Tədris ilinin sonuncu Elmi Şurasında ciddi qərarlar qəbul edildi
İyulun 14-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Elmi Şurasının 2015/2016-cı tədris ilində sonuncu iclası keçirilib.
Əvvəlcə Elmi Şuranın iki yeni üzvü – UNEC-də yeni seçilən tələbə rektor Şahin Həsənov və Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) sədri Əvəzağa Məlikov iclas iştirakçılarına təqdim edilib. UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov tələbə rektorun işinin daha da təkmilləşdirilməsi üçün tədbirlərin görülməsinə ehtiyac olduğunu bildirib. TEC-in gələcəyindən söz açan rektor qeyd edib ki, iqtisad elmi üzrə intellektual yarışların mərkəzi UNEC olmalıdır. Ə.Muradov yeni tədris ilindən bu sahədə respublika olimpiadasına hazırlıqların başlanmasına dair göstəriş verib.
UNEC-in Təcrübə və işədüzəltmə şöbəsinin müdiri Fuad Əliyev “Ali təhsilin bakalavr pilləsi üzrə  IV kurs əyani və V kurs qiyabi şöbədə təhsil alan tələbələrin diplomqabağı təcrübəsinin yekunları və III kurs əyani şöbə tələbələrinin yay istehsalat təcrübəsi haqqında” məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, əyani şöbənin IV kursundan 2957, qiyabi şöbənin V kursundan isə 756 tələbə təcrübəyə göndərilib. Təcrübənin operativ və effektiv təşkil edilməsi məqsədilə bir ay əvvəldən ATİB, TUSİAB, ASK, AMCHAM təşkilatlarından, eləcə də, Paşa Həyat Sığorta, Xalq Sığorta, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Maliyyə Nazirliyi, Hesablama Palatası, Dövlət Statistika Komitəsi və bir çox təşkilatlarla razılaşmaqla təcrübə obyektləri müəyyən edilib. Eyni zamanda, UNEC tələbələri üçün xarici ölkədə də təcrübəsi təşkil edilib. Tələbələrə UNEC-in müxtəlif strukturlarında da təcrübə keçmək imkanı yaradılıb.
F.Əliyev ən yaxşı təcrübə təşkil edən və yeni təcrübə obyektləri cəlb edən kafedraları təqdim edib. Bunlar Maliyyə və maliyyə institutları, Biznesin idarə edilməsi, Əməyin iqtisadiyyatı, Ətraf mühitin mühafizəsi və iqtisadiyyatı, İqtisadiyyatın tənzimlənməsi, Müəssisənin iqtisadiyyatı, Marketinq, Beynəlxalq iqtisadiyyat, Dizayn, Standartlaşdırma və sertifikasiya, İqtisadi hüquq, Beynəlxalq iqtisadiyyat (ingilis dili), Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər və İnformatika kafedralarıdır. F.Əliyev bildirib ki, bu kafedralar üzrə tələbələr tərəfindən  indiyə kimi heç bir şikayət daxil olmayıb.
F.Əliyev təcrübənin təşkili ilə bağlı tələbələr tərəfindən digər kafedralar üzrə Karyera Mərkəzinə daxil olan müraciətlərin dərhal araşdırılaraq, operativ qaydada müvafiq tədbirlər görüldüyünü vurğulayıb.
III kursların yay istehsalat təcrübəsinin təşkilindən söz açan şöbə müdiri bu tədris ilində 28 ixtisas kafedrası üzrə, 3126 tələbənin təcrübəyə göndəriləcəyini bildirib. Onların istehsalat təcrübəsinin daha mütəşəkkil və keyfiyyətli təşkil edilməsi, qarşıya çıxacaq problemləri operativ həll edilməsi məqsədilə UNEC-in rəsmi internet və Facebook səhifələrində elan verilməklə, “Yay istehsalat təcrübəsi üzrə qaynar xətt”in (146-1-3) açılmasını təklif edib. Rektor Ə.Muradov təklifin dərhal icra edilməsi ilə bağlı müvafiq quruma göstəriş veriib.
UNEC rektorunun təcrübənin təşkilindən narazı olan tələbələrlə F.Əliyev görüşdüyünü bildirib. Görüşdə təcrübə rəhbərləri tərəfindən subyektivizm halları, əlavə bürokratik tələblər, süründürməçilik, təcrübə hesabatlarının hazırlanmasında lazımsız, mövcud olmayan tələblərin irəli sürülməsi, tələbələrin təcrübə obyektlərində ixtisas təcrübəsinə uyğun olmayan işlərə cəlb edilməsi və onlara biganə münasibətlərin müzakirə edilib. Rektor müraciətlərin şəffaf və operativ həll edilməsi üçün Təcrübə və işədüzəltmə şöbəsinə ciddi tapşırıqlar verib.
Şura üzvləri təcrübə obyektlərinin nümayəndələri ilə görüşlərin təşkilini, təcrübə rəhbərləri üçün təlimlərin keçirilməsini, təcrübəyə yollanan tələbələrin qiymətləndirilməsi məsələsinə yenidən baxılmasını, regionlarda da istehsalat təcrübəsinin təşkil edilməsi, təcrübəyə göndərilən tələbələrin işə düzəlməsi ilə bağlı təminat və təcrübənin nəticələrinə görə qiymətləndirməni işəgötürənin verməsini təklif ediblər. Təkliflər müsbət dəyərləndirilib.
Rektor Ədalət Muradov təcrübənin təşkili ilə bağlı onun rəsmi Facebook səhifəsinə iradlarını yazan tələbələrlə görüşdüyünü, onların şikayətlərinin təcili olaraq araşdırılması məqsədilə tapşırıqların verildiyini bildirib. Bu sahədə problemlərin aşkar olunduğunu deyən Ə.Muradov nöqsanlara yol verənlərə qarşı ciddi tədbirlərin görüləcəyini diqqətə çatdırıb. Rektor Təcrübə və işədüzəltmə şöbəsinə təcrübə müddətini uğurla başa vura bilməyən tələbələr haqda təcili hesabatın hazırlanması tapşırığını verib. Təcrübənin keyfiyyətinin aşağı səviyyədə olmasını həm də bu məsələdə dekanlıqlarla kafedralar arasında koordinasiyanın zəif olması ilə izah edib. Rektor kafedra müdirlərinə təcrübə obyektlərini mütamadi ziyarət etmələrini və tələbələrin müraciətlərini dinləmələrini tapşırıb. Təcrübə başlamazdan əvvəl təcrübə rəhbərləri ilə rektorun görüşünün təşkil edilməsi ilə bağlı aidiyyatı strukturlara göstəriş verilib.
Bununla da, Elmi Şura üzvləri Təcrübə və işədüzəltmə şöbəsinin müdiri Fuad Əliyevin hesabatını qeyri-qənaətbəxş sayıblar. Təcrübənin təşkili işinin Fuad Əliyevdən alınması barədə qərar verilib.
UNEC-in elmi katibi, professor Elnur Sadıqov 2015/2016-cı tədris ilində UNEC Elmi Şurasının qəbul etdiyi qərarların icrası haqda tədbir iştirakçılarına məlumat verib. Bildirib ki, tədris ili ərzində Elmi Şura tərəfindən 76 qərar olunub və onların 73-ü müvəffəqiyyətlə icra edilib. 3 qərar isə icra mərhələsindədir. Təklif edilib ki, hər iclasda ötən şuranın qəbul etdiyi qərarların icrası barədə Şura üzvlərinə məlumat verilsin.
Sonra cari məsələlərin müzakirəsinə başlanılıb. İclasda Elmi Şuranın tərkibində yaradılan komissiyalar haqqında əsasnamə və komissiyanın tərkibi müzakirə edilib. Bildirilib ki, Elmi Şuranın gündəliyinə salınacaq məsələlər öncədən aidiyyatı üzrə komissiyalardan keçdikdən sonra müzakirəyə çıxarılsın. Komissiyalar haqqında əsasnamə və komissiyaların tərkibi səsə qoyularaq qəbul edilib.
Şura üzvləri həmçinin UNEC-in Zaqatala filialının əsasnaməsinə bəzi dəyişikliklər edilməsini təklif ediblər. Filialın strukturu isə Şura tərəfindən bəyənilərək təsdiq edilib.
“UNEC Biznes Məktəbi”nin direktoru Nazim Hacıyev top menecerlerə MBA təhsili sahəsində 5 yeni ixtisas üzrə hazırlanan standartlar barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, Bank və sığortanın idarəedilməsi, Səhiyyənin idarəedilməsi, İdmanın idarəedilməsi, Turizm və otelçiliyin idarəedilməsi və Mühəndislik və idarəetmənin riskləri sahəsində ixtisaslaşmaq üzrə beynəlxalq standartlara uyğun tədris planı hazırlanıb. Həmçinin Biznes Məktəbində ikinci yeni proqram “Executive MBA” yaradılıb. Burada tədris proqramı dünyanın aparıcı universitetlərinin tədris proqramına uyğunlaşdırılıb. İclasda “UNEC Biznes Məktəbi”nin yeni ixtisaslar üzrə standartları müzakirə edilərək, qəbul edilib.
İclasda bildirilib ki, yaşı 70-dən çox olan dosentlərə könüllü təqaüdə gedəcəkləri təqdirdə bir illik əmək haqları öncədən veriləcək. Onlar sentyabr ayının 15-ə kimi müraciətlərini bildirməlidirlər. Fakültə rəhbərlərinə bu barədə məlumatlandırma aparmaları tapşırığı verilib.
İclasda qeyd edilib ki, yay imtahan sessiyasının nəticələrinə əsasən, 512 bakalavr IV kursu bitirə bilməyib. Şura üzvləri kəsiri olan I, II və III kurs tələbələrinə 1 və 2 balın əlavə edilməsi barədə qərar qəbul edib. Kəsiri olan IV kurs tələbələrinə isə 5 balın əlavə edilməsi qərara alınıb. Şura üzvləri dövlət imtahanından kəsilən 14 tələbənin vəziyyətini də müzakirə edərək, 5 bala qədər kəsiri olan tələbələrə 5 balın əlavə edilməsi barədə təklifi müsbət qiymətləndiriblər. Digər tələbələrə isə istisna olaraq ikinci imtahan vermək şəraiti yaradılacağı bildirilib. Qeyd edilib ki, bununla da tələbələrə əlavə bal vermək təcrübəsinə son qoyulacaq.
Elmi Şurada bildirilib ki, yeni yaradılan İqtisadiyyat fakültəsinin dekan əvəzi dos. Asiman Quliyev olub. “Rus İqtisadiyyat Məktəbi”nə isə dos.Mansur Bərxudarov rəhbər təyin edilib. M.Bərxudarova qısa müddətdə “Rus İqtisadiyyat Məktəbi”ndə müasir tələblərə cavab verən tədrisin təşkilinə dair təkliflərin hazırlanması tapşırılıb.
Elmi Şurada “Biznes inzibatçılığı”, “Kommersiya” və “İnformatika və idarəetmə” fakültələrinin birləşdirilərək, “Biznes və menecment” fakültəsinin yaradılması barədə qərar qəbul edilib.  Tədbirdə gələcəkdə fakültələrin institutlaşması istiqamətində müzakirələr aparılıb, təkliflər dinlənilib.
Şurada dərs ilinin yekununun nəticələri əsas götürməklə hər fakültənin beş işçisinə fəxri fərman və mükafatlar verilməsi barədə qərar qəbul edilib. Eyni zamanda, universitetin Quba tədris, idman və sağlamlıq kompleksində professor-müəllim heyətinin və əməkdaşlarının yay məzuniyyətində istirahətinin təşkilinə şərait yaradılması barədə müvafiq tapşırıqlar verilib.

На последнем заседании Ученого совета учебного года приняты серьезные решения
14 июля состоялось последнее заседание Ученого совета Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) в 2015/2016 учебном году.
Вначале два новых члена Ученого совета – вновь избранный в UNEC студент-ректор Шахин Гасанов и председатель Студенческой научной организации (СНО) Авезага Меликов были представлены участникам заседания.  Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил о необходимости  проведения мероприятий для совершенствования работы студента-ректора. Касаясь вопроса будущего СНО, ректор отметил, что центром интеллектуальных соревнований по экономической науке должен стать UNEC. А.Мурадов дал указания о подготовке с нового учебного года  к республиканской олимпиаде в этой сфере.
Заведующий Отделом практики и трудоустройства UNEC Фуад Алиев выступил с докладом «Об итогах преддипломной практики студентов IV курса очного отделения  и  V курса заочного отделения, обучающихся на ступени бакалавра, и летней производственной практики студентов  III курса очного отделения». Он отметил, что 2957 студентов очного отделения IV курса и 756 студентов заочного отделения V курса направлены на практику. С целью оперативной и эффективной организации за месяц назад было заключено соглашение с организациями  ATİB, TUSİAB, ASK, AMCHAM, а также с  Paşa Həyat Sığorta, Xalq Sığorta, Министерством труда и социальной защиты населения, Министерством связи и высоких технологий, Вычислительной палатой, Государственным комитетом статистики и многими другими, были определены объекты практики. В то же время для студентов UNEC организована практика за рубежом. Для прохождения студентами  практики созданы условия в различных структурах UNEC.
Ф.Алиев представил кафедры, которые организовали практику на высоком уровне  и привлекли новые объекты практики. Среди них кафедры Финансов и финансовых институтов, Управления бизнесом, Экономики труда, Охраны и экономики окружающей среды, Регулирования экономики, Экономики предприятия, Маркетинга, Международной экономики, Дизайна, Стандартизации и сертификации, Экономического права, Международной экономики (английский язык), Международных экономических отношений и Информатики. Ф.Алиев отметил, что по этим кафедрам от студентов не поступило ни одной жалобы.
Ф.Алиев подчеркнул о поступивших в связи с организацией практики жалоб в Центр карьеры от студентов по другим кафедрам, которые непосредственно были рассмотрены и оперативно приняты соответствующие меры.
Затронув вопрос об организации летней производственной практики студентов III курса, заведующий отделом отметил, что в этом учебном году по 28 профилирующим кафедрам 3126 студентов были направлены на практику. С целью качественной организации производственной практики, оперативного решения возникших проблем было предложено наряду с объявлениями на официальных страницах Интернета и Фейсбука UNEC открыть «Горячую линию по летней производственной практике» (146-1-3). Ректор А.Мурадов в связи с немедленным исполнением выдвинутого предложения дал указания соотвествующим структурам.
Ф.Алиев отметил о встрече ректора UNEC со студентами, не довольными организацией практики, Он довел до внимания присутствующих о случаях проявления субъективизма руководителями практики, предъявления ими дополнительных бюрократических требований, предложение не нужных, не существующих требований, привлечение студентов в объектах практики к несоотвествующим специальности работам и их равнодушное отношение к ним: «Для прозрачного и оперативного  решения  обращений ректор дал серьезные поручения Отделу практики и трудоустройства».
Члены Совета выдвинули предложение об организации встреч с представителями объектов практики, проведении тренингов  руководителями практики,  пересмотрении  вопроса оценки студентов, направленных на практику, организации практики и в регионах, оценки студентов, направленных на практику в связи с устройством на работу по результатам практики работодателем.  Предложение получило положительную оценку.
Ректор Адалат Мурадов отметил о встречах со студентами, обратившимися на страницы фейсбука в связи организацией практики, и в целях оперативного рассмотрения жалоб были даны указания. А.Мурадов отметив о проблемах, выявленных в этой сфере, довел до внимания слушателей о принятия серьезных мер в отношении тех, кто допустил пробелы. Ректор дал указание Отделу практики и трудоустройства  по поводу немедленной подготовки отчета о студентах, не сумевших успешно завершить практику. Низкий уровень практики объяснялось слабой координацией деканата с кафедрами в этом вопросе. Ректор поручил заведующим кафедрами постоянно посещать объекты и выслушивать обращения студентов. В связи с организацией встреч между руководителями практики и ректором до начала практики были даны указания соответствующим структурам.
Таким образом, члены Ученого совета отчет руководителя Отделом практики и трудоустройства Фуада Алиева посчитали неудовлетворительным. Было принято решение об освобождении Фуада Алиева от организации практики.
Ученый секретарь UNEC, профессор Эльнур Садыгов дал участникам мероприятия информацию  «Об исполнении принятых Ученым советом UNEC решений в 2015/2016 учебном году». Он отметил, что в течение учебного года Ученым советом было принято 76 решений, из которых 73 успешно осуществлены, а 3 решения на стадии исполнения. Было выдвинуто предложение об информировании на каждом заседании членов Совета об исполнении решений, принятых Советом на предудыщем заседании.
Затем началось обсуждение текущих вопросов. На заседании обсуждался вопрос созданного в составе Ученого совета Положения о комиссиях и ее составе. Было отмечено, что вопросы, входящие в повестку дня, должны выноситься на обсуждение после прохождения соответствующей комиссии В результате голосования было принято положение о комиссиях и составе комиссии. Также члены Совета предложили о внесении некоторых изменений в положение о Закатальском филиале UNEC. Структура же филиала была одобрена и утверждена Советом.
Директор «Школы бизнеса UNEC» Назим Гаджиев дал подробную информацию топ менеджерам о разработанных по 5 специальностям стандартах в сфере образования МБА.. Он отметил, что в соответствии международным стандартам разработан учебный план специализации по банковскому и страховому управлению, управлению здравоохранением, управлению спортом, управлению туризмом и отельным делом, а также  в сфере  Инженерства и управления рисками.  Также в Школе бизнеса создана вторая новая программа “Executive MBA”. Здесь учебная программа соответствует учебной программе ведущих университетов мира.  На заседании были обсуждены и приняты стандарты по новым специальностям «Школы бизнеса UNEC».
На заседании было отмечено, что доцентам выше 70 лет добровольно ушедшим на пенсию будет заранее выдана годовая зарплата. Свои обращения они должны представить до 15 сентября. Руководителям факультетов было поручено вести информирование по этому поводу.
На заседании было отмечено, что в соответствии с  результатами летней экзаменационной сессии 512 бакалавров не смогли завершить IV курс.  Члены Совета приняли решение о добавлении 1 и 2 баллов студентам I, II и III курсов, имеющих задолженности. А студентам IV курса, имеющим задолженности, добавить 5 баллов. Члены Совета обсудив положение 14 студентов, не сдавших  государственный экзамен, положительно оценили добавление 5 баллов, имеющих срез до 5 баллов.  А другим студентам как исключение создать условия для сдачи второго экзамена. Было отмечено, что этим будет положен конец практике добавления баллов студентам.
На Ученом совете было отмечено, что исполняющим обязанности декана вновь созданного факультета Экономики стал доц. Асиман Гулиев. А руководителем «Русской школы экономики» назначен доц. Мансур Бархударов. М.Бархударову поручено за короткий срок  в «Русской школе экономики» организовать обучение, отвечающее современным требованиям.
Ученый совет принял решение об объединении факультетов «Адиминистрирование бизнеса», «Коммерция» и «Информатика и управление» и создании факультета «Бизнес и менеджмент». На мероприятии были проведены обсуждения по вопросам институции факультетов в будущем, выслушаны предложения.
На Совете было принято решение о присуждении почетных грамот и премий пяти работникам каждого факультета, основываясь на результатах учебного года. В то же время было принято решение о создании условий для проведения летнего отпуска в Учебно-спортивном комплексе отдыха Кубы.