UNEC-də təlim: “Kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyə savadlılığının artırılması”
UNEC-də “Kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyə savadlılığının artırılması” mövzusunda təlim təşkil edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrinin təsdiq edilməsi haqqında” Fərmanının icrasını təmin etmək məqsədilə Təhsil Nazirliyində müvafiq Strateji Plan təsdiq edilib. Sənədin icrası məqsədilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “Milli iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrində nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrası ilə bağlı UNEC-in Strateji Planı (2017-2020-ci illər üçün)” təsdiqlənib.
Strateji plan çərçivəsində kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyə savadlılığının artırılması məqsədilə təlim keçirilib.
UNEC-in Distant, Qiyabi və Əlavə Təhsil Mərkəzinin direktoru Səbuhi Tanrıverdiyev bildirib ki, Strateji Plan çərçivəsində həyata keçiriləcək təlimlərdə nəzərdə tutulan mövzuların hər biri kiçik və orta sahibkarlıq subyektinin fəaliyyəti prosesində meydana çıxa biləcək və onları narahat edən praktiki məsələləri özündə ehtiva etməklə formalaşdırılıb.
Təlimdə UNEC-in “Maliyyə və maliyyə institutları”, “İqtisdiyyat” və “Beynəlxalq iqtisadiyyat (ingilis dilli)” kafedralarının ekspertləri “Müəssisənin maliyyə vəziyyətinin əsas göstəriciləri”, “Bazarda mövcud olan maliyyə məhsulları və xidmətləri”, “Kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyə məhsulları və xidmətlərindən istifadə prosesində meydana çıxan əsas risklər” mövzusu üzrə Azərbaycan Resbublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Konfederasiyasının əməkdaşları və gənc sahibkarlar qarşısında təqdimtalarla çıxış ediblər. Mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Тренинг в UNEC: «Повышение финансовой грамотности малых и средних субъектов предпринимательства»
В UNEC состоялся тренинг на тему «Повышение финансовой грамотности малых и средних субъектов предпринимательства».
С целью обеспечения исполнения Указа Президента Азербайджанской Республики «Об утверждении стратегической дорожной карты относительно национальной экономики и основных секторов экономики» в Министерстве образования утвержден соответствующий Стратегический план». В целях исполнения документа в Азербайджанском государственном экономическом университете утвержден «Стратегический план UNEC в связи с исполнением мероприятий, предусмотренных в стратегической дорожной карте относительно основных секторов национальной экономики (для 2017-2020 годов)».
В рамках стратегического плана и в целях повышения финансовой грамотности малых и средних субъектов предпринимательства был проведен тренинг.
Директор Центра Дистанционного, заочного и дополнительного образования UNEC Сабухи Танрывердиев отметил, что каждая из тем, предусмотренных в тренингах, осуществляемых в рамках Стратегического плана, содержит в себе практические вопросы, которые могут возникнуть в процессе деятельности малого и среднего субъекта предпринимательства и помешать им.
В тренингах перед сотрудниками Конфедерации предпринимателей (работодателей) Азербайджанской Республики и молодыми предпринимателями выступили с докладами эксперты кафедр «Финансы и финансовые институты», «Экономика», «Международная экономика (на английском языке)» UNEC по темам:  «Основные показатели финансового состояния предприятия»,  «Финансовые продукты и услуги на рынках», «Основные риски, возникающие в процессе использования финансовых продуктов и услуг  малыми и средними субъектами предпринимательства».  Вокруг темы состоялся широкий обмен мнениями.