə, müəllimlərinə və tələbə yoldaşlarına təşəkkürünü bildirib.
Məzunların andiçmə mərasimindən sonra UNEC-in bayrağı III kursu ən yüksək ortalama ilə bitirən tələbəyə təqdim edilib.
Məzun Günü ənənəvi və həyəcanlı “papaqatma” mərasimindən sonra xalq artisti Aygün Kazımovanın ifasında populyar mahnılarla və məşhur DJ-lərin musiqi nömrələri ilə davam edərək, məzunlara sevincli və çoşğulu anlar yaşadıb.

Graduation Day is held at UNEC: about 5,300 students gain the title of graduate
Along with the university administration, the academic staff, the graduates and the parents,   the Graduate Day held in Baku Crystal Hall was attended by the Honorary graduates of UNEC, Minister of Agriculture Majnun Mammadov, Minister of Youth and Sports Farid Gayibov, other state officials, members of parliament, and public representatives.
The National Anthem was played at the event, and then members of the Scientific Council were invited to the stage.
Speaking at the opening speech, Rector, Professor Adalat Muradov, , noted that the students of Zagata branch also participated for the first time on this year’s graduation day and congratulated all the graduates: “Dear graduates, today you are graduating with great joy and pride. I am sure that with the knowledge and skills you gained at the university, you will contribute to the bright future of the economic development of Azerbaijan. This certainty is based on the youth policy defined by the national leader Heydar Aliyev, which today President Ilham Aliyev continues with great sensitivity, and First Vice-President Mehriban Aliyeva’s constant attention and concern for education. In this way, as the UNEC family, we will continue to support you.”
The rector said that 5,264 students graduated from UNEC this year, 3,659 of them with bachelor’s degrees and 1,605 master’s degrees. He pointed out that 6 of them are the first graduates of the Internal Two Diploma Program of the University, which was started 4 years ago.
Honorary graduate of UNEC, Minister of Agriculture, Majnun Mammadov congratulated the graduates and called them the first graduates of the country that fully restored its territorial integrity and sovereignty. Saying that he graduated from the University of Economics 20 years ago, the minister called his studentship the most valuable days of his life. The minister advised young people to always work on themselves, increase their level of professionalism and do what they love. He emphasized that the future development of the country depends on educated and skilled young people.
After the speech, Rector Adalat Muradov presented Majnun Mammadov, an honorary graduate of UNEC, with a bachelor’s diploma supplement with all grades “Excellent”.
On the Graduation Day, the first graduates of UNEC’s University Internal Two Diploma Program were also invited to the stage. Gifts were presented to the first graduates of the program.
International School of Economics (ISE) student Subhan Alizadeh, who graduated from UNEC with the highest GPA (99.33) at the bachelor’s level, gave a speech and expressed his gratitude to his parents, teachers and fellow students who supported him during these years.
After the graduation ceremony, the flag of UNEC was presented to the student who finished the III course with the highest GPA.
After the traditional and exciting “hat toss” ceremony, the graduation day continued with popular songs performed by folk artist Aygün Kazimova and pieces of music by famous DJs, giving the graduates joyful and exciting moments.