UNEC-də Türk Dünyası İqtisadçılar Birliyi təsis edilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti professor Darhan Kıdırali və UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov Türk Dünyası İqtisadçılar Birliyinin təsis edilməsi haqqında qərar imzalayıblar.
Türk dünyası dövlətlərinin və digər respublikaların maraqlı iqtisadçılarının könüllü beynəlxalq birliyi kimi fəaliyyət göstərəcək Türk Dünyası İqtisadçılar Birliyinin əsas məqsədi türk dünyası iqtisadçıları arasındakı əməkdaşlıq əlaqələrini qurmaq və inkişaf etdirmək, onlar arasında iqtisadi tədqiqatlar üzrə beynəlxalq standartların tətbiqini genişləndirmək və türk dünyasının iqtisadi mirası və gələcək iqtisadi inkişafı istiqamətlərində elmi tədqiqat və nəşr fəaliyyətlərini həyata keçirməkdir.
Təsis qərarının imzalanması mərasimində çıxış edən professor Darhan Kıdırali və professor Ədalət Muradov qloballaşan dünyada türk dünyasının elm və təhsil sahəsindəki əməkdaşlığının fövqəladə əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb və yeni yaranan Birliyin bu sahədəki böyük bir boşluğu dolduracağından ümidli olduqlarını bildiriblər. Natiqlər həmçinin dünya iqtisadiyyatında baş verən son tendensiyalar çərçivəsində türk dünyası ölkələri üçün yeni iqtisadi reallıqların ortaya çıxdığını və bu baxımdan da türkdilli iqtisadçıların birgə elmi fəaliyyətinin bu ölkələrin gələcək iqtisadi inkişafına mühüm töhvələr verə biləcəyinə inandıqlarını qeyd ediblər.
Birliyə Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasına üzv olan dövlətlər və digər respublikaların maraqlı iqtisadçıları və ya onların milli assosiasiyaları üzv ola biləcəkdir. Fəaliyyətində Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının yaradılması haqqında 3 oktyabr 2009-cu ildə qəbul olunan Naxçıvan razılaşmasını, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının iqtisadiyyat sahəsində təhsilin və elmin inkişafına yönələn qərarlarını, Beynəlxalq Türk Akademiyası və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti arasındakı əməkdaşlıq Memorandumunu və Əsasnaməsini rəhbər tutacaq Birliyin icraçı orqanı kimi daimi Katibliyi UNEC-də yerləşəcək. Birliyin təsisçilərindən biri kimi Beynəlxalq Türk Akademiyası isə onun beynəlxalq fəaliyyətini təmin edəcək və digər beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələrini tənzimləyəcək.

Учреждено Объединение экономистов турецкого мира
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) президент Международной турецкой академии, профессор Дархан Кыдырали и ректор UNEC, профессор Адалят Мурадов подписали решение об учреждении Объединения экономистов турецкого мира.
Основной целью Объединения экономистов турецкого мира, осуществляющих деятельность  как добровольное международное объединение талантливых экономистов государств турецкого мира и других республик, создать и развивать отношения сотрудничества между экономистами турецкого мира, расширить применение международных стандартов по экономическим отношениям , и в направлениях экономического наследия и развития экономики  турецкого мира, в будущем, осуществлять научно-исследовательскую и издательскую деятельность.
На церемонии подписания учрежденного решения, выступившие профессор Дархан Кыдырали и ректор UNEC, профессор Адалят Мурадов подчеркнули о важности сотрудничества в сфере науки и образования турецкого мира в условиях глобализации мира, и выразили надежду, что созданное объединение заполнит большую пустоту в этой сфере. Ораторы также отметили новые экономические реальности, возникшие для турецких стран в рамках последних тенденций в мировой экономике, и  выразили надежду, что совместная деятельность тюркоязычных экономистов сможет внести огромный вклад в экономическое развитие страны в будущем.
Членами объединения смогут стать члены Совета сотрудничества тюркских государств и талантливые экономисты различных республик, или члены их национальной ассоциации. .В деятельности Нахчыванское соглашение,принятое 3 октября 2009 года о создании Совета сотрудничества тюркоязычных государств,решения в направлении образования и науки Совета сотрудничества тюркоязычных государств,  постоянный секретариат как исполнительный орган, руководящий меморандумом и положением между Международной турецкой академией и Азербайджанским государственным экономическим университетом будет размещаться в UNEC.
Как один из учредителей объединения,  Международная турецкая академия обеспечит его международную деятельность и регулирует отношения с другими международными организациями.