UNEC-də Zəfər Gününün 5 illiyinə həsr olunmuş təntənəli tədbir keçirilib
UNEC-də Vətən müharibəsində ölkəmizin əldə etdiyi tarixi Zəfərin 5 illiyi münasibətilə təntənəli tədbir təşkil olunub.
Zəfər tədbirində UNEC kollektivi ilə yanaşı, Vətən müharibəsi iştirakçıları, şəhid ailələri, qazilər və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Rəsmi hissəyə keçməzdən öncə tədbir iştirakçıları UNEC-in şəhid olmuş tələbə və məzunlarının xatirəsinə ucaldılmış abidə kompleksini ziyarət edərək, önünə gül dəstələri düzüblər, qəhrəman Vətən övladlarının əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad ediblər.
Tədbirin açılışında UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov çıxış edərək, 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılmış şanlı qələbənin Azərbaycan tarixinin ən parlaq və şərəfli səhifələrindən biri olduğunu vurğulayıb. Rektor qeyd edib ki, şanlı Zəfərlə Azərbaycan təkcə torpaqlarını azad etmədi, həm də milli qürurunu, xalqımızın sarsılmaz iradəsini və əzmini bütün dünyaya nümayiş etdirdi.
Ədalət Muradov bu tarixi qələbənin mənəvi müəllifi və memarının Ümummilli Lider Heydər Əliyev olduğunu bildirib: “Onun uzaqgörən siyasətinin təməlində duran milli ideologiya, dövlətçilik fəlsəfəsi və güclü ordu quruculuğu Azərbaycanın Zəfər yolunu möhkəm əsaslar üzərində qurdu. Biz Ulu Öndərin müqəddəs amalını həyata keçirən qürurlu xalqıq”, – deyə rektor qeyd edib.
Rektor vurğulayıb ki, Ulu Öndərin siyasi kursunu uğurla və yüksək məsuliyyətlə davam etdirən Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyev xalqımızın və dövlətimizin taleyində əvəzolunmaz rol oynayır. Onun “Qarabağ Azərbaycandır!” çağırışı yalnız bir mesaj deyil, bir millətin ruhunu oyadan, əsrlərin həsrətini ümidə çevirən inamın səsi idi. Bu qələbənin qiymətinin şəhidlərimizin qanı, qazilərimizin fədakarlığı olduğunu deyən rektor, onları Vətənin əbədi qəhrəmanları, mübarizliyimizin rəmzləri adlandırıb. O, Zəfərdən ötən 5 il ərzində Azərbaycanın bütövlük, yenilənmə və yüksəliş mərhələsinə qədəm qoyduğunu qeyd edib: “Bu gün azad edilmiş torpaqlarımızda təkcə müharibənin deyil, sülhün və böyük quruculuğun qələbəsi yaşanır. Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda aparılan genişmiqyaslı yenidənqurma isə Azərbaycanın qürur xəritəsidir”,- deyə rektor bildirib.
Sonra Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidmətinin general-leytenantı, DSX-nin Mərkəzi Aparatının rəhbəri, Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı Babək Qurbanov çıxış edərək, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi, Silahlı Qüvvələrimizin qəhrəmanlığı və xalqımızın sarsılmaz həmrəyliyi sayəsində əldə etdiyimiz qələbədən danışıb. O, Vətən müharibəsində Dövlət Sərhəd Xidmətinin qarşıya qoyulan bütün döyüş tapşırıqlarını uğurla icra etdiyini və sərhədçilərimizin torpaqlarımızın azad olunması uğrunda əsl qəhrəmanlıq nümunəsi göstərdiklərini deyib.
Vətən müharibəsində şəhid olmuş UNEC məzunu Vidadi Zalovun atası Nizami Zalov tədbirdə çıxış edərək şəhidlərin və qazilərimizin qəhrəmanlığı sayəsində Azərbaycanın 30 illik torpaq həsrətinə son qoyulduğunu bildirib. O, qalib dövlətin qalib vətəndaşı olmaqdan böyük qürur duyduğunu ifadə edib.
UNEC-in Qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin IV kurs tələbəsi, Vətən müharibəsi qazisi Rəşad İmranov isə şanlı Zəfər yolundan və həmin günlərin unudulmaz qəhrəmanlıq səhifələrindən söz açıb. O, həmin günlərin ruh yüksəkliyinin bu gün də xalqımıza güc və qürur verdiyini, gənc nəsil üçün bu qəhrəmanlıq tarixinin hər zaman örnək olacağını vurğulayıb.
Rəsmi hissədən sonra UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvləri “Qələbəyə aparan yol” adlı bədii kompozisiya ilə çıxış ediblər.
Tədbir Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutunun orkestrinin rəhbəri, hərbi dirijor, kapitan Müşfiq Sultanovun müşayiəti ilə təqdim olunan təntənəli konsert proqramı ilə davam edib.

В UNEC состоялось торжественное мероприятие, посвященное 5-летию Дня Победы
В UNEC состоялось торжественное мероприятие, посвященное 5-летию исторической Победы нашей страны в Отечественной войне.
В торжестве, посвященном Победе, наряду с коллективом UNEC приняли участие участники Отечественной войны, семьи шехидов, гази и другие гости.
Прежде чем приступить к официальной части, участники мероприятия посетили мемориальный комплекс, воздвигнутый в память о павших студентах и ​​выпускниках UNEC, возложили к нему цветы и глубоко почтили светлую память героических сынов Отечества.
Выступая на открытии мероприятия, ректор UNEC профессор Адалат Мурадов подчеркнул, что славная победа, одержанная в 44-дневной Отечественной войне, является одной из самых светлых и славных страниц в истории Азербайджана. Ректор отметил, что этой славной Победой Азербайджан не только освободил свои земли, но и продемонстрировал всему миру национальную гордость, непоколебимую волю и решимость нашего народа.
Адалат Мурадов отметил, что духовным автором и архитектором этой исторической победы является Общенациональный лидер Гейдар Алиев: «Национальная идеология, философия государственности и создание сильной армии, лежавшие в основе его дальновидной политики, проложили путь Азербайджана к победе на прочном фундаменте. Мы – гордый народ, продолжающий священную миссию Великого вождя», – отметил ректор.
Ректор подчеркнул, что в судьбе нашего народа и государства незаменимую роль играет победоносный Верховный Главнокомандующий, Президент Ильхам Алиев, успешно и ответственно продолжающий политический курс Великого вождя. Его призыв «Карабах — это Азербайджан!» был не просто посланием, а голосом веры, пробудившим дух нации и превратившим многовековые чаяния в надежду. Говоря, что цена этой победы – кровь наших шехидов и самоотверженность наших гази, ректор назвал их вечными героями Родины и символами нашей борьбы. Он отметил, что за пять лет Победы Азербайджан вступил в этап целостности, обновления и прогресса: «Сегодня на наших освобожденных землях ощущается не только победа войны, но и мира, великое строительство. Масштабная реконструкция, проведенная в Карабахе и Восточном Зангезуре, является картой гордости для Азербайджана», – отметил ректор.
Затем выступил генерал-лейтенант Государственной пограничной службы Азербайджанской Республики, начальник Центрального аппарата Государственной пограничной службы, Герой Отечественной войны Бабек Гурбанов, который рассказал о победе, достигнутой нами благодаря руководству Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, героизме наших Вооруженных сил и непоколебимой солидарности нашего народа. Он отметил, что в годы Отечественной войны Государственная пограничная служба успешно выполнила все поставленные боевые задачи, а наши пограничники проявили настоящий пример героизма ради освобождения наших земель.
Отец выпускника UNEC Видади Залова, павшего в Отечественной войне, Низами Залов выступил на мероприятии и отметил, что благодаря героизму наших шехидов и гази завершилась 30-летняя тоска по родной земле Азербайджана. Он выразил огромную гордость тем, что является победоносным гражданином победоносного государства.
Студент 4-го курса Центра заочного и дополнительного образования UNEC, гази Отечественной войны Рашад Имранов рассказал о славном пути Победы и незабываемых страницах героизма военных дней. Он подчеркнул, что дух пройденных дней и сегодня вселяет в наш народ силу и гордость, а героическая история всегда будет примером для подрастающего поколения.
После официальной части члены Творческого центра UNEC исполнили художественную композицию под названием «Дорога, ведущая к Победе».
Мероприятие продолжилось торжественной концертной программой, которую представил руководитель оркестра Военного института имени Гейдара Алиева Министерства обороны Азербайджанской Республики, военный дирижер, капитан Мушфиг Султанов.