UNEC-də yazıçı-filosof Eluca Atalı ilə görüş keçirilib
Noyabrın 11-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Biznes və menecment fakültəsində Azərbaycanın diaspor nümayəndəsi, yazıçı-filosof Eluca Atalı ilə görüş keçirilib.
Fakültə dekanı, dosent Mirağa Əhmədov qonaq haqqında məlumat verərək bildirib ki, yazıçı-filosof Eluca Atalı uzun illərdir ki, Stokholmda yaşayır. Azərbaycandan kənarda yaşasa da, Azərbaycanla, Türk dünyası ilə bağlı kifayət qədər səmərəli işlər görür, yazıları ilə mənsub olduğu millətin və ölkənin adına layiq fəaliyyət göstərir. E.Atalının bu günə kimi 18 kitabı çapdan çıxıb.
Eluca Atalı tələbələrlə söhbətə UNEC haqqında təəssüratları ilə başlayıb: “Siz qürurla deyə bilərsiniz ki, Cənubi Qafqazın ən böyük iqtisadyönümlü universitetinin tələbələrisiniz. Görüşdən əvvəl universiteti gəzib, auditoriyalarda oldum. Tam əminliklə deyə bilərəm ki, belə bir universitetdə oxuduğunuz üçün şanslısınız. Regionun lider dövləti olan Azərbaycanın gələcəyi üçün UNEC-in sizə yaratdığı imkanlardan maksimum yararlanın”.
Sonra tələbələr müəllifin “Tiqranizm Xocalıda” kitabı barədə fikirlərini bildiriblər. Ermənilərin Xocalıda həyata keçirdikləri vəhşiliklər, insanlıq əleyhinə cinayətlərin öz əksini tapdığı kitab tələbələrin marağına səbəb olub. Yazıçının ərsəyə gətirdiyi kitabda erməni xisləti, onun əsrlərboyu qonşuları türklərə qarşı etdikləri xəyanət və amansızlıq tarixi faktlar əsasında bədii formada və üslubda verildiyi qeyd edilib. Tələbələr erməni vəhşiliklərinin bəşəri faciə olduğunu çatdırmaqda bu kitabın oxucuya ötürdüyü mesajı yüksək qiymətləndiriblər.

Meeting with the Writer-philosopher Eluja Atali at UNEC
A meeting with the member of Azerbaijan Diaspora, writer-philosopher Eluja Atali has taken place in the Faculty of Business and Management of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on November 11.
Providing the participants with the information about the guest, the School Dean, Associate Professor Miragha Ahmadov said that the writer-philosopher Eluja Atali lives in Stockholm for already many years. Although he lives far from Azerbaijan, conducts enough efficient affairs related with Azerbaijan and Turkic world; carries out the activity worth to the nation he belongs and the name of country. E.Atali published 18 books so far.
Eluja Atali started his speech with impressions about UNEC: “You can say with proud that are students of the biggest economy-oriented university of Southern Caucasus. I walked through the university and lecture rooms before the meeting. I can say with full confidence that you’re lucky to study at the kind of university. You should take your advantage maximum at UNEC for the future of the leading country of the Region-Azerbaijan”.
Then the students expressed their opinions on the author’s book “Tegranism in Khojali”. The book reflected the atrocities committed by Armenians in Khojali, crimes against humanity was of interest by the students. Armenian character, treachery and violence conducted by against their neighbors Turks for centuries were said recorded on the basis of historical facts in artistic style and form in the book. Students appreciated the book in delivering the Armenian atrocities as the human tragedy as the message to the reader.