UNEC-də qış imtahan sessiyası başladı
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) 2016/17-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyası başlayıb. Bu gündən start verilən yeni sessiya dövründə də tələbələrin biliyinin obyektiv qiymətləndirilməsi və şəffaflığın təmin edilməsi prioritet seçilib. Bununla bağlı UNEC-də bir sıra yeniliklər tədbiq edilib.
Bu il də UNEC-də imtahanlar ictimaiyyətə açıq keçiriləcək. Sessiya dövründə ilk dəfə olaraq QHT nümayəndələri tələbələr arasında sessiya ilə bağlı anonim sorğu keçirəcəklər. Sorğunun nəticələri imtahanların təşkili və tələbə biliyinin qiymətləndirilməsi ilə bağlı real vəziyyəti ortaya çıxaracaq. Qarşıya çıxan problemlərin həlli üçün müvafiq addımlar atılacaq.
Qış imtahan sessiyasının bir yeniliyi də ondan ibarətdir ki, bu il universitetin “Qaynar xətt” (146-1-3) xidməti QHT, KİV və ictimaiyyət nümayəndələrinə həvalə ediləcək. Xidmətə daxil olan müraciət və şikayətləri, eyni zamanda onların araşdırılmasına da yalnız onlar nəzarət edəcək.
Sessiyanın sonuna kimi UNEC-də kitabxana və oxu zalları axşam saat 22.00-dək işləyəcək. Tələbələr imtahana hazırlaşarkən yaranan sıxlığın aradan qaldırılması üçün bütün tədris binalarında fasiləsiz internetlə təmin edilən xüsusi auditoriyalar ayrılıb.
Sessiya dövründə hər həftənin şənbə günü saat 10:00-12:00-da UNEC rektorunun “Açıq qapı” günü keçiriləcək. UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov KİV və QHT nümayəndələrini “Açıq qapı” günlərində, həm də imtahan sessiyasında yaxından iştirak etməyə dəvət edib: “Universitetdə təhsilin keyfiyyətinin davamlı təkmilləşdirilməsi üçün sizin rəyiniz bizim üçün çox əhəmiyyətlidir”.
Qeyd edilənlər rektorun qış imtahan sessiyasının başlaması münasibəti ilə tələbə və valideynlərə müraciətində də öz əksini tapıb. Müraciətdə bildirilib ki, imtahan sessiyası ictimaiyyətə açıq keçirilir və istənilən valideyn övladının imtahanını izləyə bilər. Jurnalistlər isə “nəzarətçi” qismində imtahanlara cəlb ediləcəklər.
Zaqatala filialında, Maliyyə-İqtisad Kollecində də imtahanlar eyni qaydada keçiriləcək.
UNEC-də qış imtahan sessiyası fevralın 2-də yekunlaşacaq. Hər bir kurs üzrə ən çox bal toplayan 15 tələbəyə ikinci əlaçı təqaüdü veriləcək. Məqsəd həm də UNEC tələbələrinin təhsilə olan maraqlarının stimullaşdırılmasıdır.

В UNEC началась зимняя экзаменационная сессия
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) началась зимняя экзаменационная сессия 2016/17 учебного года. В период новой сессии, которая стартует в университете, приоритетом будет выбрана объективная оценка знаний студентов и обеспечение прозрачности. В связи с этим в UNEC проведен ряд новшеств.
Как всегда в этом году тоже экзамены в UNEC будут проведены открыто для общественности. Впервые в течение семестра представители НПО в связи с сессией проведут среди студентов анонимный опрос. Результаты опроса в связи с организацией экзаменов и оценкой знаний студентов будут реально представлены. Для решения возникших проблем будут предприняты соответствующие шаги.
Одним из новшеств зимней экзаменационной сессии является то, что в этом году служба «Горячая линия» (146-1-3) университета будет предоставлена в распоряжение представителей НПО, СМИ и общественности, которые будут контролировать поступившие обращения и жалобы, и в то же время рассматривать их.
До конца сессии библиотеки и читальные залы UNEC будут работать до 22.00 часов вечера. В целях предотвращения тесноты при подготовке студентов к экзаменам,  во всех учебных корпусах отведены аудитории, обеспеченные беспрерывной работой интернета.
В течение сессии каждую субботу в 10:00-12:00 часов состоятся «Дни открытых дверей» ректора UNEC. Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов пригласил представителей СМИ и НПО на участие в «Днях открытых дверей», а также в зимней сессии: «Для устойчивого совершенствования качества образования в университете  для нас очень важно ваше мнение».
Все вышеуказанное нашло отражение в обращении ректора к студентам и родителям в связи началом зимней экзаменационной сессии. В обращении отмечается, что экзаменационная сессия проводится открыто для общественности и любой родитель может наблюдать за процессом экзамена. А журналисты будут привлечены к экзаменам в качестве «координаторов».
В Закатальском и Дербентском филиалах, а также в Финансово-кредитном колледже экзамены будут организованы в одинаковом порядке.
Зимняя экзаменационная сессия в UNEC подытожится 2 февраля. 15 студентам, набравшим наибольший балл по каждому курсу, будет выдана вторая стипендия отличника. Целью является стимулирование у студентов UNEC интереса к образованию.