UNEC-də qış imtahan sessiyası başladı
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) 2016/17-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyası başlayıb. Bu gündən start verilən yeni sessiya dövründə də tələbələrin biliyinin obyektiv qiymətləndirilməsi və şəffaflığın təmin edilməsi prioritet seçilib. Bununla bağlı UNEC-də bir sıra yeniliklər tədbiq edilib.
Bu il də UNEC-də imtahanlar ictimaiyyətə açıq keçiriləcək. Sessiya dövründə ilk dəfə olaraq QHT nümayəndələri tələbələr arasında sessiya ilə bağlı anonim sorğu keçirəcəklər. Sorğunun nəticələri imtahanların təşkili və tələbə biliyinin qiymətləndirilməsi ilə bağlı real vəziyyəti ortaya çıxaracaq. Qarşıya çıxan problemlərin həlli üçün müvafiq addımlar atılacaq.
Qış imtahan sessiyasının bir yeniliyi də ondan ibarətdir ki, bu il universitetin “Qaynar xətt” (146-1-3) xidməti QHT, KİV və ictimaiyyət nümayəndələrinə həvalə ediləcək. Xidmətə daxil olan müraciət və şikayətləri, eyni zamanda onların araşdırılmasına da yalnız onlar nəzarət edəcək.
Sessiyanın sonuna kimi UNEC-də kitabxana və oxu zalları axşam saat 22.00-dək işləyəcək. Tələbələr imtahana hazırlaşarkən yaranan sıxlığın aradan qaldırılması üçün bütün tədris binalarında fasiləsiz internetlə təmin edilən xüsusi auditoriyalar ayrılıb.
Sessiya dövründə hər həftənin şənbə günü saat 10:00-12:00-da UNEC rektorunun “Açıq qapı” günü keçiriləcək. UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov KİV və QHT nümayəndələrini “Açıq qapı” günlərində, həm də imtahan sessiyasında yaxından iştirak etməyə dəvət edib: “Universitetdə təhsilin keyfiyyətinin davamlı təkmilləşdirilməsi üçün sizin rəyiniz bizim üçün çox əhəmiyyətlidir”.
Qeyd edilənlər rektorun qış imtahan sessiyasının başlaması münasibəti ilə tələbə və valideynlərə müraciətində də öz əksini tapıb. Müraciətdə bildirilib ki, imtahan sessiyası ictimaiyyətə açıq keçirilir və istənilən valideyn övladının imtahanını izləyə bilər. Jurnalistlər isə “nəzarətçi” qismində imtahanlara cəlb ediləcəklər.
Zaqatala filialında, Maliyyə-İqtisad Kollecində də imtahanlar eyni qaydada keçiriləcək.
UNEC-də qış imtahan sessiyası fevralın 2-də yekunlaşacaq. Hər bir kurs üzrə ən çox bal toplayan 15 tələbəyə ikinci əlaçı təqaüdü veriləcək. Məqsəd həm də UNEC tələbələrinin təhsilə olan maraqlarının stimullaşdırılmasıdır.

The Winter Exam Session starts at UNEC
The Winter Exam Session of 2016/2017 academic year starts at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). Provision of the objective assessment and transparency of the students’ knowledge have chosen the priority within the session launched today. A series of novelties have been applied at UNEC in connection.
Exams will be open to public this year, too. For the first time the representatives of NGO will conduct anonymous survey within the session. The results of the survey will reveal the real situation in administration of the exams and assessment of students’ knowledge. Appropriate step will be taken to solve the problem.
Another innovation of the winter exam session is that the representatives of NGO, Media and public will be charged to “Hotline” service of the university. Appeals, complaints and their investigation will be controlled by.
UNEC’s libraries and reading halls will operate till 10pm to the end of the session. Special auditoriums provided with uninterrupted Internet are created in all academic building to eliminate resulting density when students get prepared for exams.
UNEC Rector’s “Open Door” Day will be held from 10am to 12am every Saturday within the session. UNEC’s Rector, Professor Adalat Muradov invited Media and representatives of NGO to participate in the “Open Door” days and the exam session closely: “Your opinion is very necessary for us to ensure sustainable improvement in the quality of education at the university”.
The above mentioned points are reflected in the Rector’s addressing to students and parents on the occasion of the start of the winter exam session. It was said, that the exam session is open to public and any parent can follows them. But the journalists will be involved to exams as the “controllers”.
Exams at Zagatala and Darband Branches and the Financial Economic College will be held in the same manner.
The Winter Exam Session of UNEC will end on February 2. 15 students on each course with the highst score will receive the excellent student’s scholarship. The aim is to stimulate UNEC students’ interest in studying.