UNEC-də Ümumdünya Turizm Gününə həsr olunan seminar keçirilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) İqtisadiyyat  fakültəsində Ümumdünya Turizm Gününə həsr olunan elmi seminar keçirilib. Seminar “Sosial sferanın iqtisadiyyatı və idarə edilməsi” kafedrası və fakültə Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin (THİK) təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Seminarda çıxış edən fakültənın dekan əvəzi Asiman Quliyev iştirakçıları Ümumdünya Turizm Günü münasibətilə təbrik edərək, Azərbaycan iqtisadiyyatının, onun prioritet sahəsi olan qeyri-neft sektorunun sürətli inkişafında turizmin rolu, turizm potensialının yüksəldilməsində UNEC alimlərinin üzərinə düşən mühüm vəzifələr barədə danışıb.
“Sosial sferanın iqtisadiyyatı və idarə edilməsi” kafedrasının müəllimi Yalçın Köçərlinin təqdimatında ölkənin turizm sferasında islahatlar, Dövlət Proqramları, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamından irəli gələn vəzifələrin icra mexanizmləri haqqında məlumatlar dinlənilib.
“Sosial sferanın iqtisadiyyatı və idarə edilməsi” kafedrasının müdiri, professor Əli Əlirzayev “Azərbaycanda turizmin inkişafı, problemlər və perspektivlər” barədə məruzə ilə çıxış edib. Fakültənin dekan müavini Müşirəvan Əliyev turizmlə bağlı tədrisinin müasir problemləri ilə bağlı fikirlərini seminar iştikrakçıları ilə  bölüşüb.
Sonda “Turizm və otelçilik” ixtisası üzrə yay istehsalat təcrübəsində fərqlənən tələbələrə sertifikatlar təqdim olunub.
Seminarda fakültə rəhbərliyi, fakültənin Tələbə Həmkarlar Təşkilatı, professor-müəllim heyəti, “Turizm və otelçilik” ixtisası üzrə bakalavr və magistr təhsili alan tələbələr iştirak edib.

На факультете Экономики Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) состоялся семинар, посвященный Всемирному дню туризма. Семинар состоялся при организационной поддержке факультета «Экономика и управление социальной сферой» и Студенческого профсоюзного комитета (СПК) факультета.
Выступивший на семинаре исполняющий обязанности декана факультета Асиман Кулиев поздравил участников с Всемирным днем туризма и рассказал об экономике Азербайджана, роли туризма в интенсивном развитии не нефтяного сектора, являющегося приоритетной сферой экономики, важных обязанностях, которые падают на ученых UNEC в повышении потенциала туризма.
В выступлении преподавателя кафедры «Экономика и управление социальной сферой» Ялчина Кёчарли была заслушана информация о реформах страны в сфере туризма, механизмах исполнения обязанностей, исходящих из Государственных программ, распоряжений Президента Азербайджанской Республики.
Заведующий кафедрой «Экономика и управление социальной сферой», профессор Али Алирзаев выступил с докладом на тему «Развитие туризма в Азербайджане, проблемы и перспективы». Заместитель декана факультета Мушираван Алиев поделился мнением с участниками семинара в связи с современными проблемами обучения, связанными с туризмом.
В конце студентам, отличившимся в летней производственной практике по специальности «Туризм и отельное дело», были вручены сертификаты.
В семинаре приняли участие руководство факультета, Студенческая профсоюзная организация факультета, профессорско-преподавательский состав, студенты, получающие образование на ступени бакалавра и магистра по специальности «Туризм и отельное дело».