UNEC-də Türk Dünyası İqtisadçılar Birliyi təsis edilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti professor Darhan Kıdırali və UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov Türk Dünyası İqtisadçılar Birliyinin təsis edilməsi haqqında qərar imzalayıblar.
Türk dünyası dövlətlərinin və digər respublikaların maraqlı iqtisadçılarının könüllü beynəlxalq birliyi kimi fəaliyyət göstərəcək Türk Dünyası İqtisadçılar Birliyinin əsas məqsədi türk dünyası iqtisadçıları arasındakı əməkdaşlıq əlaqələrini qurmaq və inkişaf etdirmək, onlar arasında iqtisadi tədqiqatlar üzrə beynəlxalq standartların tətbiqini genişləndirmək və türk dünyasının iqtisadi mirası və gələcək iqtisadi inkişafı istiqamətlərində elmi tədqiqat və nəşr fəaliyyətlərini həyata keçirməkdir.
Təsis qərarının imzalanması mərasimində çıxış edən professor Darhan Kıdırali və professor Ədalət Muradov qloballaşan dünyada türk dünyasının elm və təhsil sahəsindəki əməkdaşlığının fövqəladə əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb və yeni yaranan Birliyin bu sahədəki böyük bir boşluğu dolduracağından ümidli olduqlarını bildiriblər. Natiqlər həmçinin dünya iqtisadiyyatında baş verən son tendensiyalar çərçivəsində türk dünyası ölkələri üçün yeni iqtisadi reallıqların ortaya çıxdığını və bu baxımdan da türkdilli iqtisadçıların birgə elmi fəaliyyətinin bu ölkələrin gələcək iqtisadi inkişafına mühüm töhvələr verə biləcəyinə inandıqlarını qeyd ediblər.
Birliyə Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasına üzv olan dövlətlər və digər respublikaların maraqlı iqtisadçıları və ya onların milli assosiasiyaları üzv ola biləcəkdir. Fəaliyyətində Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının yaradılması haqqında 3 oktyabr 2009-cu ildə qəbul olunan Naxçıvan razılaşmasını, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının iqtisadiyyat sahəsində təhsilin və elmin inkişafına yönələn qərarlarını, Beynəlxalq Türk Akademiyası və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti arasındakı əməkdaşlıq Memorandumunu və Əsasnaməsini rəhbər tutacaq Birliyin icraçı orqanı kimi daimi Katibliyi UNEC-də yerləşəcək. Birliyin təsisçilərindən biri kimi Beynəlxalq Türk Akademiyası isə onun beynəlxalq fəaliyyətini təmin edəcək və digər beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələrini tənzimləyəcək.

The Turkish World of Economists’ Association established at UNEC
President of the International Turkish Academy, Professor Darhan Kidirali and UNEC Rector, Professor Adalat Muradov has been signed a decision on the establishment of the Turkish World of Economists’ Association at Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
The main goal of the Turkish World of Economists’ Association to operate as a volunteer international community of Turkish countries’ and other republic’s interesting economists is establish and develop cooperation between among the Turkish world economists, to expand the application of international standards on economic research among them and to carry out the scientific research and publishing activities in the direction of the economic legacy of Turkish world and future economic development.
Speaking at the signing ceremony of the founding of the decision Professor Darhan Kidirali and Professor Adalat Muradov emphasized the supreme importance of the Turkish world’s cooperation in the field of science and education and said that they are hopeful for the Association to fill the gap in this direction in globalized world. The speakers also spoke about the emergence of new economic realities for the Turkic world countries within the latest trends happened in the world economy and in this respect; they believe that the joint scientific activities of Turkish- speaking economists can contribute to the further economic development of these countries.
Interesting economists from the member countries of the Turkic-speaking States’ Cooperation Council and other republics or their National Associations will be able to be members of the union. As an executive body the Permanent Secretariat of the Association guided by Nakhchivan Agreement adopted on October 3 2009 on the establishment of the Cooperation Council of Turkic-speaking countries, resolutions aimed at the development of economic-oriented education and science of the Cooperation Council of Turkic-speaking countries and the Memorandum of Cooperation between the International Turkish Academy and Azerbaijan State University of Economics and its Statue will be placed at UNEC. As one of the founders of the Association the International Turkish Academy will provide its international activities and regulate its relations with other international organizations.