UNEC-də tətbiq edilən differensial əmək haqqı sistemində yeniliklər
Azərbaycan Dövlət İqtisadi Universitetində (UNEC) tətbiq olunan differensial əmək haqqı sisteminə dəyişiklik və əlavələr edilib. Sistemin daha da təkmilləşdirilməsi məqsədilə edilən dəyişikliklər Differensial Əmək Haqqı Komissiyasının bir illik təcrübəsinə və professor-müəllim heyətindən gələn təkliflərə əsaslanaraq aparılıb. Dəyişiklik və əlavələr iki istiqaməti əhatə edir. Birinci istiqamət qaydalarda redaktə xarakterli, dəqiqləşdirici və izahedici dəyişikliklərdən ibarətdir. İkinci istiqamət isə konkret yenilikləri özündə əks etdirir.
2016-2017-ci tədris ilində UNEC-də tətbiq edilən differensial əmək haqqı sistemilə bağlı qaydalarda edilən yeniliklər aşağıdakılardan ibarətdir:
• Həmmüəllif elmi məqalələrdə ümumi bal müəlliflər arasında bərabər bölünür. Thomson Reuters indeksli və Scopus indeksli jurnallarda nəşr edilən məqalələr istisna təşkil edir.
• Həmmüəllif elmi kitablarda ümumi bal müəlliflər arasında bərabər bölünür. Beynəlxalq nüfuzlu nəşriyyatlar tərəfindən nəşr edilmiş kitablar istisna təşkil edir.
• Tədris-metodiki vəsaitlər sırasına “dünya universitetlərində tədris edilən məşhur dərsliklərin tərcüməsi” əlavə edilir.
• Tədris-metodiki vəsaitlər  üzrə ümumi bal müəlliflər arasında bərabər bölünür.
• Tədris-metodiki vəsaitlər hissəsindən “yeni sillabusların hazırlanması” çıxarılır.
• Hər müəllim bir elmi tədbir üzrə yalnız bir fəaliyyətini sistemə daxil edilə bilər.
• Hər hansı bir indeksə daxil olmayan jurnallarda MDB məkanında yalnız Ali Attestasiya Komissiyalarının siyahıları əsas götürülür. Digər dövlətlər üzrə isə universitetlər, dövlət qurumları və beynəlxalq təşkilatların elmi jurnalları əsas götürülür.
• İxtisasa uyğun seminar və treninqlərdə təlimi təşkil edən tərəflərdən ən azı birinin ali təhsil müəssisəsi, dövlət qurumu və beynəlxalq təşkilat olması tələb olunur.
• Elmi tədbirlərdə tədbiri təşkil edən tərəflərdən ən azı birinin ali təhsil müəssisəsi, dövlət qurumu və beynəlxalq təşkilat olması tələb olunur.
• Elmi jurnallar üzrə fəaliyyətlərin təsdiqedici sənədi kimi, bir qayda olaraq, həmin jurnalların internet saytları qəbul edilir. Bu zaman müəlliflər saytların müvafiq linklərini sistemə daxil etməyə borcludurlar. İnternet səhifələri olmayan jurnallar üzrə isə onların müvafiq hissələrinin surətlərinin çıxarılaraq sistemə yüklənməsi tələb olunur.
• Müəlliflər məlumatları sistemə daxil edərkən digər təsdiqedici internet linklərini (məs. Jurnalın hər hansı indeksdə olmasını təsdiq edən link) də sistemə daxil etməyə borcludurlar. Əks halda daxil edilən məlumatlar etibarsız sayılacaqdır.
• Professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üzrə Daimi Komissiya üzvlərinin müəllim kimi differensial əmək haqqı sisteminə daxil etdikləri məlumatların ekspertizasını təşkil etmək məqsədilə aşağıdakı tərkibdə komissiya yaradılıb:
Sədr:
– prof. Ədalət Cəlal oğlu Muradov – UNEC rektoru
Sədr müavini:
– prof. Sakit Məmədi oğlu Yaqubov – Elm və innovasiya mərkəzinin direktoru
– dos. Rəna Fikrət qızı Babayeva – “Fizika və kimya” kafedrasının professoru
– prof. Ümidvar Qənbər oğlu Əliyev – “Nəzəri və praktiki iqtisadiyyat” kafedrasının müdiri
Komissiyanın katibi:
– Ramil Şahin oğlu Cabbarov – rektorun köməkçisi.
Hazırda differensial əmək haqqı sistemi ilə bağlı proqram təminatında müvafiq dəyişikliklər aparılır. Yaxın zamanda proqram təminatı tam hazır vəziyyətə gətirildikdən sonra professor-müəllim heyəti sistemə elmi-pedaqoji fəaliyyətlərilə bağlı məlumatlarını daxil edə biləcəklər.

Новшества в системе дифференциальной заработной платы, применяемой в UNEC
В систему дифференциальной заработной платы, применяемой в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC), внесены изменения и дополнения. Изменения, внесенные  с целью усовершенствования системы, произведены на основе годового опыта Комиссии по дифференциальной заработной плате и предложений профессорско-преподавательского состава. Изменения и дополнения включают два направления.  Первое направление включает изменения в правилах редакционного характера, уточняющие и разъясняющие. А второе направление отражает в себе конкретные новшества.
Изменения в правилах в связи с применяемой в UNEC в 2016-2017 учебном году системой дифференциальной заработной платы следующие:
• В научных статьях, написанных в соавторстве, общий балл распределяется поровну между авторами. Статьи, опубликованные в журналах с индексом Thomson Reuters indeksli и Scopus, составляют исключение.
• В научных книгах, написанных в соавторстве, общий балл распределяется поровну между авторами. Книги, опубликованные в международных престижных журналах, составляют исключение.
• В число учебно-методических пособий включается «перевод известных учебников, по которым ведется обучение в университетах мира».
• Общий балл по учебно-методическому пособию распределяется поровну среди авторов.
• Из части учебно-методических пособий осуществляется «подготовка новых силлабусов».
• Каждый преподаватель по одному научному мероприятию может включить в систему только одну деятельность.
• В журналах, не входящих в какой-либо индекс, в пространстве СНГ за основу берутся только списки Высшей Аттестационной комиссии. А по другим государствам за основу берутся научные журналы университетов, государственных структур и международных организаций.
• Одна из сторон, организующей семинары и тренинги по специальности, должна быть высшим учебным заведением, государственной структурой и международной организацией.
• Одна из сторон, организующей научные мероприятия, должна быть высшим учебным заведением, государственной структурой и международной организацией.
• Как документ, подтверждающий деятельность в научных журналах, как правило, принимаются сайты интернета этих журналов. В этом случае авторы должны включить в систему соответствующие линки сайтов. А по журналам, не имеющих страниц интернета, необходимо снять копию соответствующих частей и включить в систему.
• Авторы, включая информацию в систему, должны включить также другие подтверждающие линки интернета (напр. линк, подтверждающий индекс журнала). В противном случае информация, включенная в систему, будет считаться недействительной.
• По оценке служебной деятельности профессорско-преподавательского состава
В целях организации экспертизы информаций, включенных в систему дифференциальной заработной платы членами Постоянной комиссии как преподаватели, создана комиссия в следующем составе:
Председатель:
– проф. Адалат Джалал оглы Мурадов  – ректор UNEC
Заместитель председателя:
– проф. Сакит Мамеди оглы Ягубов – директор Центра по науке и инновациям
– доц. Рена Фикрет кызы Бабаева  – профессор кафедры «Физика и химия».
– проф. Умидвар Ганбар оглы Алиев – заведующий кафедрой «Теоретическая и практическая экономика».
Секретарь комиссии:
– Рамиль Шахин оглы Джаббаров – помощник ректора
В настоящее время в связи системой дифференциальной заработной платы в программном обеспечении проводятся определенные изменения. В ближайшее время после полной разработки программного обеспечения профессорско-преподавательский состав в связи с научно-педагогической деятельностью может включить информацию в систему.